9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sony PlayStation 5 Pro Targetting Late 2023-2024 Launch, Pricing at Around $600-$700 Premium 8K Gaming Segment

Zaktualizowany kontroler PS5 firmy Sony jest wyposażony w procesor 6 nm AMD Oberon Plus SOC, zapewnia niższe temperatury i zużywa mniej energii

Sony niedawno dokonało miłej aktualizacji swojej konsoli PS5 z nowym wariantem znanym jako CFI-1202, który oferuje niższą temperaturę i moc wejściową. Nowa konsola jest lżejsza, działa chłodniej i zużywa mniej energii, a wszystko to dzięki zaktualizowanemu procesorowi AMD Obreon Plus SOC, który składa hołd węzłowi procesowemu TSMC 6 nm.

Wariant konsoli PS5 „CFI-1202” firmy Sony wykorzystuje technologię 6 nm AMD Oberon Plus SOC: mniejszy rozmiar matrycy, niższy pobór mocy i działanie chłodziwa

w łzawiąc ostatnio Film został opublikowany przez Austinie Evansie, Techtuber zauważył, że kontroler Sony PS5 jest dostarczany w nowym wariancie, który jest lżejszy, chłodniejszy i mniej energochłonny. Ten nowy wariant PS5 został nazwany „CFI-1202” i teraz możemy dowiedzieć się, dlaczego jest lepszy od oryginalnych wariantów PS5 firmy Sony (CFI-1000/CFI-1001).

gniazdko technologiczne, AngistronomiaW swojej wyłączności potwierdził, że Sony PS5 (CFI-1202) jest wyposażony w ulepszony AMD Oberon SOC znany jako Oberon Plus, który wykorzystuje proces TSMC N6 (6nm). TSMC uczyniło to tak, że ich węzeł procesowy 7 nm (N7) jest regułą projektową zgodną z węzłem 6 nm EUV (N6). Pozwala to partnerom TSMC na łatwą migrację istniejących chipów 7 nm do węzła 6 nm bez większych komplikacji. Węzeł przetwarzający N6 zapewnia 18,8% wzrost gęstości tranzystorów i obniża zużycie energii, co z kolei obniża temperaturę.

AMD 6 nm Oberon Plus SOC dla zaktualizowanej konsoli PS5 Sony jest o 15% mniejszy niż 7 nm Oberon SOC (Źródła zdjęcia: Angstronomics)

Dlatego nowe konsole Sony PS5 są lżejsze i mają mniejszy radiator w porównaniu do różnych wariantów odtwarzania. Ale to nie wszystko, możemy również zobaczyć zrzut ekranu zupełnie nowego układu AMD Oberon Plus SOC, który znajduje się obok 7 nm Oberon SOC. Nowy rozmiar matrycy wynosi około 260 mm2, co stanowi 15% zmniejszenie rozmiaru matrycy w porównaniu z operonem SOC 7 nm (~300 mm 2). Kolejną zaletą przejścia na 6 nm jest liczba chipów, które można wyprodukować na jednym chipie. Sklep poinformował, że każdy chip Oberon Plus SOC może wyprodukować około 20% więcej chipów przy tym samym koszcie.

READ  Czy w tym miesiącu wyczyściłeś pamięć podręczną iPhone'a?

Oznacza to, że bez wpływu na jego koszt, Sony może zaoferować więcej chipów Oberon Plus do użytku na PS5, co może zmniejszyć niedobór rynku, z którym borykają się obecne konsole od czasu ich premiery. Poinformowano również, że TSMC wycofa w przyszłości 7 nm Oberon SOC i całkowicie przejdzie na 6 nm Oberon Plus SOC, co da 50% więcej żetonów na chip. Oczekuje się również, że Microsoft użyje węzła procesowego 6 nm dla swojego zaktualizowanego Arden SOC w przyszłości dla swoich konsol Xbox Series X.

Źródło informacji: Angistronomia

Produkty wymienione w tym poście