25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zła pogoda wymusza 24-godzinne opóźnienie w starcie Arabsata SpaceX – Spaceflight Now

Zła pogoda wymusza 24-godzinne opóźnienie w starcie Arabsata SpaceX – Spaceflight Now

Uwaga redaktora: Zaktualizowano o 1:30 czasu EST (0530 UTC) 24 maja po usunięciu pierwszej próby wystrzelenia Badr 8.

SpaceX odwołał próbę wystrzelenia we wczesną środę na Cape Canaveral z powodu niesprzyjającej pogody i opóźnił do późnej środy wieczór wystrzelenie satelity komunikacyjnego Airbusa do Arabsat.

Falcon 9 ma okno startowe trwające około dwóch godzin, które otwiera się o 23:25 EST w środę (0325 UTC w czwartek), ale jest tylko 25% szans na sprzyjającą pogodę, kiedy okno startowe zostanie otwarte.

Gęste zachmurzenie z wieczornych burz nie było widoczne na czas startu Falcona 9 firmy SpaceX z wtorku na środę rano, opóźniając start o 24 godziny.

Po starcie rakieta Falcon 9 skieruje się na wschód od Przylądka Canaveral, aby przenieść satelitę Badr 8 na geostacjonarną eliptyczną orbitę transferową około pół godziny po starcie. Start będzie oznaczał 36. lot SpaceX w roku i 26. jak dotąd próbę wystrzelenia na orbitę w 2023 r. Z Florida Space Coast.

Ważący prawie 10 000 funtów (4,5 tony) satelita komunikacyjny Badr 8 jest zamknięty wewnątrz stożka dziobowego Falcona 9. Zbudowany przez Airbus Defence and Space satelita Badr 8 będzie zapewniał usługi komunikacyjne w pasmach C i Ku, zastępując obecną pojemność dostarczane przez satelitę 15-letni Badr 6 znajduje się na orbicie geostacjonarnej.

Badr 8 przesunie się na swoje miejsce w tej samej szczelinie orbitalnej co Badr 8, położonej wzdłuż równika na 26 stopniu długości geograficznej wschodniej. Satelity Badr są własnością Arabsat, arabskiego konsorcjum 21 państw członkowskich z siedzibą w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Badr 8 będzie świadczyć usługi telewizyjne, przekaz wideo i dane na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Europie i Azji Środkowej.

Arabsat twierdzi, że jego inwestycja w program Badr 8 wynosi około 300 milionów dolarów, w tym kontrakt na produkcję statku kosmicznego z Airbusem, umowę startową ze SpaceX, ubezpieczenie i infrastrukturę naziemną.

Rakieta SpaceX Falcon 9 stoi na stanowisku 40 na Cape Canaveral Space Force Station, przygotowując się do startu z satelitą komunikacyjnym Badr 8 Arabsata. Źródło: SpaceX

Badr 8 jest oparty na platformie satelitarnej Eurostar Neo firmy Airbus, najnowszym dużym autobusie kosmicznym firmy. Po oddzieleniu się od rakiety Falcon 9 około 37 minut po rozpoczęciu misji, Badr 8 wystrzeli swoje panele słoneczne i wykona serię wyjść po wystrzeleniu pod nadzorem kontrolerów naziemnych Airbusa w Tuluzie we Francji.

READ  Zespół internetowy ukradkiem upuścił zdjęcie kupującego i nie możemy przestać się gapić

Następnie Bader użyje 8 niskociśnieniowych, wysokowydajnych strumieni plazmy, aby wejść na kołową orbitę geostacjonarną ponad 22 000 mil (około 36 000 kilometrów) nad równikiem, ustawiając się na orbicie odpowiadającej prędkości obrotu Ziemi, dając statkowi kosmicznemu stały widok na obszar zasięgu rozciągający się od Europy po Bliski Wschód i Azję Środkową.

Dostosowanie orbity zajmie kilka miesięcy, po czym Badr 8 zakończy testy na orbicie i będzie gotowy do rozpoczęcia służby operacyjnej dla Arabsata jeszcze w tym roku. Statek kosmiczny Badr 8 ma działać przez 15 lat.

Oprócz funkcji komercyjnego satelity komunikacyjnego, Badr 8 jest także gospodarzem eksperymentalnego ładunku komunikacyjnego laserowego dla Airbusa. Demonstracja TELEO przetestuje nową technologię komunikacji optycznej we współpracy pomiędzy Airbusem, francuską agencją kosmiczną CNES i Safran Data Systems.

Ładunek TELEO przetestuje zdolność technologii do przesyłania danych z satelity do stacji naziemnej za pomocą laserów, umożliwiając przesyłanie informacji z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Airbus i jego partnerzy mają nadzieję opracować technologię na potrzeby przyszłych misji, aby osiągnąć przepływność jednego terabita na sekundę za pomocą komunikacji optycznej.

„To narzędzie TELEO umożliwi również komunikację optyczną ze sprzężeniem zwrotnym o bardzo dużej przepustowości, która jest z natury bardzo odporna na zakłócenia, w ramach opracowywania przez Airbusa nowej generacji technologii komunikacji optycznej w kosmosie” — powiedział Airbus w komunikacie prasowym.

Satelita Badr 8 jest przygotowywany do wysyłki na Przylądek Canaveral z fabryki Airbusa w Tuluzie we Francji. Źródło: Airbus

Uruchomienie Badr 8, jeśli nastąpi w środę wieczorem, obejmowałoby serię wypełnionych dżemem misji SpaceX. Będzie to czwarty start Falcona 9 SpaceX w ciągu mniej niż sześciu dni, po locie Falcona 9 z satelitami Starlink 19 maja z Cape Canaveral, wystrzeleniu Falcona 9 z Kalifornii w sobotę z ładunkami OneWeb i Iridium oraz wystrzeleniu Axiom Space firmy Axi Misja -2. Specjalny astronauta w niedzielę z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

READ  Naukowiec mówi, że ekspansja wszechświata może być złudzeniem

Inżynierowie pracujący w SpaceX Launch and Landing Control Center na południe od Cape Canaveral Space Force Station będą nadzorować nocne odliczanie przed startem misji Badr 8 w środę. Rakieta Falcon 9 zostanie wypełniona milionem funtów nafty i ciekłego tlenu w ciągu ostatnich 35 minut przed startem.

Po tym, jak zespoły sprawdzą, czy parametry techniczne i pogoda są „zielone” do startu, dziewięć silników głównych Merlin 1D na wzmacniaczu pierwszego stopnia zacznie migać za pomocą płynu zapłonowego zwanego trietyloglinem / trietyloboranem lub TEA-TEB. Gdy silniki osiągną pełną moc, zaciski hydrauliczne otworzą się, uwalniając Falcona 9 do wznoszenia się w przestrzeń kosmiczną.

Dziewięć głównych silników wytworzy 1,7 miliona funtów ciągu w ciągu dwóch i pół minuty, napędzając Falcon 9 i Fuller 8 w górne warstwy atmosfery. Następnie stopień wspomagający zamknie się i oddzieli od górnego stopnia Falcona 9, aby rozpocząć kontrolowane zejście w kierunku bezzałogowego statku SpaceX „po prostu przeczytaj instrukcje”, zaparkowanego na Oceanie Atlantyckim.

Opublikowano łatkę misji SpaceX dla misji Badr 8, zawierającą ilustracje rakiety Falcon 9 i statku kosmicznego Badr 8 z panelami słonecznymi. Źródło: SpaceX

Wzmacniacz, oznaczony jako B1062, rozciągnie żebra hipersonicznej tytanowej kratki i użyje silników na zimny gaz azotowy do kontrolowania jego kierunku, a następnie ponownie uruchomi trzy z dziewięciu głównych silników, aby wykonać manewr hamowania trwający około 30 sekund podczas ponownego wejścia w atmosferę. Końcowe spalenie z centralnym silnikiem tylko spowolni rakietę, aby wylądować statkiem bezzałogowym około ośmiu i pół minuty przed rozpoczęciem misji.

Statek ratunkowy SpaceX jest również na miejscu na Oceanie Atlantyckim, aby odzyskać ładunek rakiety Falcon 9 po tym, jak stożek dziobowy podzielił spadochron na pół na morzu. Ładunek zostanie wyrzucony z rakiety po około trzech i pół minuty lotu, krótko po uruchomieniu silnika górnego stopnia Falcona 9.

Rakieta Falcon 9 dwukrotnie uruchomi silnik górnego stopnia, aby wprowadzić statek kosmiczny Badr 8 na eliptyczną, hipersynchroniczną orbitę transferową. Oczekuje się, że Badr 8 oddzieli się od górnego stopnia Falcona 9 w czasie T+ plus 37 minut i 13 sekund.

READ  Deszcz meteorów: zaznacz w swoim kalendarzu najsilniejszy kalendarz na 2022 rok

rakieta: Sokół 9 (B1062.14)

Ładowność: Satelita komunikacyjny Badr 8

Uruchom witrynę: SLC-40, stacja kosmiczna Cape Canaveral, Floryda

Data obiadu: 24/25 maja 2023 r

okno uruchamiania: 23:25 – 1:22 czasu wschodniego (0325-0522 UTC)

okno uruchamiania: natychmiastowy

Prognoza pogody: 25% szans na akceptowalną pogodę

Regeneracja po doładowaniu: Bezzałogowy statek „po prostu przeczytaj instrukcje” na Oceanie Atlantyckim

START NA AZYMUT: wschód

orbita docelowa: Hipersynchroniczna orbita transferowa

Oś czasu uruchomienia:

 • T+00:00: start
 • T + 01:12: maksymalne ciśnienie powietrza (maks. Q)
 • T + 02:33: Wyłączenie głównego silnika (MECO) pierwszy stopień
 • T+02:36: Separacja faz
 • T + 02:44: Drugi stopień zapłonu silnika
 • T+03:22: Opuszczenie szczytu
 • T + 06:29: Zapłon spalania pierwszego stopnia (trzy silniki)
 • T + 06:51: Kończy się spalanie wejścia pierwszego stopnia
 • T + 08:10: Wyłączenie silnika drugiego stopnia (SECO 1)
 • T + 08:23: Zapłon palnika pierwszego stopnia (pojedynczy silnik)
 • T + 08:44: Lądowanie pierwszego stopnia
 • T + 29:03: Ponowne uruchomienie silnika drugiego stopnia
 • T + 30:02: Wyłączenie silnika drugiego stopnia (SECO 2)
 • T + 37:13: separacja Badr 8

Statystyki misji:

 • 227. start Falcona 9 od 2010 roku
 • 238. start rodziny Falcon od 2006 roku
 • Czternasty start rakiety Falcon 9 Booster B1062
 • Falcon 9 192 startuje z Florida Space Coast
 • 126 Falcon 9 wystartował z peronu 40
 • Nr 181 ogólny start z płyty 40
 • Lot 168 zmodyfikowanego wzmacniacza Falcon 9
 • Drugi start Arabsata przez SpaceX
 • 33. start Falcona 9 w 2023 roku
 • 36. start SpaceX w 2023 roku
 • 26. próba wystrzelenia na orbitę z Przylądka Canaveral w 2023 roku

Napisz do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @pracownik.