30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Polscy producenci pogrążają się w recesji w sierpniu, PMI spada do najniższego poziomu od 27 miesięcy

bne IntelliNews – Polscy producenci pogrążają się w recesji w sierpniu, PMI spada do najniższego poziomu od 27 miesięcy

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) spadł w sierpniu o 1,2 punktu do 40,9 (wykres), oddzielając kurczenie się od wzrostu, poinformowała wywiadownia gospodarcza S&P Global 1 września, kiedy indeks spadł poniżej 50 punktów po raz czwarty z rzędu.

Coraz trudniejsze otoczenie biznesowe – wysoka inflacja, zmniejszona siła nabywcza i ogólna niestabilność rynku – ponownie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, doprowadziły do ​​gwałtownego spadku produkcji i nowych zamówień, powiedział S&P Global.

To skłoniło firmy do zmniejszenia zatrudnienia trzeci miesiąc z rzędu w sierpniu, podczas gdy optymizm co do przyszłości pozostał „niesłabnący”.

Szeroko odnotowywany jako wysoka inflacja zmniejszająca siłę nabywczą, sprzedaż zarówno ze źródeł krajowych, jak i międzynarodowych spadła. Oznacza to, że koszty i opłaty nadal rosną w wolniejszym tempie.

„W odpowiedzi firmy zdecydowały się wylęgać w obliczu rosnących obaw o recesję – które ciążyły na zaufaniu – i ciąć swoje zapasy i miejsca pracy w celu obniżenia kosztów. Było to szczególnie odpowiednie w czasie, gdy inflacja cen produkcji wzrosła, nawet gdy więcej oznaki pokazują, że presja wydatkowa osiągnęła szczyt” – powiedział w oświadczeniu S&P Global Markets Paul Smith, dyrektor ds. ekonomicznych w Intelligence.

Polscy analitycy – niektórzy twierdzą, że sierpniowy odczyt indeksu mógł nakreślić zbyt ponury obraz sektora przemysłowego – teraz PMI wyraźniej wskazuje na scenariusz dwóch kwartałów negatywnej recesji kw/kw. q rozwój.

„Dzisiejsze dane PMI dla sektora produkcyjnego wspierają nasz scenariusz negatywnego kwartalnego wzrostu PKB w III kwartale 2022 r., czyli tzw. polskiej recesji technologicznej” – powiedział Christian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. .

„Dane wyraźnie pokazują kierunek, w którym zmierza polska produkcja i wyzwania, przed którymi stoi: gwałtowne spowolnienie cyklu surowcowego, gwałtowne spowolnienie popytu i znaczny wzrost kosztów energii” – powiedział bank PKO BP.

READ  Indie, Niemcy, Polska: Wszystkie kraje wykorzystują energię słoneczną dla kolei

Prawdziwy zakres recesji, a nawet recesji, będzie jasny dopiero przy rzeczywistych danych za cały trzeci kwartał spadku.

Jeśli chodzi o wcześniejsze wyniki indeksu PMI, to znaczy, że przeszacował on głębokość recesji podczas najgorszej pandemii COVID-19.

Ale przy recesji prawie na pewno zapowiadającej się – a debata skupiała się na tym, jak głęboka będzie – jastrzębie w polskim Banku Narodowym raczej nie ogłoszą decyzji na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

„Dane wzywają do ostrożności przy podwyżkach stóp procentowych, które powinny powstrzymać presję inflacyjną. Oczekujemy, że NBP podniesie stopy o 25 pb do 6,75%” – powiedział PKO BP.

Tymczasem produkcja przemysłowa w Polsce spadła w lipcu o 7,6% r/rw cenach stałych, po 10,4% r/r wzroście w poprzednim miesiącu, jak podał 19 sierpnia nieskorygowane dane GUS.

Jednak dzięki silnej pierwszej połowie roku, Polska prawdopodobnie odnotuje wzrost PKB o 4%-5% w 2022 r., przy czym oczekuje się, że ekspansja wyniesie około 3% w 2023 r. Długofalowe skutki wojny na Ukrainie i agresywnej kampanii zacieśniania polityki pieniężnej NBP.