20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie mogą przekonać Rosję do wojny na Ukrainie: Ambasador RP Adam Burakowski

Indie mogą przekonać Rosję do wojny na Ukrainie: Ambasador RP Adam Burakowski

Zdjęcie: A.P

Nowe Delhi: Ambasador RP Adam Burakowski powiedział, że Indie mogą powiedzieć Rosji, że „wojna na Ukrainie nie jest w twoim interesie”. Powiedział, że stanowisko Indii opiera się na „neutralności” i że Indie rozmawiają z „każdym”, łącznie z Rosją, z którą łączą je specjalne stosunki. „Potrzebna jest rozmowa, dlaczego nie? To jest dyplomacja – powiedział. Dlatego Indie mogą „przekonać” Rosję – dodał.

Odnosząc się do stanowiska New Delhi w sprawie wojny na Ukrainie, wyraził nadzieję, że Indie są ważne na arenie światowej i że wszystkie „demokracje będą miały wspólne zrozumienie”. Indie wezwały do ​​zakończenia trwającej od sześciu miesięcy wojny na Ukrainie, a następnie do rozmów dyplomatycznych. Indie wysłały też pomoc humanitarną na Ukrainę.

Polska pomogła zapewnić bezpieczeństwo około 6000 z 22 000 indyjskich studentów na Ukrainie, Minister Generalny Unii V.K. Burakowski zaznaczył również, że Singh (w stanie spoczynku) pojechał do Polski, aby pomóc w ewakuacji. Powiedział, że Indie i Polska dobrze współpracują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zapytany o agresję Chin we wschodnim Ladakhu powiedział, że jest to pogwałcenie prawa międzynarodowego. Powiedział, że rosyjski atak był inwazją na pełną skalę.

Mówiąc o wojnie, wyraził zaniepokojenie możliwością uszkodzenia reaktorów jądrowych na Ukrainie w wyniku walk. Powiedział, że reaktory jądrowe powinny być chronione. Ukraina to zrozumiała i miał nadzieję, że Rosja też.

Wojna na Ukrainie będzie długa, powiedział. Powiedział, że Ukraina walczy ciężko i że Polska udzieliła wsparcia w zakresie pomocy i zapewniła, że ​​około 6 milionów Ukraińców, zwłaszcza kobiet i dzieci, otrzymało potrzebną pomoc.

Obwiniając Rosję za obecny brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, Burakowski powiedział, że Ukraina powinna się wycofać. Powiedział, że Rosja złamała prawo międzynarodowe.