12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mustar w Abu Dhabi i Taleri w Europie wspólnie otworzyły farmy wiatrowe w Polsce.

Muster, spółka zależna suwerennego funduszu nieruchomości Abu Zabi Mubatala Investment Company, oraz europejski fundusz Taleri Energy Solarwind II oficjalnie otworzyli w Polsce swoje farmy wiatrowe typu joint venture.

Uroczyste otwarcie wiatraków Mława i Grajewo odbyło się w czwartek w Pawilonie Polskim na Dubai Expo 2020.

W styczniu Masdar i Taaleri SolarWind II Finance – inwestujące w elektrownie wiatrowe i słoneczne na poziomie użyteczności publicznej – ogłosiły, że każdy z nich nabył po 50 procent udziałów w projektach, co oznacza ich pierwszą inwestycję na polskim rynku energii odnawialnej.

Posunięcie to jest kamieniem milowym na polskiej drodze do energii odnawialnej i pokazuje zaangażowanie Mustera w cele działań na rzecz klimatu kraju, powiedział w oświadczeniu Niall Hannigan, dyrektor finansowy Muster.

„Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie naszej obecności w polskim sektorze energii odnawialnej i wzmocnienie naszego strategicznego partnerstwa z Taaleri Energy poprzez wspólne przedsięwzięcie Master Taleri Generation (MTG)” – powiedział.

Farma wiatrowa Mława o mocy 37,4 megawata znajduje się w województwie mazowieckim w północnej Polsce, a projekt 14 MW Grajewo, obejmujący dwie farmy wiatrowe, zlokalizowany jest w województwie podlaskim na północnym wschodzie.

Razem projekty wygenerują wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić około 90 000 domów w Polsce i mogą zrównoważyć 146 000 ton dwutlenku węgla każdego roku.

Kai Rintala, dyrektor zarządzający Taaleri Energy, powiedział:

Masdar i Taaleri, za pośrednictwem MTG, pracują razem nad kilkoma projektami w całej Europie.

W maju obie firmy ogłosiły porozumienie w sprawie wspólnej budowy 65-megawatowej elektrowni słonecznej w Grecji. Projekt – pierwsza inwestycja stron w Grecji – będzie realizowany poprzez wspólne przedsięwzięcie dwóch firm z dwoma lokalnymi partnerami.

Firmy te są również partnerami w farmie wiatrowej Cibuk 1 o mocy 158 MW w Serbii oraz największym projekcie elektrowni słonecznej Baynouna o mocy 200 MW w Jordanii.

READ  Premier Francji Macron zaatakował polskiego premiera po skrytykowaniu przemówienia Putina

Plany musztardowe Podwaja energię odnawialną Pojemność w ciągu najbliższych pięciu lat.

We wrześniu Moody’s otrzymał rating inwestycyjny odpowiednio A2 i A+ od Investors Service i Fitch Ratings, po raz pierwszy oceniany przez firmy globalne.

Zaktualizowano: 9 grudnia 2021, 16:14