21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Zaginione miasto” głęboko w Oceanie Atlantyckim nie przypomina niczego, co widzieliśmy na Ziemi

„Zaginione miasto” głęboko w Oceanie Atlantyckim nie przypomina niczego, co widzieliśmy na Ziemi

Rzeczywistość tego, co kryje się w naszych oceanach, fascynowała ludzi od niepamiętnych czasów, nic więc dziwnego, że stworzyliśmy niezliczone mity na temat ich podwodnych głębin.

Ale odsuń się, Atlantydo, naukowcy odkryli pod falami prawdziwe zaginione miasto, a to miasto jest w zgodzie z życiem.

Ten wysoki skalisty obszar znajduje się na zachód od pasma górskiego środkowoatlantyckiego, setki metrów pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego i składa się z masywnych ścian, kolumn i monolitów sięgających do wysokości ponad 60 metrów (200 stóp).

Żeby było jasne, nie jest to dom jakiejś dawno zapomnianej cywilizacji ludzkiej, ale to nie czyni jego istnienia mniej ważnym.

Pole hydrotermalne, zwane w chwili odkrycia w 2000 roku „Zaginionym Miastem”, jest najdłużej znanym środowiskiem wentylacyjnym w oceanie. Alarm naukowyRaporty.

Na Ziemi nie znaleziono niczego podobnego, a eksperci uważają, że może zapewnić wgląd w ekosystemy, które mogą istnieć gdzie indziej we wszechświecie.

Od ponad 120 000 lat ślimaki, skorupiaki i zbiorowiska drobnoustrojów żywią się kominami pola, które odprowadzają wodór, metan i inne rozpuszczone gazy do otaczających wód.

Pomimo braku tlenu w tym trudnym środowisku żyją również większe zwierzęta, w tym kraby, krewetki i węże. Chociaż jest to rzadkie.

Węglowodory wytwarzane przez otwory wentylacyjne nie były spowodowane światłem słonecznym ani dwutlenkiem węgla, ale reakcjami chemicznymi zachodzącymi na dnie morskim.

W ten sposób życie mogło powstać na naszej planecie około 3,7 miliarda lat temu i jak mogło powstać na innej planecie.

„To przykład ekosystemu, który może być obecnie aktywny na Enceladusie lub Europie” – powiedział mikrobiolog William Brazelton. Smithsonian Wracając do 2018 roku, odnosząc się odpowiednio do księżyców Saturna i Jowisza.

„I być może Mars w przeszłości.”

(Po lewej) Wieże Zaginionego Miasta zwiedza się zdalnie sterowanym pojazdem; (Po prawej) Bakterie żyjące w kominie kalcytowym(Dr. Kelly/Uniwersytet Waszyngtoński)

READ  Rakieta księżycowa Artemis pozuje na wyrzutni przed startem

Najwyższy monolit w Zaginionym Mieście nosi nazwę Posejdon, na cześć greckiego boga morza, i ma ponad 60 metrów wysokości.

Tymczasem na północny wschód od wieży znajduje się zbocze, z którego otwory wentylacyjne „płaczą” płynem, tworząc „skupiska maleńkich, wielorozgałęzionych wyrostków węglanowych, które rozciągają się na zewnątrz niczym palce uniesionych dłoni” – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego . .

Obecnie pojawiają się wezwania do wpisania Zaginionego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w celu ochrony zjawiska naturalnego, zwłaszcza w świetle skłonności człowieka do niszczenia cennych ekosystemów.

Już w 2018 roku potwierdzono, że Polska tak zrobiła Zdobył prawa Do górnictwa głębinowego wokół pola termicznego.

Choć teoretycznie na Zaginione Miasto nie miałyby wpływu takie działania, jak m.in Alarm naukowy Zauważa, że ​​niszczenie otaczających terenów może mieć niezamierzone konsekwencje.

Subskrypcja Aby uzyskać nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100