29 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel

Ma go Gordon Moore, współzałożyciel i były dyrektor generalny Intela Zmarł w wieku 94 lat. Był ostatnim żyjącym członkiem Intel Trinity, do którego należał również współzałożyciel Robert Noyce i pierwszy zatrudniony Andy Grove. Moore i Noyce pracowali wcześniej ze współtwórcą tranzystora, Williamem Shockleyem, zanim pomogli założyć Fairchild Semiconductor. W 1968 roku obaj wybrali się na własną rękę i założyli firmę NM Electronics, która ostatecznie przekształciła się w firmę Intel.

Kilka lat wcześniej, w 1965 roku, Moore napisał artykuł, w którym badał miniaturyzację komputerów. Mówiąc ściślej, spodziewał się on, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwoi się każdego roku, co doprowadzi do stworzenia i produkcji mniejszych i mocniejszych układów scalonych, które z kolei umożliwią postęp technologiczny. Nazwał swoje przewidywania „Prawem Moore’a” i od tamtej pory okazały się one trafne. Do 1975 roku zrewidował swoje szacunki, aby podwajać liczbę tranzystorów co dwa lata, mimo że był teraz głównym producentem chipów. Nie zgadzać się O tym, czy prawo Moore’a nadal obowiązuje.

W 1979 roku Moore został mianowany prezesem i dyrektorem generalnym firmy Intel, zanim zrezygnował z tego ostatniego stanowiska w 1987 roku. Wydaje się, że działał jako pośrednik między Noyce i Grove, i to on i Grove zdecydowali, że Intel powinien skupić się na mikroprocesorach, zamiast kontynuować swoją praca w domenie pamięci. Reszta, jak mówią, jest historią. Zanim Moore całkowicie zrezygnował ze swoich obowiązków w firmie Intel w 2006 roku, on i jego żona założyli Fundację Gordona i Betty Moore z finansowaniem w wysokości 5 miliardów dolarów. Fundacja wspierała działania na rzecz ochrony przyrody, głównie w rejonie Zatoki San Francisco, i przekazywała darowizny różnym wydziałom nauki i technologii w instytucjach edukacyjnych.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską. Wszystkie ceny są aktualne w momencie publikacji.