19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zyski TSMC za pierwszy kwartał wzrosły o 9%, powyżej oczekiwań

Zyski TSMC za pierwszy kwartał wzrosły o 9%, powyżej oczekiwań

TAJPEJ (Reuters) – Tajwański producent chipów TSMC odnotował w czwartek 9% wzrost zysku netto w pierwszym kwartale, przekraczając oczekiwania rynkowe w związku z falą popytu na półprzewodniki wykorzystywane w zastosowaniach sztucznej inteligencji.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. (TSMC), największy na świecie kontraktowy producent chipów i główny dostawca firm Apple Inc i Nvidia, skorzystał na rajdzie w stronę sztucznej inteligencji, który pomógł mu przetrwać spadek popytu na elektronikę spowodowany pandemią i popchnął Akcje TSMC rosną. Ocena wysoka.

TSMC odnotowało wzrost zysku netto za okres styczeń-marzec do 225,5 miliarda dolarów tajwańskich (6,98 miliarda dolarów) z 206,9 miliarda dolarów tajwańskich rok wcześniej.

Zyski przewyższają wynik LSEG SmartEstimate wynoszący 218,1 miliarda dolarów tajwańskich, który jest ważony zgodnie z coraz dokładniejszymi prognozami analityków.

TSMC, najcenniejsza spółka giełdowa w Azji, podała, że ​​przychody w pierwszym kwartale wzrosły o 13% rok do roku, do 18,87 miliarda dolarów, czyli lepiej niż poprzednia prognoza firmy wynosząca 18 do 18,8 miliarda dolarów. W zeszłym tygodniu firma ogłosiła przychody za pierwszy kwartał w dolarach tajwańskich, które wyniosły 592,64 miliarda dolarów tajwańskich.

TSMC podało, że wydatki kapitałowe w pierwszym kwartale wyniosły 5,77 miliarda dolarów w porównaniu do 5,24 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2023 roku.

Akcje TSMC notowane na giełdzie w Tajpej wzrosły w tym roku o 36%. W czwartek przed wynikami notowania spółki ustabilizowały się w porównaniu do wzrostu indeksu referencyjnego o 0,4%.

Firma przedstawi aktualne informacje na temat swoich prognoz na bieżący kwartał i resztę roku w zaproszeniu do ogłoszenia wyników, rozpoczynającym się o godzinie 06:00 GMT, w tym, jak wcześniej wskazywała, nakłady inwestycyjne wyniosą w tym roku od 28 do 32 miliardów dolarów w porównaniu z ubiegłorocznymi 30,45 miliardami dolarów .

W środę ASML, największy dostawca sprzętu dla producentów chipów komputerowych, takich jak TSMC, zgłosił słabsze niż oczekiwano nowe zamówienia w pierwszym kwartale, chociaż sprzedaż do Chin utrzymała się pomimo ograniczeń narzuconych przez USA.

READ  Google osiąga wstępną ugodę w pozwie dotyczącym Sklepu Play w USA

(1 dolar = 32,3190 nowych dolarów tajwańskich)

(Raport: Yimou Lee i Faith Hung; dodatkowe raporty: Ben Blanchard; redakcja: Jamie Freed i Shri Navaratnam)