19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna na Ukrainie: Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do powściągliwości po ataku na elektrownię jądrową w Zaporożu

Wojna na Ukrainie: Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do powściągliwości po ataku na elektrownię jądrową w Zaporożu

Skomentuj zdjęcie,

Rosja okupuje elektrownię jądrową w Zaporożu od początku 2022 roku

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ ostrzegła, że ​​nowy atak dronów na elektrownię w Zaporożu na Ukrainie zwiększa ryzyko „poważnej awarii nuklearnej”.

Rosja stwierdziła, że ​​za atakiem stoi Ukraina, w wyniku którego ranne zostały trzy osoby. Ukraina zaprzeczyła zaangażowaniu.

Gigantyczna kontrolowana przez Rosję elektrownia jądrowa, składająca się z sześciu reaktorów, znajduje się na pierwszej linii frontu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ wielokrotnie ostrzegała przed takimi atakami.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział, że niedzielny atak drona był „lekkomyślny” i stanowił „znaczną eskalację zagrożeń dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony”, przed którymi stoi elektrownia.

Fabryka w Zaporożu, położona na południu Ukrainy, uważana jest za największą w Europie. Siły rosyjskie zajęły go wkrótce po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. i od tego czasu okupują go.

Elektrownia przestała wytwarzać energię w 2022 r., ale potrzebuje stałych dostaw energii, aby schłodzić jeden ze swoich reaktorów, który znajduje się w trybie „gorącego wstrzymania”, co oznacza, że ​​jest całkowicie wyłączony.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, która ma w Zaporożu zespół ekspertów, potwierdziła „fizyczny wpływ ataków dronów” na elektrownię, w tym na jeden z reaktorów.

Kierownictwo stacji utworzonej przez Rosję stwierdziło, że poziom promieniowania jest normalny i nie doszło do żadnych poważnych szkód.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła, że ​​szkody nie zagrażają bezpieczeństwu jądrowemu, ale ostrzegła, że ​​„jest to poważny incydent, który może zagrozić bezpieczeństwu jądrowemu”. [the] Bezpieczeństwo systemu obudowy reaktora.

Grossi zauważył, że miały miejsce „co najmniej trzy bezpośrednie ataki” na „główne konstrukcje zabezpieczające reaktor”.

„To nie może się zdarzyć” – powiedział. „Nikt nie może odnieść korzyści ani zyskać żadnej przewagi wojskowej lub politycznej w wyniku ataków na obiekty nuklearne. Jest to zabronione.”

Rosja i Ukraina regularnie oskarżają się nawzajem o zbombardowanie elektrowni i ryzyko poważnej awarii nuklearnej.

Rosyjska administracja stacji podała, że ​​za atakiem stoją ukraińskie siły zbrojne, ale Ukraina zaprzeczyła tym oskarżeniom.

„Ukraina nie brała udziału w żadnych zbrojnych prowokacjach na miejscu zdarzenia” – powiedział portalowi informacyjnemu Ukraińska Prawda Andrij Jusow, rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy. Dodał, że fabryka jest „nielegalnie okupowana przez Rosję”.

Jusow oskarżył Rosję o narażenie obiektu nuklearnego, ludności cywilnej i środowiska poprzez ataki na samą elektrownię.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała w zeszłym miesiącu, że zespół ekspertów pracujący na stacji codziennie przez tydzień słyszał eksplozje.

„Od ponad dwóch lat bezpieczeństwo nuklearne i ochrona nuklearna na Ukrainie są stale zagrożone” – powiedział wówczas Grossi. „Jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc zmniejszyć ryzyko awarii nuklearnej, która mogłaby zaszkodzić ludziom i społeczeństwu .” „Środowisko nie tylko na Ukrainie”.

READ  Ujawnianie ostatecznych tekstów amerykańsko-izraelskiej rodziny zamordowanej przez Hamas