22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojnę między Izraelem a Hamasem Netanjahu krytykuje plany amerykańskich sankcji i przegląd UNRWA

Wojnę między Izraelem a Hamasem Netanjahu krytykuje plany amerykańskich sankcji i przegląd UNRWA

28 marca dzieci przechodzą obok stosu śmieci na ulicy w Gazie. Obrazy AFP/Getty

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) podała we wtorek, że ponad 270 000 ton odpadów stałych z całej Strefy Gazy pozostaje nieodebranych po tym, jak izraelska kampania wojskowa zakłóciła podstawowe usługi w Strefie. W styczniu i lutym UNRWA i UNDP zebrały 10 000 ton odpadów stałych w Gazie.

Dziesiątki wysiedlonych osób: Według szacunków UNRWA na dzień 21 kwietnia do 1,7 miliona osób (ponad 75% całej populacji) zostało przesiedlonych w całej Strefie Gazy, w większości wielokrotnie.

UNRWA stwierdziła, że ​​w ostatnich tygodniach izraelskie ataki nasiliły się w środkowej Gazie i w południowym mieście Khan Yunis, co doprowadziło do przesiedlenia „dużej liczby wysiedleńców” na południe, dodała, że ​​„rodziny zmuszone są często przeprowadzać się w poszukiwaniu bezpieczeństwo.” W prowincji Gaza i w mieście Gaza liczbę osób udzielających schronienia szacuje się na około 300 000 osób.

Utrudnianie działań pomocowych: Agencja stwierdziła, że ​​wysiłki mające na celu zapewnienie pomocy Palestyńczykom w północnej Strefie Gazy „poddano surowym ograniczeniom”, utrzymując, że władze izraelskie utrudniały misje pomocy w regionie.

Izrael ma długotrwałe problemy z UNRWA, oskarżając niektórych jej pracowników o bezpośrednie zaangażowanie w ataki kierowane przez Hamas na południowy Izrael z 7 października. W niezależnym przeglądzie zauważono, że „Izrael nie przedstawił jeszcze dowodów potwierdzających” swoje twierdzenia.

Upadek systemu opieki zdrowotnej: Według stanu na 17 kwietnia osiem z 24 ośrodków zdrowia UNRWA działało w północnej i środkowej Strefie Gazy oraz na południu, gdzie izraelska blokada Gazy ograniczyła dostawy żywności, paliwa i wody oraz poważnie uszkodziła system opieki zdrowotnej.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem i rozejm dobiegają końca