30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wybuchy wstrząsnęły stolicą Syrii, ale nie było natychmiastowych informacji o źródle ani celu ataków

Wybuchy wstrząsnęły stolicą Syrii, ale nie było natychmiastowych informacji o źródle ani celu ataków

Bejrut (AFP) – W okolicy słychać było powtarzające się eksplozje syryjski Państwowe media i mieszkańcy Damaszku podali, że stolica została zabita przed świtem w niedzielę.

Nie było natychmiastowego oświadczenia urzędników państwowych w sprawie źródła lub celu ataku. Podobne incydenty w przeszłości są zwykle przypisywane izraelskim nalotom, gdy syryjska obrona powietrzna odpowiedziała na zestrzelenie pocisków.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, brytyjski obserwator wojny opozycji, powiedział, że wybuch pochodził z magazynu przechowującego pociski dla wspieranych przez Iran milicji, chociaż nie mógł potwierdzić, czy był to izraelski atak. Obserwatorium powiedziało, że nadal nie jest jasne, czy ktoś został ranny lub zginął w wybuchu.

Najnowszy izraelski atak 7 sierpnia, kiedy syryjskie media państwowe poinformowały o nalotach w okolicach Damaszku, w których zginęło co najmniej czterech syryjskich żołnierzy. Obserwatorium poinformowało, że ataki były wymierzone w składy broni i amunicji oraz miejsca wspieranych przez Iran milicji wokół Damaszku.

Izrael, który poprzysiągł powstrzymać okopywanie się Iranu w swoim sąsiedzie, przeprowadził w ostatnich latach setki ataków na cele na terenach kontrolowanych przez rząd w Syrii, ale rzadko to przyznaje.

W ciągu ostatnich kilku lat Izrael kilkakrotnie atakował również międzynarodowe lotniska w Damaszku i północno-syryjskim mieście Aleppo, często zakłócając ich działanie.

READ  „Biurokratyczne uproszczenie”: Wielka Brytania przeciwstawia się UE z nowym prawem Irlandii Północnej