Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) spadł w sierpniu o 1,2 punktu do 40,9 (wykres), oddzielając kurczenie się od wzrostu, poinformowała wywiadownia gospodarcza S&P Global 1 września, kiedy indeks spadł poniżej 50 punktów po raz czwarty z rzędu.
Coraz trudniejsze otoczenie biznesowe – wysoka inflacja, zmniejszona siła nabywcza i ogólna niestabilność rynku – ponownie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, doprowadziły do gwałtownego spadku produkcji i nowych zamówień, powiedział S&P Global.
To skłoniło firmy do zmniejszenia zatrudnienia trzeci miesiąc z rzędu w sierpniu, podczas gdy optymizm co do przyszłości pozostał „niesłabnący”.
Szeroko odnotowywany jako wysoka inflacja zmniejszająca siłę nabywczą, sprzedaż zarówno ze źródeł krajowych, jak i międzynarodowych spadła. Oznacza to, że koszty i opłaty nadal rosną w wolniejszym tempie.
„W odpowiedzi firmy zdecydowały się wylęgać w obliczu rosnących obaw o recesję – które ciążyły na zaufaniu – i ciąć swoje zapasy i miejsca pracy w celu obniżenia kosztów. Było to szczególnie odpowiednie w czasie, gdy inflacja cen produkcji wzrosła, nawet gdy więcej oznaki pokazują, że presja wydatkowa osiągnęła szczyt” – powiedział w oświadczeniu S&P Global Markets Paul Smith, dyrektor ds. ekonomicznych w Intelligence.
Polscy analitycy – niektórzy twierdzą, że sierpniowy odczyt indeksu mógł nakreślić zbyt ponury obraz sektora przemysłowego – teraz PMI wyraźniej wskazuje na scenariusz dwóch kwartałów negatywnej recesji kw/kw. q rozwój.
„Dzisiejsze dane PMI dla sektora produkcyjnego wspierają nasz scenariusz negatywnego kwartalnego wzrostu PKB w III kwartale 2022 r., czyli tzw. polskiej recesji technologicznej” – powiedział Christian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. .
„Dane wyraźnie pokazują kierunek, w którym zmierza polska produkcja i wyzwania, przed którymi stoi: gwałtowne spowolnienie cyklu surowcowego, gwałtowne spowolnienie popytu i znaczny wzrost kosztów energii” – powiedział bank PKO BP.
Prawdziwy zakres recesji, a nawet recesji, będzie jasny dopiero przy rzeczywistych danych za cały trzeci kwartał spadku.
Jeśli chodzi o wcześniejsze wyniki indeksu PMI, to znaczy, że przeszacował on głębokość recesji podczas najgorszej pandemii COVID-19.
Ale przy recesji prawie na pewno zapowiadającej się – a debata skupiała się na tym, jak głęboka będzie – jastrzębie w polskim Banku Narodowym raczej nie ogłoszą decyzji na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.
„Dane wzywają do ostrożności przy podwyżkach stóp procentowych, które powinny powstrzymać presję inflacyjną. Oczekujemy, że NBP podniesie stopy o 25 pb do 6,75%” – powiedział PKO BP.
Tymczasem produkcja przemysłowa w Polsce spadła w lipcu o 7,6% r/rw cenach stałych, po 10,4% r/r wzroście w poprzednim miesiącu, jak podał 19 sierpnia nieskorygowane dane GUS.
Jednak dzięki silnej pierwszej połowie roku, Polska prawdopodobnie odnotuje wzrost PKB o 4%-5% w 2022 r., przy czym oczekuje się, że ekspansja wyniesie około 3% w 2023 r. Długofalowe skutki wojny na Ukrainie i agresywnej kampanii zacieśniania polityki pieniężnej NBP.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com