12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski zachęca Trumpa, aby „nie marnował czasu” i ogłosił swój plan pokojowy dla Ukrainy

Zełenski zachęca Trumpa, aby „nie marnował czasu” i ogłosił swój plan pokojowy dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał we wtorek byłego prezydenta Donalda Trumpa do ujawnienia szczegółów jasnego planu, według którego republikański kandydat na prezydenta w 2024 r. zakończy wojnę na Ukrainie „w ciągu 24 godzin”.

Trump (77 l.) w licznych wywiadach i podczas kampanii wyborczych przechwalał się, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta w przyszłym roku, poprowadzi negocjacje pokojowe między Zełenskim a prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rozwiąże konflikt w ciągu jednego dnia.

Były naczelny wódz odmówił jednak podania szczegółów na temat swojego podejścia do zakończenia trwającej prawie 19 miesięcy wojny.

„Może teraz podzielić się swoim pomysłem publicznie, nie marnując czasu, nie tracąc ludzi, i powiedzieć: Moją receptą jest zatrzymanie wojny, zatrzymanie całej tej tragedii, powstrzymanie rosyjskiej agresji” – dodał Zełenski. Wolf Blitzer z CNN powiedział:. Powiedział, jak on to widzi, jak wypędzić Rosjan z naszej ziemi? W przeciwnym razie nie sprzyja to powszechnej idei pokoju”.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Trumpa do podzielenia się szczegółami swoich planów zakończenia wojny na Ukrainie „w ciągu 24 godzin”.
Obrazy Getty’ego

Zełenski (45 l.) wskazał, że jakiekolwiek porozumienie pokojowe wymagające od Ukrainy oddania terytorium Rosji nie zakończy się sukcesem.

„Więc [if] Pomysł jest taki, jak zabrać część naszych ziem i oddać je Putinowi. To nie jest przepis na pokój.

Co najmniej od lutego Trump promuje swój tajny plan rozwiązania wojny.


Były prezydent Trump twierdził, że gdyby sprawował urząd, mógłby poprowadzić negocjacje pokojowe między Zełenskim a Władimirem Putinem.
Były prezydent Trump twierdzi, że gdyby sprawował urząd, mógłby prowadzić negocjacje pokojowe między Zełenskim a Władimirem Putinem.
AP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr rozmawiał z CNN o możliwości forsowania przez Trumpa swojej formuły zakończenia wojny, mówiąc, że plan byłego prezydenta może nie sprzyjać idei pokoju na świecie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr rozmawiał z CNN o możliwości forsowania przez Trumpa swojej formuły zakończenia wojny, mówiąc, że plan byłego prezydenta może nie sprzyjać idei pokoju na świecie.
AFP za pośrednictwem Getty Images

Trump: „Można to wynegocjować w ciągu 24 godzin”. Powiedział Right Side Broadcast Network 2 lutego. „Trzeba to zrobić z gabinetu prezydenta i trzeba ich obu umieścić w jednym pokoju i możesz każdemu z nich powiedzieć rzeczy – których teraz nie zdradzę – które zapewnią natychmiastowe zakończenie tej wojny .” Muszą to zrobić”.

W marcu były prezydent powiedział gospodarzowi Fox News Seanowi Hannity’emu, że negocjacje między nim, Zełenskim i Putinem będą „łatwe”.

READ  Epidemia koronawirusa w Chinach narasta w związku z obawami o osoby starsze bezbronne

„Jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana [by the next presidential inauguration]Trump powiedział: „W ciągu 24 godzin rozwiążę problem z Zełenskim i Putinem i negocjacje będą bardzo łatwe, ale nie chcę mówić, na czym one polegają, bo wtedy nie będę mógł z tych negocjacji skorzystać. ” I nie tylko sugerować, jaka jest jego strategia negocjacyjna.


Pracownicy państwowych służb ratowniczych ugasili pożar domu po nocnych atakach rosyjskiego lotnictwa w obwodzie kijowskim na północy Ukrainy.
Pracownicy państwowych służb ratowniczych gaszą pożar w domu po nocnych rosyjskich atakach powietrznych w obwodzie kijowskim na północy Ukrainy, 30 sierpnia 2023 r.
Wołodymyr Tarasow/UkrInform/Avalon

Zapytany w niedzielę w programie „Meet the Press” stacji NBC, czy jego umowa pozwoli Putinowi zachować zajęte przez siebie terytorium na Ukrainie, Trump odpowiedział: „Nie, nie. Zawrę uczciwy układ dla wszystkich. Nie, zrobię to sprawiedliwe.” .

Zełenski wygłosił we wtorek przed Narodami Zjednoczonymi na Manhattanie porywające przemówienie, w którym wezwał światowych przywódców do „działania zjednoczonego w celu pokonania agresora”.

Wyszedł na scenę kilka godzin po tym, jak prezydent Biden w swoich uwagach przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nawoływał do jedności międzynarodowej przeciwko rosyjskiemu atakowi.

W czwartek ukraiński prezydent uda się do Waszyngtonu, gdzie spotka się w Białym Domu z Bidenem (80 l.), przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym (z Kalifornii) i innymi przywódcami Kongresu na Kapitolu w związku z rosnącymi wątpliwościami Republikanów co do wysłania miliardy dolarów. Dolary w większej pomocy dla Ukrainy.