30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zobacz jedyne zdjęcia powierzchni Wenus, jakie kiedykolwiek wykonano

Zobacz jedyne zdjęcia powierzchni Wenus, jakie kiedykolwiek wykonano

Pomimo dziesięcioleci spędzonych na badaniu naszego Układu Słonecznego, ludzkość wciąż nie osiągnęła wielu celów i wciąż jest wiele rzeczy, których właściwie nie zbadaliśmy. Jedną z najważniejszych rzeczy, które wciąż należy zbadać, są inne planety w naszym Układzie Słonecznym. Jasne, mamy zdjęcia Marsa, ale co ze zdjęciami powierzchni Wenus? Ile odkryliśmy tej planety? Odpowiedź: niewiele.

Chociaż można znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki zdjęć powierzchni Marsa, innego sąsiada Ziemi, Wenus, ogranicza się do serii zdjęć zrobionych na początku lat 80. Co więcej, te zdjęcia nie zostały wykonane przez statek kosmiczny NASA, ponieważ NASA nie wylądowała jeszcze statkiem kosmicznym na powierzchni planety. Zamiast tego, jedyne zdjęcia powierzchni Wenus, na które musimy spojrzeć, zostały wykonane przez sowiecki statek kosmiczny ponad 40 lat temu.

Wenus to druga planeta od Słońca, położona między Ziemią a Merkurym. Znajduje się około 125 milionów mil od Ziemi, zaledwie 12 milionów mil od Marsa, planety, którą intensywnie badaliśmy w poszukiwaniu życia poza naszym. Jako bliźniaczka Ziemi, od dziesięcioleci astronomowie muszą dowiedzieć się więcej o Wenus – dlaczego więc jedyne zdjęcia powierzchni Wenus są tak stare?

Ponieważ bardzo trudno było dostać się tam statkiem kosmicznym. Wenus jest tak wrogo nastawiona, że ​​do tej pory NASA wykonała tylko jeden przelot obok Wenus za pomocą jednego statku kosmicznego, Mariner 2, w 1962 roku. Sowieci wylądowali na planecie Venera 7. W 1975 roku kamera Venera 9 wylądowała i wykonała jedne z najlepszych zdjęć powierzchni Wenus.

Venera 10, Venera 13 i Venera 14 będą nadal robić zdjęcia powierzchni przez wczesne lata 80-te. Ale na każdy statek kosmiczny, który odniósł sukces, inny zawiódł, a kiedy radziecki statek kosmiczny Venera 3 zderzył się z Wenus w 1965 roku, był pierwszym, który odniósł sukces po ośmiu nieudanych misjach. To powierzchnia sprawia, że ​​ta planeta jest tak nieprzyjazna – zdjęcia powierzchni Wenus pokazują popękany, zakurzony krajobraz.

READ  Nowe badanie wykazało, że zmiana klimatu powoduje zmianę koloru naszych oceanów

W tym krajobrazie dominują silne upały i przytłaczające ciśnienie atmosferyczne. Temperatury na Wenus wahają się od 820 do 900 stopni Fahrenheita (437 do 482 stopni Celsjusza), co czyni ją znacznie trudniejszą do zbadania niż chłodniejsza powierzchnia Marsa, gdzie średnia temperatura wynosi 81 stopni Fahrenheita (-63 stopnie Celsjusza).

Oczywiście to wszystko może się zmienić w ciągu najbliższych kilku lat, kiedy NASA rozpoczyna swój najnowszy zestaw misji na Wenus, zaczynając od sondy kosmicznej DAVINCHI, która będzie badać spadek atmosfery planety. Z innymi misjami do naśladowania, być może NASA wkrótce będzie miała nowe zdjęcia powierzchni Wenus do pokazania. Na razie jednak te po prostu muszą.