15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyjaśnienie: Dlaczego Polska popiera prawa, które utrudniają Żydom odzyskanie skradzionego mienia

Wyjaśnienie: Dlaczego Polska popiera prawa, które utrudniają Żydom odzyskanie skradzionego mienia

24 czerwca Sejm RP uchwalił projekt ustawy zmieniającej zasady restrukturyzacji majątkowej w kraju. Jednak posunięcie to wywołało krytykę zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, przy czym krytycy twierdzą, że Żydom będzie trudno odzyskać majątek zajęty przez okupantów nazistowskich w Polsce podczas II wojny światowej. Polska co najmniej od roku broniła swoich planów, które wyszły na jaw w zeszłym tygodniu wraz z uchwaleniem projektu ustawy.

Reuters Ustawa mówi, że „będzie obowiązywał termin wdrożenia trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., po którym błędne decyzje administracyjne nie będą kwestionowane. Ustawowo termin ten wynosi 30 lat. ”

Jak to prawo wpływa na rodziny żydowskie?

Społeczność żydowska w okupowanej Polsce została doszczętnie zniszczona przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej, a ich mienie zostało rozgrabione, skradzione i znacjonalizowane przez powojenny rząd komunistyczny. Żydowscy właściciele nieruchomości i ich potomkowie, a także organizacje żydowskie od dziesięcioleci prowadzą akcję o odszkodowania i odzyskanie skradzionego mienia.

Niektórzy badacze prześledzili początek Roszczeń Restauracyjnych w 1989 roku, po upadku komunizmu, podczas gdy inni twierdzą, że zaczęło się ono długo po zakończeniu wojny. Zatytułowany „Własność żydowska po 1945 roku: kultury i ekonomia praw, utrata, odkupienie i przeniesienie”, Jacob pisze, że LeBends rozpoczął dyskurs na temat odszkodowań w 1945 roku.

W swoich pismach na temat II wojny światowej historyk David Kerlock mówi, że większość utraconego przez Żydów mienia nigdy nie została odzyskana i że żydowscy właściciele tych przedmiotów, zwłaszcza ci, którzy uniknęli Holokaustu, widzą inaczej, czym była skradziona własność dla Żydów i jak to ukształtowało ich wspomnienia z przeszłości. Pomimo oskarżeń o współudział Polaków, tysiące z narażeniem życia w obronie swoich żydowskich sąsiadów w czasie wojny.

Dlaczego ta dyskusja jest ważna?

Polska była przed wojną jedną z największych społeczności żydowskich na świecie. W ubiegłym roku, w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Polska jako jedyny kraj UE wprowadziła przepisy dotyczące restrukturyzacji majątkowej. Główne organizacje żydowskie zwracały uwagę na to, jak brak prawa dotyka ocalałych i potomków ofiar. Gideon Taylor, dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Odbudowy Żydów (WJRO), powiedział dziennikarzom, że gospodarka kraju nadal korzystała z nacjonalizacji żydowskiego mienia przez komunistyczny rząd w Polsce w latach powojennych.

READ  Przewidywania przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: tegoroczni faworyci do zwycięstwa

ZA D.W. W zeszłorocznym raporcie przytoczono oszacowanie przeprowadzone przez izraelski rząd 14 lat temu, w którym eksperci ustalili, że łączna wartość majątku spadkobiercy nabytego przez reżim komunistyczny w Polsce wynosi około 30 miliardów dolarów, z czego łącznie 170 tysięcy prywatnych aktywów.

Co powiedzieć Polsce?

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PIS) twierdzi, że kraj padł ofiarą II wojny światowej i nie powinien być obarczony żadnymi zobowiązaniami finansowymi. Na kilka dni przed ubiegłorocznymi wyborami w kraju, debata powróciła, po czym prezydent Andrzej Duda powiedział, że nigdy nie zezwoli na odszkodowanie za żydowskie mienie skonfiskowane w czasie wojny.

Bloomberg Przemawiając w telewizji na antenie państwowej stacji telewizyjnej przed wyjazdem na polskie referendum, Duda cytował tę wiadomość, mówiąc: „Nie będzie szkód majątkowych bez spadkobierców… Nigdy nie podpiszę ustawy, która daje ustępstwa jakiejkolwiek rasie”. Inni. Szkodę musi opłacić osoba, która rozpoczęła wojnę. „Obserwatorzy wysuwali wówczas nacjonalistyczną retorykę, że poglądy Dudy były ostro przekierowywane na prawicę i wyrażane mocniej niż kiedykolwiek, próbując przyciągnąć wyborców podczas kontrowersyjnych wyborów.

W ostatnich latach historycy wyrażają rosnące zaniepokojenie polityką pamięci w Polsce, która, jak twierdzą, jest wynikiem próby pisania historii na nowo. W lutym tego roku po raz pierwszy w historii kraju ktoś wykorzystał „prawo Holokaustu” do pozwu w sądzie cywilnym. Ta ustawa zabrania obwiniania Polski o zbrodnie Holokaustu. . 9 lutego 2021 r. sąd rejonowy w Warszawie oskarżył polskich historyków Holokaustu Johna Krabowskiego i Barbarę Engelkings o „nieposzanowanie” Edwarda Malinowskiego, Polaka, który był burmistrzem wsi w Polsce podczas II wojny światowej. Napisana przez nich książka badająca historię i zaangażowanie kraju w czasie wojny.

Biuletyn Informacyjny | Kliknij, aby uzyskać najlepsze opisy dnia w swojej skrzynce odbiorczej

Sędzia nakazał historykom publiczne przeprosiny. Krabowski udzielił później krótkich wywiadów z orzeczeniem sądu, w którym obaj historycy „zidentyfikowali zbrodnie Holokaustu popełnione przez Richa III jako przypisywane Polakom, nękającym poczucie tożsamości i dumy narodowej”.

READ  Polska ogłosiła pierwszą grupę uczestników Szansy na Sukces – escYOUnited

Podczas gdy autorzy odwołują się od wyroku, historycy Holokaustu uważają, że ta ustawa i to orzeczenie utrudniają badanie zbrodni popełnionych na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

W 2018 r., po krytyce ze strony Stanów Zjednoczonych i Izraela, polski rząd został zmuszony do usunięcia części tej ustawy o Holokauście, która więziła ludzi, którzy sugerowali, że naród był współwinny zbrodni nazistowskich.

Badacze uważają, że tę agresywną ścieżkę, która rozwinęła się w polityce pamięci kraju, można przypisać zwycięstwu wyborczym PiS w 2015 r., które nadal angażuje się w kampanię wywierania nacisku na Airbusht, by czytał polską historię. Zniszcz dowody na współudział chrześcijańskich biegunów w Holokauście, skupiając się na tym, jak wpłynęły na nazistowskie i sowieckie okrucieństwa oraz Polaków – historie istotne dla nacjonalistów w tym kraju.

OW Dołącz teraz: Ekspresowy wyjaśniony kanał telegraficzny

Jaki jest najnowszy rozwój?

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał ustawę „hańbą”, podczas gdy ambasada tego kraju w Polsce wydała na Twitterze oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​„nie można” zwrócić skonfiskowanego mienia, a rodzinom trudno jest uzyskać odszkodowanie. Stany Zjednoczone połączyły siły z Izraelem w krytyce działań Polski. „Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, aby nie przesuwała tego prawa do przodu ”- powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Netflix na Twitterze.

Następnie, 27 czerwca, Izrael wezwał polskiego ambasadora, by wyraził „głębokie rozczarowanie” uchwaleniem ustawy w niższym parlamencie kraju. Z kolei polskie MSZ wezwało do Warszawy zarzuty izraelskie.

READ  Popyt na złoto w Polsce rośnie w czasach kryzysu: raport