12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojska rosyjskie walczą o oblężenie Ukraińców na wschodzie

Wojska rosyjskie walczą o oblężenie Ukraińców na wschodzie

  • Siły rosyjskie zbombardowały 40 miast we wschodniej Ukrainie – wojsko
  • Masowe groby poległych cywilów – Gubernator Ługańska
  • 8000 ukraińskich jeńców wojennych w Ługańsku i Doniecku – TASS

Kijów (Reuters) – Rosja zbombardowała ponad 40 miast w Donbasie na wschodzie Ukrainy, niszcząc prawie tuzin wieżowców, poinformowały w czwartek władze, gdy siły rosyjskie starały się osaczyć swoich ukraińskich przeciwników, w niektórych miejscach przewyższając ich liczebnie.

Po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy Kijowa czy Charkowa, jej drugiego miasta, w trwającej trzy miesiące wojnie, Rosja próbuje w imieniu separatystów wywalczyć pełną kontrolę nad Donbasem. Strefa przemysłowa obejmuje regiony Ługańsk i Donieck.

Rosja wysłała tysiące żołnierzy do regionu, gdzie zaatakowała z trzech stron, próbując okrążyć siły ukraińskie stacjonujące w mieście Siewierodonieck i jego bliźniaczym Łysiczańsku. Ich upadek pozostawiłby całą Obwód Ługański pod kontrolą Rosji, co było głównym celem wojny Kremla.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Wszystko koncentruje się teraz na Donbasie” – powiedział na briefingu Vadim Denisenko, doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Powiedział, że sytuacja była bardzo napięta, gdy 25 rosyjskich grup taktycznych batalionowych próbowało otoczyć siły ukraińskie.

Połączona Grupa Zadaniowa Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała, że ​​Rosjanie zbombardowali ponad 40 miast w okolicy i zniszczyli lub uszkodzili 47 obiektów cywilnych, w tym 38 domów i szkół.

„W wyniku tego bombardowania zginęło pięciu cywilów, a 12 zostało rannych”, powiedziała na Facebooku, dodając, że odparto 10 rosyjskich ataków, zniszczono cztery czołgi i cztery drony, a 62 „żołnierzy wroga” zostało zabitych.

Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformowało, że w Siewierodoniecku zniszczono 11 wieżowców, a w Łysekańsku osiem.

Zełenski powiedział, że liczba sił rosyjskich znacznie przewyższała liczebnie siły ukraińskie w niektórych częściach wschodu i że Kijów bezskutecznie próbował zorganizować wymianę jeńców z Moskwą.

READ  Urzędnicy powiedzieli, że Stany Zjednoczone poprosiły Ukrainę, aby nie przeprowadzała tajnych ataków w Rosji podczas powstania

dużo więźniów

Urzędnik Ługańska Rodion Miroshnik cytowany przez agencję TASS powiedział, że liczba ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych we wspieranych przez Rosję republikach Ługańsk i Donieck rośnie z dnia na dzień.

„Jest wielu więźniów” – powiedział Miroshnik. „Teraz całkowita liczba wynosi około 8000. To dużo, a każdego dnia dodawane są setki”.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować żadnych raportów terenowych z żadnej ze stron.

W czasie, gdy Rosja stara się zacieśnić swoje uściski na zajętych przez siebie terytoriach, prezydent Władimir Putin podpisał dekret ułatwiający mieszkańcom nowo zdobytych terenów uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa i paszportów. Czytaj więcej

Rosyjski parlament w środę zniósł maksymalny wiek służby kontraktowej w wojsku, podkreślając konieczność zastępowania utraconych żołnierzy. Czytaj więcej

W nocnym przemówieniu wideo Zełenski, komentując nowe zasady rosyjskiego poboru, powiedział: „(Nie mają już dość młodych mężczyzn, ale wciąż mają wolę walki. Zmiażdżenie tej woli zajmie trochę czasu”.

Zełenski powiedział w tym tygodniu, że konflikt może zakończyć się tylko bezpośrednimi rozmowami między nim a Putinem.

Rosja opisuje swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że faszystowskie zarzuty są bezpodstawne, a wojna jest nieuzasadnionym aktem agresji.

Ukraina i Zachód twierdzą, że rosyjskie siły atakowały cywilów i były zamieszane w zbrodnie wojenne, Rosja odrzuca zarzuty. 21-letni rosyjski dowódca czołgu został w tym tygodniu skazany na dożywocie po tym, jak został skazany za zbrodnie wojenne za zamordowanie nieuzbrojonego cywila.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Gajdai poinformował, że policja w Łysiczańsku chowa ciała cywilów w masowych grobach. Dodał, że na cmentarzu w jednym z rejonów pochowano około 150 osób.

Gedayi powiedział, że rodziny pochowanych osób będą mogły je ponownie pochować po wojnie, a policja wydaje dokumenty, które umożliwiają Ukraińcom zabezpieczenie aktów zgonu ich bliskich.

READ  Masowe wymieranie delfinów w brazylijskiej Amazonii wraz ze wzrostem temperatury wody

kryzys żywnościowy

Rosja nałożyła blokadę na statki z południowej Ukrainy, które normalnie eksportują zboże i olej słonecznikowy przez Morze Czarne, podnosząc ceny na całym świecie. W środę Unia Afrykańska wezwała oba kraje do anulowania eksportu zboża i nawozów, aby uniknąć powszechnego głodu.

Za kryzys żywnościowy Rosja obwiniła surowe sankcje Zachodu. W środę poinformował, że jest gotowy do zapewnienia korytarza humanitarnego dla statków przewożących żywność, ale żąda w zamian zniesienia sankcji. Czytaj więcej

Presja gospodarcza narosła w środę, kiedy Stany Zjednoczone nie przedłużyły Rosji licencji na spłacanie obligacji obligatariuszom, co doprowadziło ją na skraj historycznej niewypłacalności.

Zwolnienie umożliwiło Rosji spłacanie dotychczasowych długów rządowych. Czytaj więcej

Komisja Europejska zaproponowała, aby złamanie sankcji wobec Rosji stało się przestępstwem. Czytaj więcej

Unia Europejska liczyła również na porozumienie w sprawie sankcji na rosyjską ropę przed kolejnym spotkaniem przywódców UE.

Ale Rosji, przynajmniej na razie, nie brakuje pieniędzy. Przychody z ropy i gazu osiągnęły 28 miliardów dolarów w samym kwietniu dzięki wyższym cenom energii. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Michaela Perry’ego i Roberta Percella; Montaż przez Lincolna Festa i Garetha Jonesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.