22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zatrudnienie w styczniu było najniższe w historii, ponieważ liczba zwolnień wzrosła

Zatrudnienie w styczniu było najniższe w historii, ponieważ liczba zwolnień wzrosła

Była to druga co do wielkości całkowita liczba zwolnień i najniższy planowany poziom zatrudnienia w styczniu w danych za 2009 rok.

Sektory technologii i finansów najbardziej ucierpiały, a liderzy Doliny Krzemowej, tacy jak Microsoft, Alphabet i PayPal, ogłosili redukcję zatrudnienia na początku roku. Amazon zapowiedział również ograniczenie produkcji, podobnie jak UPS podczas największego miesiąca zwolnień od marca 2023 r.

„W styczniu, po spokojnym czwartym kwartale, fale ogłoszeń o zwolnieniach uderzyły w spółki z siedzibą w USA” – powiedział Andrew Challenger, starszy wiceprezes firmy. Cięcia były „podyktowane szerszymi trendami gospodarczymi i strategiczną zmianą w kierunku większej automatyzacji i przyjęcia sztucznej inteligencji w różnych sektorach, chociaż w większości przypadków firmy jako główną przyczynę zwolnień wymieniają cięcie kosztów”.

Łączna liczba zwolnień w sektorze finansowym wyniosła 23 238, co było najgorszym miesiącem dla tej kategorii od września 2018 r. W branży technologicznej zwolniono 15 806 osób, najwięcej od maja 2023 r. Producenci żywności odnotowali 6 656, najwięcej od listopada 2012 r.

„Rosnące koszty i zaawansowana technologia automatyzacji zmieniają branżę produkcji żywności” – stwierdził Challenger. „Ponadto zmiany klimatyczne i polityka migracyjna wpływają na dynamikę biznesową i wyzwania operacyjne w tym sektorze”.

Raport jest następstwem środowej wiadomości od ADP, że liczba zatrudnionych w sektorze prywatnym wzrosła w ciągu miesiąca zaledwie o 107 000 osób. W piątek Departament Pracy opublikuje dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, które według oczekiwań wzrosną o 185 000.

W tygodniu kończącym się 27 stycznia liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła ogółem 224 000, co stanowi wzrost o 9 000 w porównaniu z tygodniem poprzednim. Departament Pracy podał w czwartek, że liczba roszczeń ciągłych, opóźnionych o tydzień, wzrosła o 70 000.

Nie przegap tych historii z CNBC PRO: