Akcje amerykańskie spadły, a ceny energii wzrosły w poniedziałek po eskalacji sankcji wobec Rosji w związku z trwającym konfliktem na Ukrainie, zwiększając niepewność co do perspektyw światowych rynków finansowych.
S&P 500, Dow i Nasdaq spadły. Pośrednie ceny ropy naftowej w Zachodnim TeksasieCL = F.) do 99,10 USD za baryłkę, po czym część zysków zostanie zmniejszona. ropa Brent (BZ = F.), międzynarodowym benchmarku, do najwyższego od siedmiu lat poziomu ponad 104 USD za baryłkę. Ceny złota skoczyły, podczas gdy rentowności obligacji skarbowych spadły, gdy inwestorzy gromadzili bezpieczne aktywa.
Poniedziałkowe ruchy rynkowe nastąpiły po burzliwym weekendzie walk na Ukrainie, gdy Rosja kontynuowała ataki. Nowy zestaw sankcji skrytykował Rosję, ponieważ główne narody zachodnie zareagowały na inwazję. I wiadomość o tym Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w stan gotowości rosyjskie siły odstraszania nuklearnego Dodany do napięcia na światowych rynkach finansowych.
Stany Zjednoczone, Komisja Europejska, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Kanada W sobotę wydał wspólne oświadczenie o aprobacie Aby wykluczyć niektóre z głównych rosyjskich banków z systemu przesyłania wiadomości SWIFT, który ułatwia transakcje za biliony dolarów na całym świecie. Stany Zjednoczone poinformowały również w poniedziałek, że zakazują Amerykanom kontaktów z Bankiem Centralnym Federacji Rosyjskiej, Narodowy Fundusz Majątkowy Federacji Rosyjskich i Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej.
Zakazanie banków Swift „utrudni (choć nie uniemożliwi) tym instytucjom dokonywanie płatności transgranicznych”, napisał w poniedziałkowym nocie Neil Schering, główny ekonomista Capital Economics. „Do tej pory przynajmniej Zachód nie posunął się tak daleko, by zakazać importu energii z Rosji, co byłoby najsilniejszymi sankcjami, jakie mogliby zastosować”.
„W tym samym czasie Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada ogłosiły sankcje wobec Rosyjskiego Banku Centralnego” – dodał Schering. „Być może jest to jeszcze ważniejszy krok, ponieważ znacznie zmniejszy zdolność CBR do likwidacji swoich zagranicznych aktywów w celu wzmocnienia rubla i pomocy rosyjskim firmom w obsłudze zobowiązań denominowanych w walutach obcych. Około 40% rosyjskich rezerw międzynarodowych jest utrzymywane w systemy finansowe krajów, które podpisały te sankcje”.
Ostatnie sankcje nałożone przez Zachód uzupełniają szereg sankcji nałożonych na główne rosyjskie instytucje finansowe, dług państwowy i kluczowych urzędników w zeszłym tygodniu. Rubel otworzył się o około 30% niżej w stosunku do dolara w handlu zagranicznym, a rosyjski bank centralny ponad dwukrotnie podwoił swoją referencyjną stopę procentową do najwyższego od dwóch dekad poziomu 20%, próbując przeciwdziałać deprecjacji waluty.
„Podczas gdy fundamenty rynku w USA pogorszyły się bardzo nieznacznie, obawy związane z nastrojami raczej nie zmienią się w najbliższym czasie. Z perspektywy rynkowej sankcje wobec Rosji prawdopodobnie będą miały największy wpływ na rynki walutowe, w tym rubla, euro i euro- dolara , David Bansen, dyrektor ds. inwestycji w Bahnsen Group, napisał w e-mailu w poniedziałek rano.
Inwestorzy nadal uważnie obserwują dalsze reperkusje na rynkach finansowych i globalnych firmach. Producenci samochodów, w tym Volkswagen, Renault i fiński producent opon Nokian Tyres Pod koniec zeszłego tygodnia wstrzymywali lub zmieniali produkcję z powodu zakłóceń i braków w łańcuchu dostaw Zaostrzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Chociaż sankcje nie ograniczyły eksportu energii z Rosji, trzeciego co do wielkości producenta ropy na świecie, handlowcy pozostają wyczuleni na jakikolwiek bezpośredni lub pośredni wpływ konfliktu geopolitycznego na i tak już napięte światowe rynki energii.
„Nadal uważamy, że ogólny wpływ na globalne łańcuchy dostaw będzie stosunkowo niewielki, ale usunięcie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT oznacza, że handel nieenergetyczny między Rosją a Europą prawdopodobnie spadnie” – powiedział Schering z Capital Economics. „Ataki na infrastrukturę, która transportuje gaz do Europy Zachodniej, mogą jeszcze bardziej podnieść ceny i zwiększyć presję inflacyjną. Dodatkowe sankcje mogą doprowadzić do odwetu ze strony Rosji, co może zmniejszyć import energii do Europy Zachodniej”.
–
10:11 ET: Luka w handlu towarami w USA osiąga najwyższy poziom w historii, gdy import osiągnął rekord
Deficyt w handlu towarami w USA wzrósł w styczniu do rekordowo wysokiego poziomu po dalszym skoku wartości importu, ponieważ firmy starają się zaspokoić rosnący popyt konsumencki.
Deficyt handlowy osiągnął 107,6 mld USD na początku 2022 roku, Departament Handlu poinformował w poniedziałek. Według danych Bloomberga było to więcej niż oczekiwali ekonomiści o wartości 99,5 miliardów dolarów i zwiększyło deficyt w handlu towarami o 100,5 miliarda dolarów od grudnia.
Import wzrósł w styczniu o 4,4 miliarda dolarów w porównaniu z grudniem do 262,5 miliarda dolarów – również rekord. Tymczasem eksport spadł o 2,8 miliarda dolarów, spadając do 154,8 miliarda dolarów w styczniu.
Prawie wszystkie kategorie towarów odnotowały wzrost importu w ciągu miesiąca. W ujęciu procentowym największy wzrost odnotowały branża Food, Feed and Beverage, która wyniosła 8,6%, a jej wartość wzrosła do 17 miliardów dolarów. Import dostaw przemysłowych i dóbr kapitałowych wzrósł o około 2%, do prawie 62 miliardów dolarów i 69 miliardów dolarów odpowiednio.
Spadek eksportu towarów konsumpcyjnych o 12,5% przyczynił się znacząco do ogólnego spadku w styczniowym eksporcie. Spadł również eksport pojazdów samochodowych i dostaw przemysłowych.
–
9:31 ET: Akcje otwarte niżej
Oto, gdzie rynki handlowały po dzwonku otwarcia w poniedziałek rano:
-
Standard & Poor’s 500 (^ Grupa Salaficka ds. Przepowiadania i Walki): -48,34 (-1,1%) do 4336,31
-
dow (^ DJI): -471,26 (-1,38%) do 33587,49
-
Nasdaq (^ dziewiąty): -89,64 (-0,67%) do 13603,10
-
surowy (CL = F.): +3,57 USD (+3,9%) do 95,16 USD za baryłkę
-
złoto (GC = F.): + 29,60 USD (+1,57%) do 1,917,20 USD za uncję
-
Skarb Państwa na 10 lat (^ degeneracja): -9,7 punktów bazowych do produkcji 1,887%
–
7:55 ET Poniedziałek: Kontrakty terminowe na akcje spadają wraz z rosyjską inwazją, eskalacja sankcji
Oto główne ruchy na rynkach w poniedziałek rano:
-
Kontrakty terminowe na S&P 500 (ES = F.): -45 pkt (-1,03%) do 4 335,00
-
Kontrakty terminowe DowYM = F.): -304 pkt (-0,89%) do 33 690,00
-
Kontrakty terminowe NasdaqNQ = F.): -136,25 punktów (-0,96%) do 14 044,25
-
surowy (CL = F.): + 4,14 dolarów (+ 4,52%) do 95,73 dolarów za baryłkę
-
złoto (GC = F.): + 23,20 USD (+1,23%) do 1 910,80 USD za uncję
–
Emily McCormick jest reporterką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze
Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance
Śledź Yahoo Finance na ŚwiergotA InstagramA youtubeA FacebookA FlipboardA LinkedIn
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy