16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wolniejsze wyciągi narciarskie, mniej sztucznego naśnieżania: francuskie kurorty walczą z kryzysem energetycznym | Francja

Menedżerowie ośrodków narciarskich we francuskich Alpach starają się znaleźć sposoby oszczędzania energii w ramach ogólnokrajowych wysiłków na rzecz zmniejszenia zużycia, przy czym około połowa ośrodków przygotowuje się również do tego, że rachunki za energię będą trzy do sześciu razy wyższe niż w poprzednich latach.

W Chamonix, niedaleko Szwajcarii, jeśli nie ma tłumu, winda będzie jechała o 10% wolniej. A jeśli ośrodek otrzyma ostrzeżenie, że zasilanie nie może zaspokoić zapotrzebowania, Chamonix spowolni windy o 30%.

Wiele ośrodków narciarskich, w tym Chamonix i Val Thorens, również zobowiązało się do ograniczenia produkcji sztucznego śniegu i ograniczenia ogrzewania w pomieszczeniach, poinformowali urzędnicy.

W Val Thorens pracownicy obsługi technicznej i restauracji będą mieli około 10 minut – zamiast godziny – na zabranie ich do miejsca pracy przed otwarciem stoków.

Środki te „będą niewidoczne i bezbolesne dla naszych klientów. Celem jest zapewnienie, że nasi klienci nie odczują skutków przerwy w dostawie prądu” – powiedział Benjamin Blanc, kierownik w Les 3 Vallees, do którego należy Val Thorens.

Połowa francuskich ośrodków narciarskich musiała w tym roku renegocjować swoje długoterminowe kontrakty na energię elektryczną z powodu rekordowej inflacji, powiedział Alexandre Moulin, który kieruje Federacją Ośrodków Narciarskich we Francji i spodziewa się, że roczny rachunek może wzrosnąć od trzech do sześciu razy w 2023 roku. .

Na przykład rachunek za energię dla ośrodków narciarskich prowadzonych przez Maulin w rejonie Sybelles w Sabaudii powinien osiągnąć 1,6 mln euro (1,4 mln funtów) w przyszłym roku, w porównaniu z 400 000 euro w 2020 r.

Dodał, że wyższe ceny biletów wzrosną o około 5 proc., ale nie pokryją wszystkich wyższych kosztów operacyjnych.

Val Thorens zdołał zabezpieczyć kontrakt z przedsiębiorstwem EDF przed kryzysem energetycznym na większą część 2023 roku. Teraz jednak musi znaleźć rozwiązanie na nadchodzący sezon narciarski.

READ  Pierwsza dama Ukrainy Olena Żeleńska opisuje straty wojenne swojej rodziny

„Jesteśmy ludźmi gór”, powiedział Jérôme Grillet, prezes Cetam, operatora wyciągów narciarskich w Val Thorens. „Naszą dewizą jest to, że zawsze wychodzimy z trudnych sytuacji i tak też będzie tym razem, ponieważ będziemy się dostosowywać”.