3 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wolniejsze wyciągi narciarskie, mniej sztucznego naśnieżania: francuskie kurorty walczą z kryzysem energetycznym | Francja

Menedżerowie ośrodków narciarskich we francuskich Alpach starają się znaleźć sposoby oszczędzania energii w ramach ogólnokrajowych wysiłków na rzecz zmniejszenia zużycia, przy czym około połowa ośrodków przygotowuje się również do tego, że rachunki za energię będą trzy do sześciu razy wyższe niż w poprzednich latach.

W Chamonix, niedaleko Szwajcarii, jeśli nie ma tłumu, winda będzie jechała o 10% wolniej. A jeśli ośrodek otrzyma ostrzeżenie, że zasilanie nie może zaspokoić zapotrzebowania, Chamonix spowolni windy o 30%.

Wiele ośrodków narciarskich, w tym Chamonix i Val Thorens, również zobowiązało się do ograniczenia produkcji sztucznego śniegu i ograniczenia ogrzewania w pomieszczeniach, poinformowali urzędnicy.

W Val Thorens pracownicy obsługi technicznej i restauracji będą mieli około 10 minut – zamiast godziny – na zabranie ich do miejsca pracy przed otwarciem stoków.

Środki te „będą niewidoczne i bezbolesne dla naszych klientów. Celem jest zapewnienie, że nasi klienci nie odczują skutków przerwy w dostawie prądu” – powiedział Benjamin Blanc, kierownik w Les 3 Vallees, do którego należy Val Thorens.

Połowa francuskich ośrodków narciarskich musiała w tym roku renegocjować swoje długoterminowe kontrakty na energię elektryczną z powodu rekordowej inflacji, powiedział Alexandre Moulin, który kieruje Federacją Ośrodków Narciarskich we Francji i spodziewa się, że roczny rachunek może wzrosnąć od trzech do sześciu razy w 2023 roku. .

Na przykład rachunek za energię dla ośrodków narciarskich prowadzonych przez Maulin w rejonie Sybelles w Sabaudii powinien osiągnąć 1,6 mln euro (1,4 mln funtów) w przyszłym roku, w porównaniu z 400 000 euro w 2020 r.

Dodał, że wyższe ceny biletów wzrosną o około 5 proc., ale nie pokryją wszystkich wyższych kosztów operacyjnych.

Val Thorens zdołał zabezpieczyć kontrakt z przedsiębiorstwem EDF przed kryzysem energetycznym na większą część 2023 roku. Teraz jednak musi znaleźć rozwiązanie na nadchodzący sezon narciarski.

READ  Uzbrojeni mężczyźni porywają 15 dzieci, gdy spały w szkole w Nigerii

„Jesteśmy ludźmi gór”, powiedział Jérôme Grillet, prezes Cetam, operatora wyciągów narciarskich w Val Thorens. „Naszą dewizą jest to, że zawsze wychodzimy z trudnych sytuacji i tak też będzie tym razem, ponieważ będziemy się dostosowywać”.