20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Załoga astronauty wypływa w pobliżu Florydy, kończąc swój pięciomiesięczny pobyt w kosmosie

Załoga astronauty wypływa w pobliżu Florydy, kończąc swój pięciomiesięczny pobyt w kosmosie

(CNN) Czterej astronauci, którzy tworzą Załogę-5 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wrócili do domu z pięciomiesięcznego pobytu w kosmosie w sobotę, lądując w Zatoce Meksykańskiej.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon zeszła ze stacji kosmicznej o 2:20 czasu wschodniego, rozpoczynając ostatni etap podróży astronautów. Następnie statek kosmiczny skierował się z powrotem w kierunku Ziemi, zanim ponownie zanurzył się w atmosferę, by wylądować u wybrzeży Tampa na Florydzie, tuż po godzinie 21:00 EDT w sobotę.

Statki ratunkowe czekały na przybycie zespołu, gotowe do wyciągnięcia kapsuły z oceanu i umożliwienia załodze zejścia na ląd, dając astronautom pierwszy oddech świeżego powietrza od prawie 160 dni.

Czterej członkowie załogi — astronauci NASA Nicole Mann i Josh Kasada, astronauta Koichi Wakata z JAXA lub Japan Aerospace Exploration Agency oraz astronautka Anna Kikina z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos — wystrzelili na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon w październiku ubiegłego roku . . Spędzili ostatnie kilka miesięcy przeprowadzając eksperymenty badawcze i nadążając za utrzymaniem dwudziestoletniego laboratorium.

A na kilka dni przed odlotem astronauci z załogi 5 przekazywali operacje załodze-6, która Przybył na stację kosmiczną 3 marca.

Poznaj załogę

Mann, zarejestrowany członek plemienia Wailackich z rezerwatu Round Valley, został członkiem Pierwsza rdzenna Amerykanka, która tam pojechała orbita. Poświęcała swój czas jak inni astronauci w jej podróży publicznej, z których część skupiała się na inspirowaniu Aborygenów dzieci. podczas Jedno wydarzenie popularnonaukowe W listopadzie 2022 roku Mann A.J Łapacz snów – tradycyjny totem rdzennych Amerykanów, który miał odpędzać złe sny – zabrała ją ze sobą na stację kosmiczną.

„Jestem bardzo dumny, że mogę reprezentować rdzennych Amerykanów i moje dziedzictwo” – powiedział Mann dziennikarzom przed startem. „Myślę, że ważne jest, aby celebrować naszą różnorodność i zdawać sobie sprawę, jak ważne jest, gdy się spotykamy i jednoczymy, niesamowite osiągnięcia, które możemy osiągnąć”.

READ  NASA odkrywa rekordową supermasywną czarną dziurę w odległości ponad 13 miliardów lat świetlnych

Udział Kikiny w tej przejażdżce był wcześniej częścią umowy o współdzieleniu przejazdów NASA i Roskosmos w lipcu 2022 r. Pomimo geopolitycznych napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w miarę eskalacji wojny na Ukrainie NASA wielokrotnie powtarzała, że ​​jej partnerstwo z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos jest niezbędne do kontynuowania działalności stacji kosmicznej i prowadzonych cennych badań naukowych na pokładzie.

Lot był pierwszą podróżą Manna, Kasady i Kekiny w kosmos.

Wakata latał wcześniej w lotach promu kosmicznego NASA i rosyjski statek kosmiczny Sojuz. Ten lot był piątą misją japońskiego astronauty.