15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyczerpano już 80% gwarancji na I partię koreańskiego eksportu broni do Polski

Zbiorniki K2 ustawiają się na ceremonii dostawy K2 Tank Polish Gap Filler w fabryce Hyundai Rotem w Sangwon w prowincji South Gyeongsang w Korei, 19 czerwca.
Zbiorniki K2 ustawiają się na ceremonii dostawy K2 Tank Polish Gap Filler w fabryce Hyundai Rotem w Sangwon w prowincji South Gyeongsang w Korei, 19 czerwca.Agencje kredytów eksportowych (ECA), takie jak Export-Import Bank of Korea (Korea Eximbank) i Korea Trade Insurance Corporation, mają zmienne limity kredytowe dla poszczególnych krajów na finansowanie eksportu koreańskiego sprzętu obronnego. Do 2022 roku Korea wyeksportowała do Polski produkty obronne o wartości 17 bilionów wonów (17 miliardów USD), a negocjacje dotyczące dodatkowych umów trwają. Rosną jednak obawy, że finansowanie eksportu przez ECA będzie utrudnione przez te same limity kredytowe pożyczkobiorców.

Według danych kredytowych i gwarancyjnych Koreańskiego Export-Import Bank z 3 lipca, państwowy bank udzielił 488,2 mld wonów (375,7 mln USD) pomocy finansowej w postaci pożyczek i gwarancji dla sektora obronnego. Pierwsze pięć miesięcy tego roku. Łączna kwota pożyczek i gwarancji udzielonych przez Korea Eximbank wszystkim branżom w tym samym okresie wyniosła 31,8 biliona wonów. Finansowanie eksportu koreańskiego eksportu obronnego stanowiło 1,6 procent całkowitego finansowania eksportu udzielonego w tym roku przez Korea Eximbank.

Jednak o ile pole dla sektora obronnego jest ograniczone, kwota pożyczek i gwarancji udzielanych przez Korea Eximbank w związku z podpisanymi zakupami broni w latach 2018-2021 wahała się od 100 do 500 miliardów rocznie. Ale do 2022 roku liczba ta wzrośnie do dwóch bilionów wonów. Gwarancje z Polską otrzymały najwięcej wsparcia finansowego w wysokości 2 bln USD.

W porównaniu z finansowaniem udzielanym każdego roku w latach 2018-2021, w 2022 roku wzrósł udział pomocy finansowej dla koreańskiego eksportu obronności do Polski. Poza Polską, Korea Eximbank udzielił pomocy finansowej na obronę Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA). , Egiptu i Indonezji w 2022 r. Korea i Polska wciąż negocjują szczegóły finansowania ceny zakupu pierwszej partii koreańskiego eksportu obronności do Polski w 2022 roku. Wynika to z faktu, że umowa eksportowa i umowa finansowa są obliczane. Oddzielne umowy. W przypadku pierwszej transzy Korea Eximbank omawia plan przekazania 5 mld USD, a Korea Trade Insurance Corporation rozważa przekazanie 5 mld USD, według niektórych źródeł branżowych.

READ  Szef polskiego banku centralnego zabiega o pokój z premierem Donaldem Tuskiem w związku z „głupimi” zarzutami

Pracownicy państwowych instytucji finansowych są bardziej zainteresowani negocjacjami w drugiej rundzie eksportu zbrojeń do Polski niż w pierwszej rundzie. Pytanie brzmi, czy rząd koreański może sfinansować drugą partię. Zgodnie z dekretem wykonawczym koreańskiej ustawy Export-Import Bank Act państwowy pożyczkodawca nie może pożyczyć więcej niż 40 procent swojego kapitału zakładowego temu samemu pożyczkobiorcy. „Obecnie limit kredytu (pożyczki) dla tego samego pożyczkobiorcy wynosi około 6,1 mld USD, co stanowi 40 procent kapitału akcyjnego Korea Eximbank wynoszącego 15,2 mld USD” – powiedział Korea Eximbank.

Zgodnie z powyższymi postanowieniami, jeśli Korea Eximbank udzieli wsparcia w wysokości 5 mld USD dla pierwszej transzy, Polska nie będzie mogła udzielić dodatkowych kredytów i gwarancji. 780 mld w 2020 r., 1,4 bln w 2021 r., 2,8 bln w 2022 r., łącznie kredyty bankowe i gwarancje dla Polski dla wszystkich gałęzi przemysłu, w tym obronnego. Aby wesprzeć drugą partię, biorąc pod uwagę limit ośmiu bilionów wonów dla każdego kraju” – powiedział przedstawiciel instytucji finansowej.

Prostym rozwiązaniem jest wdrożenie koreańskiej ustawy Export-Import Bank Act w celu zwiększenia jej kapitału statutowego (obecnie 15 bilionów wonów). Demokratyczny prawodawca Jung Chung-ho zaproponował poprawkę mającą na celu zwiększenie kapitału do 25 bilionów, ale debata jeszcze się nie rozpoczęła.

Inną opcją jest zapewnienie wyjątku od 40-procentowego limitu pożyczki. Financial Services Commission (FSC) w czerwcu przyznała zwolnienie z limitu kredytowego dla KDB i Suisun należących do Hanwha Group. „Jeśli rząd, w tym FSC i Ministerstwo Strategii i Finansów, ma wolę, może rozwiązać problem, przyznając zwolnienia” – powiedział znawca branży.

Istnieje jednak kontrargument, że nie jest pożądane nagłe rozszerzenie sektora obronnego lub pomoc finansowa dla niektórych krajów w celu dostosowania się do polityki obecnego rządu. Jeśli chodzi o drugi blok, niektórzy eksperci twierdzą, że koreański Eximbank i Korea Trade Insurance Corporation powinny udzielić Polsce pomocy finansowej w wysokości ponad 20 bilionów dolarów. Istnieje również obawa, że ​​zwiększone wsparcie finansowe w formie pożyczek może mieć pewien wpływ na międzynarodowe zakupy walut obcych przez Koreę.

READ  W ubiegły weekend Niemcy wykryły 320 nielegalnych migrantów próbujących przekroczyć granicę z Polską