17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska podnosi wskaźniki radzenia sobie z niespodziewanie rosnącą inflacją

(Bloomberg) – Polska nieoczekiwanie podniosła stopy procentowe, będąc pod presją przeciwdziałania inflacji, co już skłoniło sąsiednie Węgry i Czechy do zacieśnienia polityki pieniężnej.

Pierwsza podwyżka w Polsce od 2012 roku nastąpiła po tym, jak prezes banku centralnego Adam Klipinski zasygnalizował, że decydenci obniżą koszty pożyczek z rekordowo niskiego poziomu.

Żaden z 29 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg nie przewidział tego wzrostu, który podniósł stopę referencyjną z 0,1% do 0,5%, pchając inflację do 5,8%. Podczas gdy obligacje zwiększały swoją sprzedaż, wiadomość wywołała podekscytowanie.

„Bank nie może dłużej ignorować takiej inflacji” – powiedziała Monica Gurdek, główny ekonomista Banku Pocztowego SA. „Z drugiej strony, w świetle komentarzy Klabińskiego jest to absolutnie szokująca decyzja”.

Ruch ten nastąpił po tym, jak 16 byłych przedstawicieli polskiego banku centralnego napisało list otwarty wzywający do natychmiastowej podwyżki w celu ograniczenia inflacji. Premier Mathews Moravici powiedział w środę, że oczekuje „odpowiedniej” reakcji banku centralnego na gwałtowny wzrost cen w ciągu dwóch miesięcy, co niektórzy postrzegają jako sygnał, że polityczna akceptacja wysokiej inflacji dobiega końca.

(Aktualizacje z reakcją analityka i złotego zaczynające się w trzecim akapicie.)

21 2021 Bloomberg LP

READ  Polska twierdzi, że UE powinna pomóc w bezpieczeństwie granic w obliczu obaw Wagnera