29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zespół NASA Voyager koncentruje się na łataniu oprogramowania i zabezpieczeń

Zespół NASA Voyager koncentruje się na łataniu oprogramowania i zabezpieczeń

W 2022 roku komputer pokładowy, który naprowadza sondę Voyager 1 na Ziemię, zaczął wysyłać zniekształcone raporty o stanie, chociaż nadal działa normalnie. Inżynierowie misji szukali problemu miesiącami. System wyrażania i kontroli postawy (AACS) błędnie kierował polecenia, zapisując je w pamięci komputera, zamiast je wykonywać. Jedno z tych brakujących poleceń spowodowało zniekształcenie raportu o stanie AACS, zanim dotarł on do inżynierów na miejscu.

Zespół ustalił, że AACS wszedł w nieprawidłowy tryb; Nie byli jednak w stanie określić przyczyny i dlatego nie są pewni, czy problem może wystąpić ponownie. Poprawka oprogramowania powinna temu zapobiec.

„Ta poprawka jest jak polisa ubezpieczeniowa, która ochroni nas w przyszłości i pomoże nam kontynuować badania tak długo, jak to możliwe” – powiedziała Susan Dodd, kierownik projektu Voyager z JPL. „To jedyny statek kosmiczny, jaki kiedykolwiek działał w przestrzeni międzygwiazdowej, więc przesyłane przez niego dane mają wyjątkową wartość dla naszego zrozumienia naszego wszechświata lokalnego”.

Voyager 1 i Voyager 2 Podróż Odpowiednio ponad 15 miliardów i 12 miliardów mil od Ziemi. Przy takich odległościach dotarcie instrukcji korygującej do statku kosmicznego zajęłoby ponad 18 godzin. Biorąc pod uwagę wiek statku kosmicznego i opóźnienia w komunikacji, istnieje pewne ryzyko, że łatka może zastąpić podstawowy kod lub mieć inny niezamierzony wpływ na statek kosmiczny. Aby zminimalizować to ryzyko, zespół spędził miesiące na pisaniu, przeglądaniu i weryfikowaniu kodu. Jako dodatkowy środek ostrożności, Voyager 2 jako pierwszy otrzyma łatkę i będzie służył jako stanowisko testowe dla swojego bliźniaka. Voyager 1 znajduje się dalej od Ziemi niż jakikolwiek inny statek kosmiczny, co sprawia, że ​​zawarte w nim dane są cenniejsze.

W piątek 20 października zespół pobierze poprawkę i dokona odczytu pamięci AACS, aby upewnić się, że znajduje się ona we właściwym miejscu. Jeśli nie pojawią się żadne natychmiastowe problemy, w sobotę 28 października zespół wyda zamówienie, aby sprawdzić, czy łatka działa tak, jak powinna.

READ  Dziwna spirala pojawia się pośród zorzy polarnej na nocnym niebie Alaski