15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska nie jest już tania |  EurobuildCEE

Polska nie jest już tania | EurobuildCEE

Według niedawnego raportu Axi Immo, rynek magazynowy w Polsce pozostał stabilny w I kwartale 2022 r., z 1,56 mln mkw. wynajętymi do 2,5 proc. r/r w wyniku niewielkiego spadku popytu.

Ponad milion metrów kwadratowych rynku w tym okresie zostało zaopatrywane o 44 proc. Rekordowe 4,9 miliona metrów kwadratowych jest obecnie w budowie, a stawki czynszów szybko rosną ze względu na rosnące koszty budowy i inflację. W tym okresie dokonano transakcji około 190 milionów euro, co stanowiło 11 procent całkowitego wolumenu inwestycji. Wśród najważniejszych transakcji było przejęcie projektu BTS firmy Amazon Sweebodge od Panattoni (200 000 mkw. | 4 piętra) przez niepublikowanego koreańskiego inwestora, a udziałowcy Group & Peakside Capital Advisors nabyli zarząd Starfohite o powierzchni 72 500 mkw. w Portford. Zakup gruntów inwestycyjnych w Małopolsce od regionu warszawskiego oraz od Revatas Capital od Panadoni, na których ma powstać ok. 55 tys. Podczas gdy same nowe kontrakty wynoszą ponad 1,12 mln mkw., całkowity wolumen wyniósł 1,56 mln mkw. (-2,5 proc. r/r). Najważniejszymi umowami najmu w I kwartale 2022 r. były: rozbudowa i rozbudowa o 65 300 mkw. podpisana przez detalistę w Segro Logistics Park Gliwice oraz 47 700 mkw. w Hillwood Łowicz South przez sieć handlową. Komercyjny operator logistyczny w Hillwood Słubice II.

Z naszej analizy pierwszych trzech miesięcy 2022 roku jasno wynika, że ​​rynek magazynowy w Polsce ma potencjał i szansę na dalszy zrównoważony wzrost popytu. Pomimo wielu czynników kontrolujących podaż, nie spodziewamy się stagnacji w sektorze. Wysokie tempo projektów spekulacyjnych i rosnące stawki czynszów mogą prowadzić do nieco wolniejszego wzrostu popytu. W najbliższych miesiącach 2022 r., w następstwie decyzji rządu dotyczących inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, ważne będzie poszukiwanie nowych alternatywnych dostawców paliw kopalnych i materiałów budowlanych. W związku z powyższymi wyzwaniami rynek magazynowy w Polsce wchodzi w nową fazę swojej dojrzałości i nie jest już tani w Europie. Będzie jednak również atrakcyjny dla najemców i inwestorów. W efekcie podstawowe stawki czynszu zaczęły konkurować z czynszami w Europie Zachodniej
Renata Osika jest partnerem zarządzającym Oxy Immo.