24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Francja oferuje Polsce energetykę jądrową: nowa energetyka jądrowa

14 października 2021

Francuski EDF dał polskiemu rządowi możliwość budowy sześciu bloków EPR. Według EDF, projekt tej wielkości zdekarbonizuje 40% energii elektrycznej w kraju i wyeliminuje 55 milionów ton CO2 rocznie. „Niewiążąca oferta wstępna” odnosi się do kilku opcji dla Polski. Opisuje prace inżynieryjne, zamówienia i budowę wymagane dla czterech do sześciu jednostek EPR w dwóch lub trzech lokalizacjach. Każdy z bloków EPR będzie wytwarzał 1650 MWe.

Cięcie reaktora EPR (Zdj.: Energia EDF)

EDF szacuje, że „około 25 000 lokalnych miejsc pracy” i „dziesiątki tysięcy” pośrednich miejsc pracy może powstać na jednym placu budowy za pomocą dwóch reaktorów EPR.

EDF powiedział: „Oferta ma na celu wypełnienie celów polskiego programu jądrowego przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku”.

Polska planuje budowę dużych reaktorów jądrowych na północy kraju i rozwija badania środowiskowe, współpracując z społecznościami w pobliżu Tsarnovic i Lupiatovo-Copalino. Od momentu zmiany nazwy PGE na EJ 1 w czerwcu br., zadaniem tym zajmie się państwowa spółka projektowa Polskie Elektrownie Jadrowe.

EDF powiedział, że „zobowiązał się do współpracy przy pełnym poparciu rządu francuskiego od początku polskiego programu jądrowego”. Oba kraje należą do 10 członków UE Agencji Energii Atomowej, która zażądała dodania energii jądrowej do unijnej listy klasyfikacyjnej zrównoważonych opcji inwestycyjnych.

Rząd USA chętnie wspiera polskie projekty energetyki jądrowej, a Westinghouse promuje projekt AP1000. Westinghouse ostatnio zwiększył swoje zaangażowanie w kraju, otwierając regionalne centrum serwisowe w Crago.

Równolegle Polska ma dobrze prosperującą scenę małych reaktorów, a energetyczne firmy przemysłowe, takie jak Synthos, Cheech, KGHM, Unimode i PKN Arlon, pracują nad modernizacją do nowych małych reaktorów. Synthos Green Energy, spółka zależna Synthos, współpracuje z ZE Pak przy przebudowie bloków węglowych w Elektrowni Patna na bloki jądrowe.

READ  Polska zwiększyła swoje rezerwy złota o 15 ton, największy wzrost od prawie 3 lat

Zrecenzowane i napisane przez World Nuclear News