3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Yellen wzywa Europę do zwiększenia pomocy dla Ukrainy

Yellen wzywa Europę do zwiększenia pomocy dla Ukrainy

BRUKSELA – Sekretarz skarbu Janet Yellen wezwała kraje europejskie we wtorek do zwiększenia wydatków na wsparcie Ukrainy, ponieważ rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną kraju wykazały niewiele oznak osłabnięcia.

Stany Zjednoczone i Europa ściśle koordynowały wprowadzenie kompleksowych sankcji wobec Rosji w ciągu prawie trzech miesięcy od jej prezydenta, Władimir Putinrozkaz inwazji. Ale byli mniej konsekwentni, jeśli chodzi o potrzebę wsparcia ukraińskiej gospodarki i odbudowy jej po zakończeniu wojny.

Kongres już zatwierdził Pakiet wydatków kryzysowych dla Ukrainy o wartości 13,6 mld USD Oczekuje się, że zgodzi się na inny 40 miliardów dolarów pomocy. Chociaż Unia Europejska i międzynarodowe instytucje finansowe również wnosiły znaczny wkład w pomoc, pani Yellen powiedziała, że ​​należy zrobić więcej.

„Szczerze proszę wszystkich naszych partnerów, aby przyłączyli się do nas w zwiększaniu wsparcia finansowego dla Ukrainy” – powiedziała Yellen w przemówieniu na Brukselskim Forum Ekonomicznym, zgodnie z przygotowanymi przez siebie uwagami. „Nasze wspólne wysiłki są niezbędne, aby zapewnić, że ukraińska demokracja zwycięży agresję Putina”.

Sekretarz Skarbu jest w trakcie tygodniowej podróży do Europy, z Zatrzymaj się w Warszawie, Brukseli i Bonn, Niemcy, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami na szczycie ministrów finansów G7. Oczekuje się, że głównym tematem tego spotkania będzie pomoc dla Ukrainy.

Pani Yellen powiedziała, że ​​potrzeby finansowe Ukrainy są pilne i że brakuje jej funduszy na opłacenie żołnierzy, emerytów i personelu, aby utrzymać funkcjonowanie rządu.

„Oczywiste jest, że ogłoszone dotychczas dwustronne i wielostronne wsparcie nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb Ukrainy, nawet w krótkim okresie” – powiedziała.

Zobaczymy, czy jej wezwanie zostanie wysłuchane. Kraje europejskie zmagają się z własnymi napięciami gospodarczymi, w tym z szybką inflacją i wysokimi kosztami energii, i stoją przed nimi poważne wyzwania związane z wycofaniem rosyjskiej energii.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Pani Yellen powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone pomogą przełamać zależność Europy od rosyjskiej energii, po części poprzez zwiększenie amerykańskiego eksportu skroplonego gazu ziemnego. Przyznała, że ​​niektóre cele klimatyczne dotyczące redukcji emisji mogą zostać opóźnione przez konieczność polegania na węglu i paliwach kopalnych, ale powiedziała, że ​​obecny impas powinien przypominać o potrzebie „podwojenia naszych wysiłków w zakresie czystej i odnawialnej energii”.

Energia to kolejna ważna kwestia, o której decydenci będą dyskutować na szczycie ministrów finansów G7 w Bonn pod koniec tego tygodnia. Oczekuje się, że Stany Zjednoczone będą naciskać na Unię Europejską, aby rozważyła alternatywne opcje przed planem wprowadzenia stopniowego embarga na ropę naftową Rosji do końca roku.

Urzędnicy skarbu powiedzieli we wtorek, że chcą, aby Europa rozważyła mechanizmy cenowe, takie jak pułap cenowy lub cła, które podważyłyby wiele zysków z ropy naftowej w Rosji, jednocześnie dając krajowi wystarczającą zachętę do kontynuowania produkcji.

Urzędnicy skarbu odmówili podzielenia się swoimi szacunkami dotyczącymi wpływu embarga na ceny ropy, ale powiedzieli, że ograniczenie światowych dostaw ropy grozi gwałtownym wzrostem cen w czasie, gdy inflacja już rośnie.

Po spotkaniu z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, Yellen powiedziała dziennikarzom, że wierzy, iż cła na rosyjską ropę mogą zostać szybko wprowadzone w życie i połączone z propozycją wycofania, którą rozważa Europa.

READ  Burmistrz ukraińskiego miasta powiedział, że ciała cywilów zostały „rozrzucone”

„Mówią o przyszłym roku jako o ramach czasowych, a w międzyczasie możliwe będzie połączenie wycofywania z mechanizmem cenowym” – powiedziała Yellen, odnosząc się do taryfy lub limitu cenowego. Istotne jest, aby zmniejszyły swoją zależność od rosyjskiej ropy. Bardzo go wspieramy.”

Dodała, że ​​Stany Zjednoczone pomogą zapewnić Europie dostęp do dostaw energii, aby zaspokoić jej potrzeby.

W swoim wystąpieniu pani Yellen powiedziała, że ​​decyzja Rosji o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii powinna być lekcją, że państwa zachodnie nie powinny zastępować bezpieczeństwa narodowego tańszymi źródłami. Ta sytuacja sprawiła, że ​​są teraz podatne na ataki krajów, które mogą wykorzystać swoje obfite zasoby naturalne do zakłócania rynków.

Powołała Chiny jako problem z powodu dostaw metali ziem rzadkich stosowanych w samolotach, samochodach i zaawansowanych technologicznie akumulatorach.

„Chiny budują stały udział w rynku niektórych produktów technologicznych i poszukują dominującej pozycji w produkcji i stosowaniu półprzewodników” – powiedziała Yellin. „Chiny stosowały różne nieuczciwe praktyki handlowe w swoich staraniach o osiągnięcie tej pozycji”.

Pani Yellen dała jednak jasno do zrozumienia, że ​​nie wzywa do większego protekcjonizmu ani odwrócenia globalizacji. Powiedziała, że ​​zamiast tego kraje nie powinny wkładać wszystkich jaj do jednego koszyka, jeśli chodzi o handel międzynarodowy.

„Chcę zasugerować, że powinniśmy pomyśleć o sposobach utrzymania wolnego handlu, a jednocześnie zmniejszyć niektóre z tych zagrożeń” – powiedziała.