14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie: w FTX brakuje co najmniej 1 miliarda dolarów pieniędzy klientów

Wyłącznie: w FTX brakuje co najmniej 1 miliarda dolarów pieniędzy klientów

  • Założyciel FTX, Fred Bankman, potajemnie przekazał 10 miliardów dolarów firmie handlowej Alameda – źródła
  • Bankman-Fried pokazuje arkusze kalkulacyjne kolegom, którzy ujawnili przesunięcie funduszy do Alamedy – Źródła
  • Arkusze kalkulacyjne wskazywały, że od 1 miliarda do 2 miliardów dolarów funduszy klientów nie zostało rozliczonych – źródła
  • Kierownictwo utworzyło „tylne drzwi” do prowadzenia dokumentacji, która udaremniła czerwone flagi – źródła
  • Miejsce pobytu brakujących środków jest nieznane – źródła

NOWY JORK (Reuters) – Co najmniej 1 miliard dolarów w funduszach klientów zniknął z upadłej giełdy kryptograficznej FTX, powiedziały dwie osoby zaznajomione z tą sprawą.

Dwa źródła powiedziały Reuterowi, że założyciel giełdy, Sam Bankman Fred, potajemnie przekazał 10 miliardów dolarów w funduszach klientów z FTX do firmy handlowej Alameda Research Bankmana Frieda.

Jak stwierdzili, duża część tej sumy zniknęła. Jedno ze źródeł oszacowało brakującą kwotę na 1,7 miliarda dolarów. Drugi powiedział, że luka wahała się od 1 miliarda do 2 miliardów dolarów.

Chociaż wiadomo, że FTX przeniósł środki klientów do Alameda, brakujące środki zostały zgłoszone tutaj po raz pierwszy.

Według dwóch źródeł ujawniono lukę finansową w dokumentach, które Bankman-Fried złożył w zeszłą niedzielę innym dyrektorom najwyższego szczebla. Powiedzieli, że zapisy zawierały zaktualizowany opis ówczesnej sytuacji. Oba źródła zajmowały wysokie stanowiska w FTX do tego tygodnia i powiedziały, że zostały poinformowane o finansach firmy przez starszych pracowników.

Firma FTX z siedzibą na Bahamach złożyła w piątek wniosek o upadłość po tym, jak na początku tego tygodnia klienci zaczęli wycofywać pieniądze. Umowa ratunkowa z konkurencyjną giełdą Binance nie powiodła się, powodując upadek najpopularniejszej kryptowaluty w ostatnich latach.

W wiadomościach tekstowych do Reuters Bankman-Fried powiedział, że „nie zgadza się z opisem” przelewu o wartości 10 miliardów dolarów.

– Nie zdradziliśmy tajemnicy – ​​powiedział. „Pomyliliśmy się z wewnętrznym oznaczeniem i błędnie je odczytaliśmy” – dodał, nie wchodząc w szczegóły.

READ  Koniec ery - przez cały rok - gdy Christmas Tree Shops składa wniosek o ochronę przed bankructwem

Zapytany o brakujące pieniądze, Bankmann-Fried odpowiedział: „????

FTX i Alameda nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

W piątkowym tweecie Bankman-Fried powiedział, że „łączy” to, co wydarzyło się w FTX. „Byłem zszokowany, widząc, jak rzeczy rozwijają się tak, jak na początku tego tygodnia” – napisał. „Wkrótce napiszę pełniejszy post na temat gry przez zabawę”.

Straty w Alameda były rdzeniem problemów FTX, o których większość kierowników FTX nie wiedziała, jak wcześniej informował Reuters.

Wypłaty klientów wzrosły w ostatnią niedzielę po tym, jak Changpeng Zhao, dyrektor generalny giganta giełdy kryptograficznej Binance, powiedział, że Binance sprzeda cały swój udział w tokenie FTX o wartości co najmniej 580 milionów dolarów „z powodu ostatnich odkryć”. Cztery dni temu serwis informacyjny CoinDesk poinformował, że znaczna część aktywów Alamedy o wartości 14,6 miliarda dolarów była przechowywana w tokenie.

W niedzielę Bankman-Fried odbył spotkanie z kilkoma dyrektorami w stolicy Bahamów, Nassau, aby obliczyć, ile funduszy zewnętrznych potrzebuje, aby pokryć niedobór FTX, powiedziały dwie osoby zaznajomione z finansami FTX.

Bankman-Fried potwierdził Reuterowi, że spotkanie się odbyło.

Bankman-Fried pokazał kilka arkuszy kalkulacyjnych szefom zespołów regulacyjnych i prawnych firmy, które ujawniły, że FTX przeniosło około 10 miliardów dolarów pieniędzy klientów z FTX do Alamedy. Powiedzieli, że arkusze kalkulacyjne pokazują, ile pieniędzy FTX pożyczył Alameda i na co zostało przeznaczone.

Źródła podały, że z dokumentów wynika, że ​​od jednego do dwóch miliardów dolarów z tych pieniędzy nie było zaliczanych do aktywów Alamedy. Tabele danych nie wskazywały, gdzie pieniądze zostały przekazane, a źródła podały, że nie wiedzą, co się z nimi stało.

W kolejnym badaniu zespoły prawne i finansowe FTX dowiedziały się również, że Bankman-Fried wdrożył coś, co obie osoby nazwały „tylnymi drzwiami” do systemu księgowego FTX, który został zbudowany przy użyciu specjalnego oprogramowania.

READ  Kontrakty terminowe Dow: wzrost rynku na najwyższym poziomie

Powiedzieli, że „tylne drzwi” pozwoliły Benkmanowi Friedowi realizować zamówienia, które mogłyby zmienić dokumentację finansową firmy bez powiadamiania innych, w tym audytorów zewnętrznych. Ta konfiguracja, jak powiedzieli, oznaczała, że ​​​​transfer środków w wysokości 10 miliardów dolarów do Alamedy nie doprowadził do wewnętrznej zgodności lub czerwonych flag księgowych w FTX.

W swojej wiadomości tekstowej do Reuters Bankman-Fried zaprzeczył implementacji „tylnych drzwi”.

Źródło zaznajomione ze śledztwem poinformowało w środę agencji Reuters, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada obsługę funduszy klientów przez FTX.com, a także jej działalność w zakresie udzielania pożyczek na kryptowaluty. Źródło powiedziało, że Departament Sprawiedliwości i Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi również prowadzą śledztwo.

Bankructwo FTX było oszałamiającym odwróceniem sytuacji dla Bankman-Fried. 30-latek stworzył FTX w 2019 roku i doprowadził do tego, że stała się jedną z największych giełd kryptowalut, gromadząc osobistą fortunę szacowaną na 17 miliardów dolarów. FTX w styczniu został wyceniony na 32 miliardy dolarów, z inwestorami, w tym SoftBank i BlackRock.

Kryzys odbił się echem w świecie kryptowalut, a ceny głównych walut spadły. Awaria FTX prowadzi do porównań z poprzednimi poważnymi krachami handlowymi.

FTX poinformował w piątek, że przekazał kontrolę nad firmą Johnowi J. Rayowi III, specjaliście ds. restrukturyzacji, który zajmował się likwidacją Enron Corp – jednej z największych bankructw w historii.

(Raportowanie przez Angusa Berwicka). Montaż przez Baritush Bansal i Janet McBride

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.