29 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zgłoszenie Izraela do Eurowizji jest obecnie analizowane ze względu na rzekome odniesienia do Hamasu

Zgłoszenie Izraela do Eurowizji jest obecnie analizowane ze względu na rzekome odniesienia do Hamasu

  • Napisane przez Marka Savage'a
  • Korespondent muzyczny BBC

Źródło obrazu, Herbata Franco

Skomentuj zdjęcie,

Eden Golan będzie reprezentować Izrael w tegorocznym konkursie

Izrael oświadczył, że wycofa się z Konkursu Piosenki Eurowizji, jeśli organizatorzy spróbują cenzurować jego udział.

Stało się tak po tym, jak na początku tygodnia do mediów wyciekł tekst piosenki Eden Golan „October Rain”.

Według Israela Hayoma piosenka nawiązuje do ofiar ataków Hamasu z 7 października, a jej tekst brzmi: „Wszyscy byli dobrymi dziećmi, każde z nich”.

Organizator Eurowizji, EBU, powiedział, że obecnie ocenia piosenkę.

Regulamin konkursu zabrania przekazów politycznych w geście neutralności.

W poprzednich latach Europejska Unia Nadawców zmuszała krajowe zespoły do ​​zmiany tekstów swoich piosenek. W 2009 roku Gruzja wycofała się z konkursu po odrzuceniu proponowanej przez nią pracy „Nie chcemy brać udziału” ze względu na widoczne odniesienia do prezydenta Rosji.

W oświadczeniu dotyczącym przystąpienia Izraela do roku 2024 organizatorzy stwierdzili: „EBU jest obecnie w trakcie sprawdzania tekstów, co jest procesem poufnym między EBU a nadawcą do czasu podjęcia ostatecznej decyzji.

„Jeśli utwór zostanie z jakiegokolwiek powodu uznany za niedopuszczalny, nadawcy będą mieli możliwość przesłania nowego utworu lub tekstu”.

Jednak izraelski nadawca publiczny KAN oświadczył, że odrzuci każdą prośbę o zmianę tekstu piosenki.

„Należy zauważyć, że Izraelska Korporacja Broadcasting Corporation nie ma zamiaru zastępować utworu”.

„Oznacza to, że jeśli nie zostanie zatwierdzony przez Europejską Unię Nadawców, Izrael nie będzie mógł wziąć udziału w konkursie, który odbędzie się w Szwecji w maju przyszłego roku”.

„Skandaliczna” decyzja.

Piosenka jest opisywana jako „wzruszająca i potężna ballada” i opiera się na zdaniu „Nadal jestem mokry po październikowych deszczach”.

W wersecie Golan śpiewa: „Kto ci powiedział, że dzieci nie płaczą / Godziny i godziny / I kwiaty / Życie to nie gra dla tchórzy”.

Według Israela Hayoma odniesienie do kwiatów jest ważne, ponieważ jest to wojskowe slangowe określenie poległych na wojnie.

Następnie piosenka kończy się w języku hebrajskim: „Nie ma już powietrza do oddychania / Nie ma miejsca / Nie ma mnie, z dnia na dzień”.

Kanał Kan powiedział, że izraelski minister kultury Miki Zohar zadzwonił do szefa Europejskiej Unii Nadawców, aby poprosić komisję o zatwierdzenie piosenki.

Radio podało: „Minister napisał w swoim liście, że Izrael przechodzi jeden z najbardziej skomplikowanych okresów i że tego faktu nie można zignorować przy wyborze pieśni, która go reprezentuje”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Gwiazda muzyki pop Noa Kirel zajęła dla Izraela trzecie miejsce w ubiegłorocznym konkursie piosenki w Liverpoolu

Zohar napisał w X, że wykluczenie utworu byłoby „skandalem”.

Dodał: „Pieśń Izrael, którą wykona Eden Golan, jest wzruszającą piosenką, która wyraża uczucia współczesnego ludu i narodu i nie ma charakteru politycznego”.

„Wszyscy mamy nadzieję, że Eurowizja pozostanie raczej wydarzeniem muzycznym i kulturalnym niż areną polityczną, na której uczestniczące kraje mogą poprzez muzykę wnieść na scenę swoją wyjątkowość i nacjonalizm.

Dodał: „Wzywam Europejską Unię Nadawców, aby w dalszym ciągu działała profesjonalnie i bezstronnie i nie pozwalała, aby polityka wpływała na sztukę”.

Wzywa do jego wykluczenia

Osobno muzycy z innych krajów biorący udział w konkursie Eurowizji wzywali do zawieszenia członkostwa Izraela ze względu na wojnę w Gazie.

W grudniu Islandzkie Stowarzyszenie Kompozytorów i Autorów Tekstów opublikowało oświadczenie, w którym stwierdziło, że izraelskie działania wojskowe uniemożliwiają pogodzenie jego udziału z wydarzeniem „charakteryzującym się radością i optymizmem”.

Podobne protesty odbyły się w Finlandii, Norwegii, Danii i Szwecji, a wielu z nich wskazało, że Rosja została pominięta, odkąd dwa lata temu najechała Ukrainę.

Jak dotąd organizatorzy Eurowizji opierali się wezwaniom do wykluczenia Izraela, twierdząc, że sytuacja na Ukrainie i w Gazie jest inna.

„Porównania wojen i konfliktów są złożone i trudne, a jako apolityczna organizacja medialna nie możemy ich dokonywać” – stwierdził w oświadczeniu Noel Curran, dyrektor generalny EBU.

„Rozumiemy głęboko zakorzenione obawy i poglądy dotyczące obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie” – powiedział. Dodał jednak, że Eurowizja „nie jest rywalizacją między rządami”.

„EBU jest sprzymierzona z innymi organizacjami międzynarodowymi, w tym federacjami sportowymi, federacjami i innymi organami międzynarodowymi, które w tym czasie podobnie zachowały swoje włączające stanowisko wobec izraelskich uczestników najważniejszych zawodów” – podsumowano w oświadczeniu.

READ  Impossible 7' Opens Soft na trzecim miejscu - The Hollywood Reporter