26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent RP wziął udział w ceremonii otwarcia Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w niedzielnej ceremonii otwarcia „Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego”, w którym wziął udział JE Minister Handlu i Przemysłu Szejk Mohammed bin Hamad bin Qasim Al-Abdullah Al-Thani.

W okrągłym stole, zorganizowanym przez Izbę Kataru we współpracy z Ambasadą RP w Doha, wzięli udział szejk Ali Alwaleed al-Thani, dyrektor generalny Katarskiej Agencji Promocji Inwestycji (IPA Katar) oraz kilku starszych biznesmenów. Ludzie, inwestorzy, liderzy i przedstawiciele największych katarskich i polskich firm specjalizujących się w różnych dziedzinach.
Działania przy okrągłym stole obejmowały dyskusje i prezentacje na temat otoczenia biznesowego w Katarze iw Polsce. Rozmowy dotyczyły różnych sektorów inwestycyjnych w obu krajach oraz możliwości inwestycyjnych dostępnych dla firm i przedsiębiorstw.
Ten okrągły stół ma na celu wzmocnienie współpracy handlowej, inwestycyjnej i przemysłowej między dwoma krajami. Ma również na celu nawiązanie współpracy między przedstawicielami Kataru i polskiego sektora prywatnego w celu ustanowienia projektów inwestycyjnych, które służą interesom obu krajów.
Katarska Izba Gospodarcza wezwała katarskich przedsiębiorców do zbadania klimatu inwestycyjnego w Polsce, w szczególności w obszarach: lotniczym, informatycznym, komunikacyjnym, rolniczym i spożywczym.
Rashid bin Hamad Al-Adba, drugi wiceprzewodniczący Izby Kataru, pochwalił bliskie związki Kataru i Polski „we wszystkich dziedzinach” i podkreślił, że oba kraje są „zainteresowane wzmocnieniem tych relacji w szerszej perspektywie”.
Al-Adba przytacza wizytę Amira Szejka Tamima bin Hamada al-Thaniego w Polsce w 2017 roku, która przyniosła „użyteczne rezultaty”. Powiedział, że forum handlowe, które odbyło się na marginesie wizyty, przyczyniło się do dalszej aktywizacji stosunków gospodarczych i handlowych między obydwoma krajami i otworzyło szerokie spektrum sektorów współpracy w sektorze prywatnym.
Wolumen handlu Al-Adba Katar-Polska „potroił się w ciągu ostatnich pięciu lat” z 650 mln QR w 2015 r. do 2,65 mld QR w zeszłym roku. Powiedział, że na koniec III kwartału 2021 r. było to 2,8 mld QR.
Al-Adba powiedział, że wśród wzajemnych inwestycji wiele polskich firm działa w katarskim sektorze kontraktowym, projektowym, usług technicznych, zdrowia i konsultingu. Zaznaczył, że w hotelarstwo i przemysł w Polsce jest wiele inwestycji katarskich, podkreślając, że Polska jest „atrakcyjnym miejscem do inwestowania”.
W ramach spotkania podpisano trzy Memorandum of Understanding (MoUs) pomiędzy katarskimi i polskimi firmami w celu zacieśnienia współpracy w kilku dziedzinach. Sygnatariuszami porozumienia są Qatar National Convention Centre i Polskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, katarski Technical Services Group oraz polski ZPUE Włoszcowa i katarski Etrac oraz polska AIDA Discovery.

READ  Philip Stavoy: Stale rozwijająca się bestia wagi ciężkiej w Polsce