30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyciek gazu z rosyjskich rurociągów do Europy spowodował śledztwo sabotażowe

Wyciek gazu z rosyjskich rurociągów do Europy spowodował śledztwo sabotażowe

  • Polski premier obwinia sabotaż, nie przytaczając dowodów
  • Rosja twierdzi, że przecieki zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu w Europie
  • Na nagraniu widać bąbelki gazu falujące na powierzchni morza
  • Pracownik mówi, że uszkodzenia Nord Stream 1 są „bezprecedensowe”
  • Rosyjski kryzys gazowy spowodował wzrost cen

SZTOKHOLM/KOPENHAGA (Reuters) – Europa bada poważne wycieki z dwóch rosyjskich rurociągów, które we wtorek wypuściły gaz do Morza Bałtyckiego, ponieważ Szwecja rozpoczęła wstępne dochodzenie w sprawie potencjalnego sabotażu infrastruktury podczas kryzysu energetycznego.

Ale nie jest jeszcze jasne, kto może stać za jakąkolwiek złowrogą grą, jeśli zostanie udowodniona, w sprawie rurociągów Nord Stream, na budowę których Rosja i europejscy partnerzy wydali miliardy dolarów.

„Opracowaliśmy raport i klasyfikujemy przestępstwo jako poważny wandalizm” – powiedział rzecznik szwedzkiej policji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Polski premier oskarżył o sabotaż przecieków, nie powołując się na dowody. Premier Danii powiedział, że nie można tego wykluczyć.

Rosja, która wstrzymała dostawy gazu do Europy po nałożeniu przez Zachód sankcji za inwazję Moskwy na Ukrainę, powiedziała, że ​​sabotaż jest możliwy i że wycieki podważają bezpieczeństwo energetyczne kontynentu.

Tymczasem wysoki rangą ukraiński urzędnik opisał incydent jako rosyjski atak mający na celu destabilizację Europy, nie dostarczając dowodów.

„Wyraźnie postrzegamy to jako akt sabotażu związany z kolejnym krokiem do eskalacji sytuacji na Ukrainie” – powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego gazociągu między Norwegią a Polską.

Sejsmolodzy w Danii i Szwecji zarejestrowali w poniedziałek potężne eksplozje w pobliżu wycieków, poinformowało szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologiczne stacji publicznej SVT. Niemieckie centrum badań geologicznych GFZ poinformowało również, że sejsmometr na duńskiej wyspie Bornholm zarejestrował w poniedziałek dwukrotnie wyższą wartość.

Rurociągi Nord Stream były punktami zapalnymi w eskalacji wojny energetycznej między stolicami w Europie a Moskwą, która zaszkodziła głównym gospodarkom zachodnim, podniosła ceny gazu i wywołała poszukiwanie alternatywnych dostaw.

READ  Chiny skazują biznesmena Xiao Jianhua na 13 lat więzienia, nakłada na jego firmę grzywnę w wysokości 8,1 miliarda dolarów

We wtorek duńskie siły zbrojne opublikowały film pokazujący bąbelki gotujące się na powierzchni morza. Siły zbrojne stwierdziły, że największy wyciek gazu spowodował zaburzenie powierzchniowe o średnicy ponad kilometra. Czytaj więcej

Szwedzki Urząd Morski wydał ostrzeżenie o dwóch wyciekach z rurociągu Nord Stream 1 dzień po wykryciu wycieku w pobliskim rurociągu Nord Stream 2, co skłoniło Danię do ograniczenia żeglugi i nałożenia małej strefy zakazu lotów.

Przywódcy Europy i Moskwy twierdzą, że nie mogą wykluczyć sabotażu. Mapa rurociągów Nord Stream i lokalizacji zgłoszonych wycieków

Niebezpieczeństwo wybuchu

Szef Duńskiej Agencji Energetycznej Christopher Botzau powiedział, że przecieki są tak duże, że może upłynąć nawet tydzień, zanim gaz przestanie spływać z gazociągu Nord Stream 2.

Statki mogą stracić pływalność, jeśli wejdą na obszar.

„Powierzchnia morza jest pełna metanu, co oznacza, że ​​istnieje zwiększone ryzyko eksplozji na tym obszarze” – powiedział Botzau.

Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że ​​nie można wykluczyć sabotażu. „Mówimy o trzech przeciekach z pewną odległością między nimi, więc trudno sobie wyobrazić, że to był zbieg okoliczności” – powiedziała.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił to jako „bardzo niepokojące wieści. W rzeczywistości mówimy o uszkodzeniu rurociągu o niejasnym charakterze w strefie ekonomicznej Danii”. Powiedział, że wpłynęło to na bezpieczeństwo energetyczne na kontynencie.

Żaden z rurociągów nie pompował gazu do Europy w czasie, gdy odkryto wycieki podczas awantury o wojnę na Ukrainie, ale incydenty zniweczą wszelkie pozostałe oczekiwania, że ​​Europa może otrzymać gaz przez Nord Stream 1 przed zimą.

Operator Nord Stream powiedział, że szkody były „bezprecedensowe”.

Oba rurociągi zawierały gaz, mimo że nie działały.

Gazprom (GAZP.MM)Kontrolowana przez Kreml firma, która ma monopol na eksport rosyjskiego gazu rurociągiem, odmówiła komentarza.

READ  DeSantis wyjeżdża za granicę, przygotowując się do startu w wyczekiwanych wyborach prezydenckich

„Istnieją pewne oznaki, że była to celowa szkoda”, powiedział jeden z europejskich źródeł bezpieczeństwa, dodając, że jest za wcześnie, aby wyciągać wnioski. „Musisz zapytać: kto wygrywa?”

materiały do ​​​​cięcia

Rosja odcięła dostawy gazu do Europy przez Nord Stream 1, zanim całkowicie zawiesiła przepływy w sierpniu, obwiniając zachodnie sankcje za powodowanie trudności technicznych. Europejscy politycy twierdzą, że to był pretekst do odcięcia dostaw gazu.

Nowy gazociąg Nord Stream 2 nie wszedł jeszcze do komercyjnej eksploatacji. Niemcy odrzuciły plan wykorzystania go do dostaw gazu na kilka dni, zanim Rosja wysłała wojska na Ukrainę w ramach, jak to określa Moskwa, „specjalnej operacji wojskowej” w lutym.

„Wiele przecieków podmorskich oznacza, że ​​żaden z rurociągów prawdopodobnie nie dostarczy żadnego gazu do UE przez następną zimę, niezależnie od wydarzeń politycznych podczas wojny na Ukrainie” – napisała w nocie Grupa Eurasia.

Europejskie ceny gazu wzrosły w wiadomościach, a rekordowa październikowa cena w Holandii wzrosła we wtorek o prawie 10%. Ceny wciąż są poniżej szczytu w tym roku, ale wciąż są o 200% wyższe niż na początku września 2021 roku.

Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Naftowego wezwał w poniedziałek firmy naftowe do zachowania czujności w związku z niezidentyfikowanymi dronami lecącymi w pobliżu norweskich platform naftowych i gazowych, ostrzegając przed możliwymi atakami.

Szwedzka Administracja Morska (SMA) poinformowała, że ​​dwa wycieki z Nord Stream 1, jeden w szwedzkiej strefie ekonomicznej, a drugi w strefie duńskiej, znajdowały się na północny wschód od Bornholmu w Danii.

„Dalej monitorujemy, aby upewnić się, że żaden statek nie zbliża się do miejsca” – powiedział rzecznik SMA.

Duńskie władze zwróciły się o podniesienie poziomu gotowości w duńskim sektorze energetycznym i gazowym po wyciekach, co wymaga surowych środków bezpieczeństwa dla instalacji i obiektów energetycznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Izraelscy i palestyńscy bojownicy ogłaszają rozejm w Gazie

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Matthiasa Williamsa, Jean Harvey i Alexandra Smitha; Montaż przez Edmunda Blaira i Emilię Sithole Mataris

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.