29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo i wiadomości z Krymu

Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo i wiadomości z Krymu

przypisane mu…Denis Senyakov dla The New York Times

Kijów, Ukraina – Krym wisi na południowym wybrzeżu Ukrainy jak diament, obdarzony łagodnym klimatem, piaszczystymi plażami, bujnymi polami pszenicy i sadami nadziewanymi wiśniami i brzoskwiniami.

To jest również krytyczny punkt wyjścia Inwazja Rosji na Ukrainę.

Połączony mostem z Rosją i służący jako dom Floty Czarnomorskiej Moskwy, Krym stanowi ważne ogniwo w łańcuchu dostaw rosyjskiego wojska, które obsługuje dziesiątki tysięcy żołnierzy, którzy obecnie zajmują obszar południowej Ukrainy.

Dla prezydenta Władimira Putina jest to święty teren, po tym jak Katarzyna Wielka ogłosiła go częścią Rosji w 1783 roku, pomagając utorować drogę jej imperium do przekształcenia się w potęgę morską. Radziecki gubernator Nikita S. Chruszczowa na Ukrainę w 1954 roku. Ponieważ Ukraina była wówczas republiką radziecką, niewiele się zmieniło.

Ale kiedy Związek Radziecki upadł prawie cztery dekady później, Rosja straciła klejnot. W związku z tym Putin twierdził, że naprawił historyczny błąd, kiedy nielegalnie zaanektował Krym w 2014 roku.

przypisane mu…Tyler Hicks/The New York Times

Pan Putin obiecał wówczas, że nie ma zamiaru dalej dzielić Ukrainy. Jednak osiem lat później, w lutym, dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy ruszyło z półwyspu na północ, rozpoczynając obecną wojnę.

W ostatnich dniach cele wojskowe na Krymie zostały zaatakowane, a półwysep ponownie znalazł się w centrum walki wielkich mocarstw.

znaczenie militarne

Na początku wojny rosyjskie siły spieszące z Krymu zdobyły części regionów Chersoniu i Zaporoża, które pozostały kluczem do rosyjskiej okupacji południowej Ukrainy.

Krym z kolei zapewnia Rosji kluczowe wsparcie logistyczne w utrzymaniu armii okupacyjnej, w tym dwóch głównych linii kolejowych, na których Rosja polega na transporcie ciężkiego sprzętu wojskowego. Bazy lotnicze na Krymie były wykorzystywane do lotów bojowych nad pozycjami ukraińskimi, a półwysep był miejscem startu rosyjskich pocisków dalekiego zasięgu.

READ  Siły amerykańskie przeprowadziły serię ataków na wspierane przez Iran bojówki w Iraku

Półwysep jest także domem dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, która pomaga Rosji utrzymać kontrolę nad morzem, w tym blokadę morską, która sparaliżowała gospodarkę Ukrainy.

miejsce na słońcu

Rosja jest zimna – jedna piąta kraju znajduje się za kołem podbiegunowym. Ale w skąpanej słońcem Jałcie na Krymie może być korzystnie umiarkowana.

„Rosja potrzebuje swojego raju”, napisał książę Grigorij Potiomkin, generał i kochanek Katarzyny Wielkiej, zachęcając ją do przejęcia ziemi.

Na Krymie carowie i szefowie Biura Politycznego trzymali domy wakacyjne. Zanim Zachód sankcjonował Rosję za bezprawną aneksję półwyspu, był to miejsce, do którego bogaci Europy Wschodniej udawali się na relaks i zabawę.

„Kasyna są rozsiane po całym mieście pośród wysadzanych sosnami uliczek miasta” Artykuł z New York Times Travel Ogłosił Jałtę w 2006 roku, dodając: „Wiele – jeśli nie wszystko – dzieje się w tym kwitnącym nadmorskim mieście”.

Turystyka gwałtownie spadła po 2014 roku. Ale kiedy Eksplozje wybuchły w bazie lotniczej W zeszłym tygodniu w pobliżu zachodniego wybrzeża Krymu nadal odwiedzali pobliskie kurorty, robiąc zdjęcia i nagrywając filmy, gdy czarny dym przesłaniał słońce.

przypisane mu…Reuters

Stosunki z Rosją

„Krym zawsze był integralną częścią Rosji w sercach i umysłach ludzi” – oświadczył Putin w swoim przemówieniu z 2014 roku z okazji aneksji. Ale jego wybiórcze odczytywanie historii.

Na przestrzeni wieków Grecy, Rzymianie, Goci, Hunowie, Mongołowie i Tatarzy rościli sobie prawo własności ziemi.

Być może żadna grupa na Krymie nie widziała wojny z takim przerażeniem jak Tatarzy, muzułmańscy Turcy, którzy migrowali z równin Eurazji w XIII wieku.

byli Stalin brutalnie go wycelował, którzy – w nawiązaniu do uzasadnień Kremla dla obecnej wojny – oskarżyli ich o kolaborację z nazistami i masowo deportowali. Tysiące zginęły w tym procesie.

READ  Syria mówi, że Izrael atakuje lotnisko w Damaszku, zabijając pięciu żołnierzy

W 1989 r. ostatni przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow zezwolił Tatarom na powrót na Krym. Przed aneksją w 2014 r. stanowili około 12% ludności Krymu, liczącego tam około 260 tys.

W 2017 roku Human Rights Watch oskarżył Moskwę Nasilenie prześladowań mniejszości tatarskiej Na Krymie „z wyraźnym celem całkowitego wyciszenia sprzeciwu na półwyspie”.