1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Yellen mówi, że „absolutnie konieczne” jest potępienie wojny na Ukrainie przez G20

Yellen mówi, że „absolutnie konieczne” jest potępienie wojny na Ukrainie przez G20

BENGALURU (Reuters) – Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała Reuterowi, że zdecydowane oświadczenie potępiające wojnę Rosji na Ukrainie było „absolutnie konieczne” w oświadczeniu ze spotkania przywódców finansowych G20 w Indiach, które zakończyło się w sobotę.

Yellen powiedziała w wywiadzie, że odejście od oświadczenia i potępienie wojny byłoby krokiem wstecz w stosunku do oświadczenia przywódców G20 złożonego w listopadzie zeszłego roku na indonezyjskiej wyspie Bali.

Zapytana, czy bez takiego oświadczenia nie byłoby oficjalnego oświadczenia ze spotkania ministrów finansów G20 i prezesów banków centralnych, Yellen powiedziała, że ​​negocjacje trwają.

Spotkanie miało się zakończyć na obrzeżach indyjskiego centrum technologicznego Bengaluru późnym wieczorem w sobotę.

„Myślę, że w oświadczeniu powinno znaleźć się oświadczenie potępiające rosyjską wojnę” – powiedziała Yellen. „Mieliśmy to już w przeszłości na Bali i uważam, że jest to absolutnie konieczne”.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„I myślę, że G-7 z pewnością jest w tym zjednoczona, więc jest to coś, co przewiduję i uważam za konieczne i właściwe”.

Komentarze Yellen pojawiły się jednak, gdy zgasły nadzieje, że grupa będzie w stanie wydać wspólne oświadczenie w ostatnich godzinach.

Urzędnicy G20 powiedzieli Reuterowi, że Indie, przewodniczący G20, naciskały na spotkanie, aby uniknąć używania słowa „wojna” w jakimkolwiek oświadczeniu. Indie, które sprawują obecną prezydencję w G20, zachowały w dużej mierze neutralne stanowisko w sprawie wojny, powstrzymały się od obwiniania Rosji za inwazję, szukały rozwiązania dyplomatycznego i agresywnie zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy.

Na Bali przywódcy G20 wydali oświadczenie, które brzmiało: „Większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie”, wskazując, że członek G20, Rosja, sprzeciwia się sformułowaniu.

„Były inne opinie i różne oceny sytuacji i sankcji” – dodała deklaracja z Bali.

(Reportaż Davida Laudera) Montaż autorstwa Marka Pottera i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Storm Fiona przedziera się przez wschodnie wybrzeże Kanady, niszcząc domy i drogi