5 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wraz z publikacją danych o zatrudnieniu S&P 500 zbliża się do rekordowego poziomu

Wraz z publikacją danych o zatrudnieniu S&P 500 zbliża się do rekordowego poziomu

Giełdy w USA utrzymywały się w piątek na poziomach bliskich najwyższych poziomów w historii, gdy inwestorzy rozważali czerwcowy raport o zatrudnieniu, który będzie odgrywał rolę w obliczeniach obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

S&P 500 (^GSPC) niewiele się zmienił po tym raporcie, po rekordowym zamknięciu podczas krótkiej sesji w środę. Powyżej linii prostej pozostały także indeksy Dow Jones Industrial Average (^DJI) i Nasdaq Composite Index (^IXIC). Trzy indeksy zamknęły się w czwartek z okazji święta 4 lipca.

W czerwcu amerykańska gospodarka utworzyła 206 000 miejsc pracy, przekraczając oczekiwania Wall Street dotyczące 190 000 miejsc pracy. Jednak stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 4,1%, najwyższego poziomu od listopada 2021 r., co stanowi kolejną oznakę dalszego spowolnienia na rynku pracy.

Oznaki polepszenia warunków w danych z rynku pracy, które pojawiły się na początku tego tygodnia, utwierdziły w przekonaniu, że inflacja będzie nadal spadać, torując Rezerwie Federalnej drogę do obniżenia stóp procentowych z obecnego najwyższego poziomu od dwóch dekad. Według… Traderzy wyceniają obecnie 75% szans na obniżkę stóp we wrześniu. Narzędzie FedWatch firmy CME.

Inwestorzy drapią się po piątkowych danych o zatrudnieniu, aby zdecydować, czy spowolnienie miesięcznego wzrostu zatrudnienia odzwierciedla normalny powrót na rynek pracy po wygaśnięciu pandemii, czy też stanowi wczesne oznaki szerszego spowolnienia gospodarczego.

Gdzie indziej miażdżące zwycięstwo Partii Pracy w wyborach w Wielkiej Brytanii przykuło uwagę inwestorów monitorujących ryzyko polityczne, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. Ponieważ niektórzy główni darczyńcy nawołują prezydenta Joe Bidena do ustąpienia, oczy wszystkich zwrócone są na rosnącą przewagę Donalda Trumpa w sondażach i na to, co może to oznaczać dla rynków.

Na froncie instytucjonalnym kwartalne zyski firmy Samsung Electronics (005930.KS) wzrosły 15-krotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym, podnosząc akcje spółki do najwyższego poziomu od trzech lat, napędzanego boomem w zakresie sztucznej inteligencji.

READ  Binance.US zawiesza depozyty w dolarach amerykańskich po kampanii regulatorów

Akcje kryptowalut powiązane z Coinbase Global (COIN) i Marathon Digital (MARA) spadły o około 6% w porannym handlu, podczas gdy Bitcoin (BTC-USD) spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara od lutego.

On żyje3 aktualizacje

  • Giełdy stabilizują się wraz ze wzrostem stopy bezrobocia

    Giełdy w USA utrzymywały się w piątek na poziomie blisko najwyższych poziomów w historii, podczas gdy inwestorzy analizowali, jak czerwcowy raport o zatrudnieniu, który pokazał nieco wyższą stopę bezrobocia, wpłynie na proces decyzyjny Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

    Po raporcie S&P 500 (^GSPC) niewiele się zmienił. Indeks Dow Jones Industrial Average (^DJI) spadł poniżej linii prostej, podczas gdy zdominowany przez sektor technologii Nasdaq Composite (^IXIC) pozostał wysoko powyżej tej linii. Piątkowa sesja giełdowa stanowi kontynuację ruchu ze środy, ponieważ w czwartek wszystkie trzy wskaźniki były zamknięte ze względu na święto 4 lipca.

  • Rośnie presja na Fed, aby podjął działania

    Nie ma wątpliwości, co wyjdzie z piątkowego raportu o zatrudnieniu będzie następujące: Fed ryzykuje pozostanie w tyle.

    Oznacza to, że bank centralny może zakończyć się zbyt późnym cięciem stóp procentowych, choć wielu uważa, że ​​podwyżka stóp procentowych w 2022 r. była zbyt powolna.

    Ponieważ stopa bezrobocia jest obecnie najwyższa od listopada 2021 r., inne dane – takie jak rosnąca liczba bezrobotnych nadal i malejąca liczba ofert pracy – zaczynają wysyłać wyraźny sygnał, że główny wzrost liczby miejsc pracy przeszacował siłę rynku pracy.

    Dane o inflacji w dalszym ciągu spowalniają w stronę celu Fed na poziomie 2%, chociaż w pierwszych miesiącach roku wydawało się, że postęp ten wyhamował.

    Dominującą cechą tego reżimu polityki jest wrażliwość Fed na dane o inflacji powyżej celu, po najwyższym od 40 lat poziomie cen w 2022 r. Jednak rynek pracy zaczyna mówić głośniej i wyraźniej: sytuacja coraz większej liczby pracowników staje się coraz trudniejsza.

    Neil Dutta z Renaissance Macro stał się wiodącym głosem na Wall Street, mówiąc, że Fed musi zastosować bardziej agresywne podejście w tej jesieni, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych. W notatce zaledwie kilka minut po opublikowaniu piątkowego raportu stwierdził: „Dzisiejszy raport o zatrudnieniu powinien wzmocnić oczekiwania na obniżkę stóp procentowych we wrześniu. Warunki gospodarcze ochładzają się, co sprawia, że ​​Fed będzie miał inne możliwości kompromisu”.

    Dutta uważa, że ​​lipcowe posiedzenie Fed może utorować drogę do obniżki stóp procentowych we wrześniu.

  • Liczba miejsc pracy rośnie, ale stopa bezrobocia osiągnęła najwyższy poziom od 2021 r

    Amerykański rynek pracy dodał w czerwcu więcej miejsc pracy niż oczekiwano, a stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2021 r., co stanowi kolejną oznakę dalszego spowolnienia na rynku pracy.

    Informacja z Biuro Statystyki Pracy Opublikowane w piątek dane pokazały, że w czerwcu w amerykańskiej gospodarce powstało 206 000 miejsc pracy poza rolnictwem, przekraczając oczekiwane przez ekonomistów 190 000 stanowisk pracy.

    Stopa bezrobocia wzrosła do 4,1% w porównaniu do 4% w poprzednim miesiącu, co jest najwyższym poziomem od około trzech lat. Liczba nowych miejsc pracy w czerwcu nieznacznie spadła w porównaniu z majem, kiedy to w piątek liczba nowych miejsc pracy wzrosła do 218 000 z 272 000 pierwotnie zgłoszonych w zeszłym miesiącu.

    Po tym raporcie kontrakty terminowe na akcje wzrosły, pogłębiając zyski po tym, jak na początku tygodnia notowania na rynku osiągnęły rekordowe poziomy w obliczu szeregu słabszych niż oczekiwano danych ekonomicznych, w tym odczytów inflacji, które ponownie skierowały Stany Zjednoczone na „ścieżkę deflacyjną”. „, twierdzi prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.