15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dzięki tej zagadkowej asteroidzie rój meteorów Geminidów osiąga swój szczyt w połowie grudnia

Dzięki tej zagadkowej asteroidzie rój meteorów Geminidów osiąga swój szczyt w połowie grudnia

Rój Geminidów, jeden z najlepszych rojów meteorytów w roku, ma miejsce w grudniu, kiedy Ziemia przechodzi przez cząstki i kawałki asteroidy 3200 Phaethon.

Według NASA Geminidy to jeden z niewielu rojów meteorów kojarzonych raczej z asteroidą niż z kometą. Jednak 3200 Phaethon to dziwny obiekt, który astronomowie wciąż próbują zidentyfikować.

Astronomowie twierdzą, że Faeton zachowuje się jak kometa, ponieważ świeci i tworzy ogon, gdy jest najbliżej Słońca, ale… Badanie opublikowane w kwietniu Ogon asteroidy wydaje się niezwykły. Ogon Faetona nie jest tak zakurzony jak kometa; Jest wykonany z gazowego sodu. Według NASA jest to niezwykłe również dlatego, że większość asteroid nie tworzy ogonów, gdy zbliżają się do Słońca.

Pozostaje jedno wielkie pytanie: jeśli Phaethon nie wzbija pyłu jak komety, w jaki sposób może zapewnić materiały potrzebne do roju meteorów Geminidów? Nadchodząca misja japońskiego statku kosmicznego zwana… Przeznaczenie+ Może pomóc odpowiedzieć na to pytanie podczas przelotu wokół asteroidy.

NASA stwierdziła, że ​​3200 Phaethon jest prawdopodobnie „martwą kometą” lub obiektem nowego typu zwanym „kometą skalistą”. Obecnie jest klasyfikowana jako asteroida.

Grudniowy przewodnik po obserwacjach gwiazd: meteoryty Geminidy, świąteczna pełnia księżyca i koniunkcja gwiazda-księżyc

W tym roku rój meteorów Geminidów będzie miał miejsce od 4 do 17 grudnia. Podczas szczytu 13 i 14 grudnia niebo w idealnych warunkach mogło rozświetlić się 150 meteorami na godzinę.

Nazwa roju meteorów pochodzi od konstelacji Bliźniąt, ponieważ meteory wydają się promieniować z konstelacji, ale z niej nie pochodzą.

READ  NASA wypuszcza grę wideo, aby uczcić nadchodzący teleskop kosmiczny

Jak zobaczyć rój meteorów Geminidów

Czyste niebo wolne od mgły i zanieczyszczeń świetlnych zapewni obserwatorom gwiazd idealne warunki obserwacji.

Aby dostrzec meteoryty, najlepiej jest mieć ciemne niebo z dala od świateł miast. Wychodząc na zewnątrz, daj swoim oczom czas na przystosowanie się do ciemności. Może to potrwać do 40 minut.

NASA Gordona Johnstona Poniżej wyjaśniono, dlaczego ważne jest, aby uzyskać duży widok na niebo i dać oczom czas na przystosowanie się.

„Komórki czopków wyczuwających kolor są skoncentrowane w pobliżu środka pola widzenia, a więcej pręcików na krawędzi pola widzenia” – pisze. „Ponieważ niektóre meteory są słabe, będziesz miał tendencję do dostrzeżenia większej liczby meteorów „kątem oka” (dlatego musisz widzieć dużą część nieba). Widzenie kolorów (komórki stożkowe) dostosuje się do ciemności około 10 minut, ale w przypadku noktowizorów poprawa stanu najbardziej wrażliwych będzie trwała godzinę lub dłużej (przy czym największa poprawa nastąpi w ciągu pierwszych 35–45 minut).”

Podczas niektórych opadów meteorów księżyc może również przesłaniać widok. W przypadku tegorocznych Bliźniąt pojawienie się półksiężyca 13 grudnia nie przeszkodzi obserwatorom w dostrzeżeniu meteorów. Między 13 a 14 grudnia na niebie będzie świecić tylko 1-3% światła Księżyca.

Według NASA na wschodnim wybrzeżu najlepszym momentem na rozpoczęcie poszukiwań Bliźniąt jest 13 grudnia po godzinie 20:30.