15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

13 roślin, które rosną i dobrze się rozwijają na ubogiej glebie

13 roślin, które rosną i dobrze się rozwijają na ubogiej glebie

Przeczytaj większość etykiet roślin, a odniesiesz wrażenie, że większość roślin potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby z dużą ilością składników odżywczych. Jednak wiele roślin w ich naturalnym środowisku rośnie w warunkach, które można uznać za odbiegające od idealnych, i wiecie co? Nadal prosperują. Chociaż wiele roślin woli lub potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze, aby osiągnąć swój pełny potencjał, istnieje wiele roślin, które dobrze rozwijają się w glebie uważanej za słabą lub niskiej jakości – ogólnie definiowaną jako gleba pozbawiona składników odżywczych i mikroorganizmów.

„Rośliny rosną na całym świecie, na niemal każdym typie gleby, jaki można sobie wyobrazić” – mówi. Kelly’ego Norrisaogrodnik i autor Nowa natura I następny Twój naturalny ogród. „Wyzwaniem dla ogrodników jest zrozumienie, jak dostosować się do istniejącej gleby, co początkowo może wydawać się ograniczające”. Jego zalecenie zmiany perspektywy? „Buduj postawę, aby stworzyć ogród, który to potrafi Kwitnie „Tam, gdzie rośniesz” – mówi. „Wyborów jest zawsze więcej, niż się wydaje na pierwszy rzut oka”.

Wiedza o rodzaju gleby, którą masz w ogrodzie, jest pierwszym krokiem do wiedzy, co będzie dobrze rosło i dobrze się rozwijało. Następnie musisz poznać kilka roślin, które dobrze radzą sobie na glebie złej jakości. W tym celu rozmawialiśmy z Norrisem i innymi ekspertami w dziedzinie ogrodnictwa o tym, jakie rośliny wybrać, jeśli Twoja gleba nie jest idealna. Następujące rośliny, od melisy i lawendy po jeżówkę, będą rosły w Twoim ogrodzie, niezależnie od jakości gleby.

Balsam pszczeli

Najlepiej sadzić melisę w pełnym słońcu i pamiętać o przycięciu jej pod koniec jesieni, aby mogła ponownie wyrosnąć następnej wiosny.
Chrisa Hilla/Shutterstock

Dziki kwiat Ameryki Północnej, balsam pszczeli (Monarda Didyma(Znana również jako dzika bergamotka, to roślina, która może rosnąć niemal wszędzie.) „Balsam pszczeli to doskonały wybór na glebę o niskiej jakości” – mówi Kathy Jentz, autorka książki „Balsam pszczeli to doskonały wybór na glebę o niskiej jakości. ” Rewolucja w pokryciu terenu. Chcesz wiedzieć jak potężny jest balsam pszczeli? „Mam kilka roślin rosnących na moim „piekielnym pasie” — wąskim pasie ziemi między chodnikiem a ulicą — gdzie gleba jest narażona na działanie zanieczyszczeń drogowych, mgły solnej i jest ogólnie ubita przez lata wzmożonego ruchu ulicznego” – mówi. .

READ  Nowy wyciek ujawnia listę specyfikacji Samsunga Galaxy S24 i datę jego premiery

 • Regiony: 3 do 9
 • Dojrzały rozmiar: Długość od 10 do 48 cali x szerokość od 10 do 36 cali
 • Wymagania pielęgnacyjne: Częściowe lub pełne słońce

Niebieska gwiazda

Christa Cheney/Getty Images

Kwiaty te wyglądają jak niebieskie gwiazdy, co nadaje im potoczną nazwę tego rodzaju Amoniak Kwiaty. Te piękne kwiaty radzą sobie na każdym typie gleby. „Rodzaj ten rozciąga się od gatunków rosnących na południowo-zachodniej pustyni po gatunki rosnące na południowych równinach” – mówi. Kelly’ego Norrisaogrodnik i autor Nowa natura I następny Twój naturalny ogród. „Głębokie korzenie zapewniają mocne, długowieczne rośliny, gdy się zakorzenią”.

 • Regiony: od 3 do 11
 • Dojrzały rozmiar: 2 do 3 stóp wysokości i szerokości
 • Wymagania pielęgnacyjne: Częściowy cień do pełnego słońca. Gleba kredowa, gliniasta, piaszczysta lub gliniasta

Ziele motyla

Obrazy Lycrisa/Getty’ego


ziele motylkowe (Asklepiasz Tobrosa) to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która produkuje małe, jasnopomarańczowe kwiaty zebrane w grona. Ma szereg odrębnych ekotypów, które występują i mogą rosnąć w wielu typach gleby, w tym w glinie i piasku, mówi Norris.

 • Regiony: od 3 do 9
 • Dojrzały rozmiar: Wysokość od 1 do 2 stóp x szerokość od 1 do 1,5 stopy
 • Wymagania pielęgnacyjne: Jasne słońce

Krwawnik pospolity

Catherine McQueen/Getty Images


pospolity (Achillea millefolium) Ma małe białe kwiaty, które rosną w gronach z pierzastymi liśćmi. „krwawnik pospolity to wspaniała rodzima roślina, która dobrze rośnie na ubogiej glebie w słonecznym miejscu” – mówi Gene McGinnis, autor książki „krwawnik pospolity to wspaniała rodzima roślina, która dobrze rośnie na ubogiej glebie w słonecznym miejscu”. Ogrodnictwo przyjazne ptakom: Wskazówki i projekty dotyczące wspierania ptaków w Twoim krajobrazie. To doskonały wybór do gleby piaszczystej lub żwirowej i dobrze sprawdza się na glebie gliniastej, mówi Norris. „krwawnik pospolity rośnie w różnorodnych warunkach na całym świecie” – mówi Norris. Aby dać ci wyobrażenie o tym, jak potężny jest krwawnik pospolity, Norris mówi, że „faktycznie obserwował kwiat krwawnika pospolitego na drodze do zamkniętej kopalni miedzi w Kolorado, wirtualnego księżycowego krajobrazu, gdzie niewiele innych roślin mogłoby przetrwać”.

Kolejną ważną zaletą uprawy krwawnika pospolitego jest jego zdolność do przyciągania dobrych owadów. „Płaskie skupiska kwiatów przyciągają pożyteczne owady, takie jak rodzime chrząszcze i bzygi [and act as] mówi Mary Phillips, dyrektor ds. strategii/certyfikacji siedlisk roślin rodzimych w… Krajowa Federacja Przyrody.

 • Regiony: 3 do 9
 • Dojrzały rozmiar: 2 do 3 stóp wysokości i 1,5 do 2 stóp szerokości
 • Wymagania pielęgnacyjne: Pełne słońce do półcienia, gleba gliniasta lub piaszczysta

Liliowiec

Fotografia Jackie Parkera/Getty Images

Wielu ogrodników lubi liliowce, ponieważ są łatwe w uprawie, tolerują suszę lub wysokie temperatury i oferują różnorodne kształty. „Delily”Hemerocallis spp.) to jedna z roślin, które lubię sadzić na ubogiej glebie, ponieważ bardzo ją toleruje” – mówi Jentz. „W idealnych warunkach może kwitnąć nieco lepiej, ale na glebie mniej niż idealnej jest to nadal widoczne. ”

 • Regiony: 3 do 10
 • Dojrzały rozmiar: 6 cali do 5 stóp x 2 do 4 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Preferuje pełne słońce, ale toleruje półcień; Uprawiany na glebie piaszczystej lub gliniastej.

Fałszywy indygo

Fotografia Jackie Parkera/Getty Images


Duża roślina wieloletnia należąca do rodziny roślin strączkowych, Indygo fałszywe (Baptyzja australijska) wytwarza kilka małych kwiatów na tej samej łodydze. „Podobnie jak wiele głęboko zakorzenionych roślin strączkowych, indygo fałszywe rośnie na różnorodnych glebach” – mówi Norris. „Rynek jest pełen gatunków i mieszańców, które zapewniają ogrodnikom we wschodniej części Stanów Zjednoczonych obfite możliwości sadzenia”.

 • Regiony: 3 do 9
 • Dojrzały rozmiar: 4 do 5 stóp x 3 do 4 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Częściowe lub pełne słońce

Nawłoć

alexmac72427/Getty Images


Z długimi łodygami charakteryzującymi się dużą liczbą żółtych kwiatów, nawłocią (Solidago spp.) to wspaniały rodzimy kwiat do uprawy w ogrodzie. „[Goldenrod] „Zapewnia nektar późnym sezonem różnym zapylaczom, w tym wędrownym motylom monarchom” – mówi McGinnis.

 • Regiony: 4 do 8
 • Dojrzały rozmiar: 2 do 3 stóp wysokości i 1,5 do 2 stóp szerokości
 • Wymagania pielęgnacyjne: Pełne lub częściowe słońce

Jeżówka

Echinacea/fioletowy kwiat stożkowy.
Ruud de Man/Getty Images

Jeżówki (Echinacea, purpura) to odporna roślina pochodząca ze wschodniej części Ameryki Północnej. Występują w różnych kolorach, chociaż często można znaleźć różowo-fioletowe kwiaty z płatkami skierowanymi w dół. „Jeżówka fioletowa toleruje gleby gliniaste i piaszczyste” – mówi Phillips. Mają niskie potrzeby żywieniowe i są odporne na suszę – dodaje. Według McGinnisa kwiaty te tolerują słabą glebę, ale do uzyskania dużych, efektownych kwiatów potrzebują pełnego słońca. Mówi, że należy unikać bardzo kwaśnej gleby, ponieważ utrudnia to roślinie rozwój. Z czasem „rozkład włóknistych korzeni dodaje do gleby składniki odżywcze” – dodaje Phillips.

 • Regiony: 3 do 8
 • Dojrzały rozmiar: 2 do 5 stóp x 1 do 2 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Częściowy cień do pełnego słońca

Lawenda

Obrazy Asifa/Getty’ego


Wieloletnia aromatyczna roślina lawendy (Lawenda angustifolia) to zwarty krzew wytwarzający fioletowe kwiaty przyciągające zapylacze. „Lawenda dobrze radzi sobie na „ubogiej” glebie” – mówi Jentz. „Większość ziół śródziemnomorskich, takich jak lawenda, jest przystosowana do życia w glebie o niskiej zawartości składników odżywczych”.

 • Regiony: 5a do 9a
 • Dojrzały rozmiar: 2 do 3 stóp x 2 do 4 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Jasne słońce

Aster z Nowej Anglii

mladn61/Getty Images


Aster Nowej Anglii (Symphyotrichum novae-angliae) to bylina, która dobrze radzi sobie na ubogich glebach i jesienią dostarcza wielu zapylaczom ważnego nektaru, mówi McGinnis. Sugeruje zapewnienie im dużo miejsca do wzrostu. Dają sobie radę także na glebie gliniastej.

 • Regiony: od 4 do 8
 • Dojrzały rozmiar: 3 do 6 stóp x 2 do 3 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Jasne słońce

rozmaryn

Gavira/Getty Images


Rozmaryn (Salwia rozmarynowa) to wytrzymałe, odporne na suszę zioło, które w czasie kwitnienia ma jasnofioletowe kwiaty. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i przystosowała się do trudnych warunków, zwykle rosnąc na skalistej, jałowej glebie, mówi Linda Vater z Instytutu Środowiska. Kolekcja żywych roślin południowych.

 • Regiony: 8 do 10
 • Dojrzały rozmiar: 2 do 6 stóp x 2 do 4 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Jasne słońce

Skinny Mountain Mint

Obrazy Getty’ego


mięta górska (Pycananthemum muticum) pochodzi z Ameryki Północnej i przyciąga wiele zapylaczy. Mięta ta wyróżnia się srebrzystozielonymi liśćmi i pachnącymi różowymi kwiatami. Mięta górska ma powierzchowny system korzeniowy i według Phillipsa „ma dostęp do ograniczonych składników odżywczych i wilgoci w pobliżu powierzchni”. Dodaje, że mięta może rosnąć na suchej, średniej lub mokrej glebie gliniastej, piaszczystej lub gliniastej.

 • Regiony: 2 do 8
 • Dojrzały rozmiar: 1,5 do 5 stóp x 1 do 3 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Pełne lub częściowe słońce

Słodka kalina

Obrazy Getty’ego


kalina (Zapach kaliny) ma wiele odmian, w tym krzewy i małe drzewa, więc z pewnością znajdziesz taką, która odpowiada Twoim potrzebom ogrodniczym. Vater zaleca odmianę hybrydową Coppertop Sweet Viburnum, ponieważ jest odporna i łatwa w adaptacji. „Toleruje większość typów gleb, w tym gleby piaszczyste i gliniaste [and] „Do rozwoju nie jest wymagana bogata gleba” – mówi.

 • Regiony: 2 do 9
 • Dojrzały rozmiar: 3 do 20 stóp x 3 do 12 stóp
 • Wymagania pielęgnacyjne: Częściowe lub pełne słońce