14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie – Polska potrzebuje czasu na naprawę sądownictwa, zanim napłyną pieniądze z UE, twierdzi unijny urzędnik

Wyłącznie – Polska potrzebuje czasu na naprawę sądownictwa, zanim napłyną pieniądze z UE, twierdzi unijny urzędnik

Z komentarzy komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa wynika, że ​​odblokowanie dostępu Polski do dodatkowych funduszy może zająć tygodnie lub miesiące.

„Jest pewność. Przesłanie o praworządności jest bardzo ważne” – powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters. „Ale to nie wystarczy. Musimy zobaczyć reformy. To zajmie trochę czasu”.

Jako przykład nowelizacji niewymagającej uchwalenia nowej ustawy Reynders podał zakończenie działań kwestionowanej Izby Dyscyplinarnej przeciwko sędziom, co – jak obawiają się zwolennicy Tuska – może zostać zawetowane przez sojusznika poprzedniego rządu prezydenta kraju.

Pomoc w wysokości 5 miliardów euro stanowi część 60 miliardów euro pakietu pomocowego dla Polski, uwolnionego od zwykłych przepisów prawnych UE.

Powiedział, że Warszawa wystąpiła o kolejne 7 miliardów euro, ale aby je otrzymać, musi poczynić postępy w kierunku spełnienia wymogów demokratycznych bloku.

To samo dotyczy kolejnych 75 miliardów euro pomocy rozwojowej przyznanej Polsce w ramach wspólnego budżetu UE na lata 2021–27, do których Warszawa nie miała dostępu za poprzedników Duska z powodu sporu z koalicją o prawa demokratyczne.

Poprzedni rząd Polski w ciągu ośmiu lat swoich rządów przeprowadził gruntowną przebudowę sądownictwa.

Unijne i międzynarodowe organy nadzoru krytykują Warszawę za poddawanie sądów i sędziów wpływom politycznym, niszcząc w ten sposób demokratyczne mechanizmy kontroli i równowagi.

(Raport: Gabriela Bacsinska; redakcja: Christina Fincher)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  🇵🇱 Polska: Nowe szczegóły dotyczące występu Mai Krzyżewskiej Junior Eurowizja