15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie: Wołodymyr Zełenski ostrzega przed „otwartą drogą” przez wschodnią Ukrainę, jeśli Rosja przejmie Bachmuta

Wyłącznie: Wołodymyr Zełenski ostrzega przed „otwartą drogą” przez wschodnią Ukrainę, jeśli Rosja przejmie Bachmuta

(CNN) Siły rosyjskie miałyby „otwartą drogę” do zajęcia kluczowych miast we wschodniej Ukrainie, gdyby to zrobiły kontrola BachmutaPrezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł w rozmowie z CNN, gdzie bronił swojej decyzji o zatrzymaniu sił ukraińskich w oblężonym mieście.

„To dla nas taktyka” – powiedział Zełenski, podkreślając, że przywódcy wojskowi Kijowa są zjednoczeni w przedłużaniu wojny. obrona miasta Po tygodniach rosyjskich ataków pozostawił ją na skraju wpadnięcia w ręce sił rosyjskich.

„Rozumiemy, że po Bachmucie mogą iść dalej. Mogą jechać do Kramatorska, mogą jechać do Słowiańska i będzie to dla Rosjan otwarta droga po Bachmucie do innych miast na Ukrainie, w kierunku Doniecka” – powiedział CNN. Wilk Blitzer. W ekskluzywnym wywiadzie z Kijowa. – Dlatego stoją tam nasi ludzie.

tygodni napadu Siły najemników WagneraTempo, które przyspieszyło w ostatnich dniach, zmusiło tysiące ludzi do ucieczki z miasta i zniszczyło jego infrastrukturę. Ale siły ukraińskie również uparcie broniły tego obszaru, co powstrzymywało natarcie Rosji.

Zełenski powiedział, że jego motywy utrzymania miasta są „bardzo różne” od motywów rosyjskich. „Rozumiemy, co Rosja chce tam osiągnąć. Rosja potrzebuje przynajmniej jakiegoś zwycięstwa – małego zwycięstwa – nawet niszcząc wszystko w Bakhmut, zabijając tam każdego cywila” – powiedział Zełenski.

Powiedział, że gdyby Rosja była w stanie „położyć swoją małą flagę” na Bachmucie, pomogłoby to „zmobilizować ich społeczeństwo, aby stworzyć wrażenie, że są silną armią”.

W miarę nasilania się walk o miasto ukraińscy żołnierze strzelali z haubic samobieżnych na rosyjskie pozycje w pobliżu Bachmuta.

Chociaż Bakhmut sam w sobie nie ma dużej wartości strategicznej, jego połączenia drogowe już tak Kramatorsk i Słowiańsk – Dwa gęsto zaludnione przemysłowe ośrodki miejskie na północnym zachodzie oznaczają, że te miasta będą następne na celowniku Rosji, jeśli uda im się przejąć kontrolę.

READ  Departament Sprawiedliwości mówi, że prawo Florydy ograniczające chińską własność ziemi jest „niekonstytucyjne”

Niektórzy niżsi dowódcy i oficerowie kwestionowali wykonalność zatrzymania Bachmuta w obliczu rosnących ofiar i rosnącego ryzyka alienacji setek, a nawet tysięcy ukraińskich sił.

Ale Zełenski odrzucił te obawy, mówiąc, że „nigdy nie słyszał czegoś takiego” od swoich dowódców.

„Najpierw musimy myśleć o naszych ludziach i nikt nie powinien być osaczony ani oblężony – to bardzo ważne” – powiedział.

Zełenski dodał: „Wojsko na własne oczy widzi, że musimy tam pozostać silni, mimo że Rosja zniszczyła całe miasto i wszystko, co się tam znajduje”. „Siły pomagały dzieciom i cywilom opuścić miasto – do dzisiaj ludzie opuszczali Bachmut. Pomagaliśmy wszystkim.

W innym miejscu we wtorek wicepremier kraju Irina Vereshuk powiedziała, że ​​w zdewastowanym mieście pozostało prawie 4000 cywilów, w tym 38 dzieci. „Mamy specjalne ekipy ewakuacyjne, które pomagają nam i pojazdy opancerzone. Ale ludzie często przebywają w piwnicach, nie zostawiając żadnych informacji o swoim miejscu pobytu” – powiedziała w telewizyjnym przemówieniu. To utrudnia ewakuację”.

Tymczasem wywiad NATO oszacował, że na każdego ukraińskiego żołnierza zabitego w obronie Bachmuta siły rosyjskie straciły co najmniej pięciu, powiedział CNN oficer wojskowy NATO. Urzędnik ostrzegł, że stosunek 5 do 1 był świadomym szacunkiem opartym na danych wywiadowczych.

Siły Wagnera nacierały na miasto od czasu zdobycia miasta Solidar w styczniu. Gdyby przejęli kontrolę nad Bakhmutem, byłby to rzadki przypadek zmiany właściciela miasta w czasie powolnej, powolnej wojny we wschodnim regionie Donbasu na Ukrainie.

Ukraina ma dwa główne cele w obronie Bachmuta: zyskać czas na uzupełnienie sił i zadać ciężkie straty rosyjskim armiom, powiedział w poniedziałek CNN doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak.

„Osiągnęła swoje cele w 1000 procentach” – powiedział. „Nawet jeśli w pewnym momencie dowództwo wojskowe zdecyduje się wycofać na korzystniejsze pozycje, obrona Bachmuta będzie dużym strategicznym sukcesem Sił Zbrojnych Ukrainy jako podstawa przyszłego zwycięstwa”.

READ  Łódź turystyczna zatonęła w jeziorze Maggiore, dwie osoby nie żyją, dwie zaginęły - donosi

Tymczasem Ukraina ściga się, by włączyć zachodnie systemy uzbrojenia i dziesiątki czołgów do swoich operacji, po tym jak Zełenskiemu udało się przekonać Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy i blok innych krajów europejskich do zwiększenia pomocy wojskowej.

Wyprzedza to oczekiwaną rosyjską ofensywę wiosenną, która może objąć obszary w środkowej i północnej Ukrainie, których Rosji nie udało się przejąć podczas pierwszej inwazji w zeszłym roku.

Tim Lister, Olga Vojtović i Vasko Cutoviu z CNN przyczynili się do reportażu.