15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem: w izraelskich nalotach w południowej Gazie zginęło co najmniej 25 osób

Wojna między Izraelem a Hamasem: w izraelskich nalotach w południowej Gazie zginęło co najmniej 25 osób

DEIR BALAH, Strefa Gazy (AP) – W izraelskim nalocie na szkołę przekształconą w schronisko w południowej Gazie we wtorek zginęło co najmniej 25 Palestyńczyków, podczas gdy ciężkie bombardowania na północy zmusiły placówki medyczne w mieście Gaza do zamknięcia i zmusiły tysiące do ucieczki poszukiwanie… opieki medycznej. Coraz bardziej nieuchwytne schronienie.

Nowy izraelski atak naziemny W największym mieście Gazy Izrael desperacko próbuje walczyć z bojownikami Hamasu, którzy przegrupowują się na obszarach, które według armii zostały w dużej mierze oczyszczone.

Po dziewięciu miesiącach walk duża część miasta Gaza i otaczających go obszarów miejskich została zniszczona lub obrócona w ruinę. Znaczna część ludności uciekła na początku wojnyJednak setki tysięcy Palestyńczyków nadal mieszka na północy.

„Walki były gwałtowne” – powiedział Hakim Abdel-Barr, który uciekł z dzielnicy Al-Tuffah w mieście Gaza do domu swoich krewnych w innej części miasta. Dodał, że izraelskie samoloty bojowe i drony „trafiały we wszystko, co się ruszało”, a czołgi przeniosły się do centralnych dzielnic.

Korespondent Associated Press, który policzył ciała w szpitalu Nasser w Khan Yunis, poinformował, że w nalocie, którego celem było wejście do szkoły, zginęło co najmniej 25 osób. Rzecznik szpitala Wiam Fares powiedział, że wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej siedem kobiet i dzieci, a liczba ofiar prawdopodobnie wzrośnie.

Według dwóch szpitali, które otrzymały ciała, w poprzednich nalotach w środkowej Gazie zginęło co najmniej 14 osób, w tym kobieta i czworo dzieci. Od rozpoczęcia wojny dziewięć miesięcy temu Izrael wielokrotnie bombardował cele, które uważa za bojowników w całej Strefie Gazy.

Armia oskarża Hamas o zabijanie ludności cywilnej, ponieważ bojownicy walczą w gęsto zabudowanych obszarach miejskich, jednak armia rzadko komentuje indywidualne strajki, w których często giną kobiety i dzieci. Izraelskie wojsko oświadczyło, że nalot w pobliżu szkoły i raporty o ofiarach cywilnych są poddawane przeglądowi, a także twierdziło, że celem ataku był bojownik Hamasu, który brał udział w ataku na Izrael 7 października.

READ  Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu: Polityka Tajwanu „nie zmieniła się”, a Stany Zjednoczone są zaniepokojone „nową zimną wojną” z Chinami

Nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach w mieście Gaza. Nibal Farsakh, rzeczniczka Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca, powiedziała, że ​​rodziny, których bliscy zostali ranni lub uwięzieni, wezwały karetki pogotowia, ale ratownicy medyczni nie byli w stanie dotrzeć do większości dotkniętych obszarów ze względu na izraelskie operacje.

„To niebezpieczny obszar” – powiedziała.

Po tym, jak Izrael wezwał w poniedziałek o ewakuację Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​pracownicy dwóch szpitali – szpitala Al-Ahli i szpitala Stowarzyszenia Przyjaciół Pacjentów – pośpieszyli, aby przewieźć pacjentów ze wschodniej i środkowej części miasta Gaza, po czym zamknęli swoje drzwi. Farsakh powiedział, że trzy placówki medyczne prowadzone przez Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca w mieście Gaza zamknęły swoje drzwi.

Dziesiątki pacjentów przewieziono do indonezyjskiego szpitala w północnej Gazie, który był sam w sobie Ostra scena walki Na początku wojny Muhammad Abu Nasser, który był tam leczony, powiedział: „Nie wiemy, dokąd się udać. Nie ma na to lekarstwa ani środków niezbędnych do życia. „Umieramy powoli”.

Izraelskie wojsko oświadczyło we wtorek, że poinformowało szpitale i inne placówki medyczne w mieście Gaza, że ​​nie ma potrzeby ich ewakuacji. Jednak szpitale w Gazie często zamykały swoje drzwi i porzucały pacjentów na wszelkie oznaki możliwej izraelskiej akcji wojskowej w obawie przed nalotami.

Kościół episkopalny na Bliskim Wschodzie, który prowadzi szpital Al-Ahli, powiedział, że szpital został „zmuszony do zamknięcia przez armię izraelską” po tym, jak… Nakaz ewakuacji i fala pobliskich ataków dronów Niedziela.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy siły izraelskie okupowały co najmniej osiem szpitali, powodując śmierć pacjentów i personelu medycznego, a także masowe zniszczenia obiektów i sprzętu. Izrael twierdził, że Hamas wykorzystuje szpitale do celów wojskowych, chociaż przedstawił jedynie ograniczone dowody.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej jedynie 13 z 36 szpitali w Gazie funkcjonuje i to tylko częściowo.

READ  Gniew w Malezji z powodu buta z logo przypominającym arabskie słowo Bóg. Prezes firmy przeprasza

Według ministerstwa zdrowia Strefy Izraelska kampania w Gazie, wywołana atakiem Hamasu 7 października, zabiła lub zraniła ponad 5% populacji Gazy, liczącej 2,3 miliona Palestyńczyków. Prawie wszyscy mieszkańcy zostali wypędzeni ze swoich domów. Wielu z nich było wielokrotnie przesiedlanych. Wysiedlono także setki tysięcy mieszkańców. Stłoczoni w dusznych obozach namiotowych.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej stwierdziło, że exodus z miasta Gaza był „chaotyczny i niebezpieczny”, a ludziom polecono uciekać przez dzielnice, w których toczyły się walki.

Agencja podała w oświadczeniu: „Zaobserwowano, że ludzie uciekali w różnych kierunkach, nie wiedząc, która droga może być najbezpieczniejsza”. Dodała, że ​​największa piekarnia ONZ w mieście została zmuszona do zamknięcia, a walki uniemożliwiły grupom pomocowym dotarcie do magazynów.

Maha Mahfouz, matka dwójki dzieci, powiedziała, że ​​w ciągu ostatnich 24 godzin dwukrotnie uciekła. Początkowo uciekła ze swojego domu w Gazie do domu jednego ze swoich krewnych w innej okolicy. Kiedy stało się to niebezpieczne, uciekła w poniedziałek wieczorem na plażę, istniejący od kilkudziesięciu lat obóz dla uchodźców, który stał się obszarem miejskim, gdzie Izrael przeprowadzał częste naloty.

Opisała ogromne zniszczenia poczynione na obszarach objętych niedawnymi nalotami, mówiąc: „Budynki zostały zniszczone, drogi zostały zniszczone i wszystko zamieniło się w gruz”.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że uzyskało informacje wywiadowcze, że bojownicy Hamasu i mniejszej grupy Islamskiego Dżihadu przegrupowują się w centrum Gazy. Izrael oskarża Hamas i innych bojowników o ukrywanie się wśród ludności cywilnej. W dzielnicy Shujaiya w mieście Gaza, która była świadkiem tygodni walk, armia oświadczyła, że ​​zniszczyła sześć kilometrów (3 mil) tuneli Hamasu.

Hamas to ostrzegał Niedawne naloty na miasto Gaza mogą doprowadzić do załamania negocjacji Aby osiągnąć zawieszenie broni i uwolnić zakładników.

Wydawało się, że Izrael i Hamas W ostatnich dniach luki się zmniejszająMediatorami były Stany Zjednoczone, Egipt i Katar.

READ  Izrael twierdzi, że zawieszenie broni osiągnięte z Hamasem zostało naruszone po 15 minutach

Biuro egipskiego prezydenta Abdela Fattaha al-Sisi poinformowało, że dyrektor CIA William Burns spotkał się we wtorek w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim w celu omówienia negocjacji. Więcej rozmów zaplanowano na środę w Katarze, gdzie Hamas ma biuro polityczne.

Jednak przeszkody pozostają nadal, nawet po tym, jak Hamas zgodził się zrezygnować ze swojego głównego żądania, aby Izrael zobowiązał się do zakończenia wojny w ramach jakiegokolwiek porozumienia. Hamas w dalszym ciągu chce, aby mediatorzy zadbali o to, aby negocjacje zakończyły się trwałym zawieszeniem broni.

Izrael odrzucił wszelkie porozumienie, które zmusiłoby go do zakończenia wojny z Hamasem bez żadnych zmian. W poniedziałek Hamas oskarżył izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu o „stawianie kolejnych przeszkód na drodze do negocjacji”, w tym o operacje w mieście Gaza.

Według władz izraelskich w transgranicznym nalocie Hamasu, który miał miejsce 7 października, w południowym Izraelu zginęło 1200 osób, w większości cywilów. Napastnicy wzięli także jako zakładników około 250 osób. W niewoli pozostaje około 120 osób, a około jedna trzecia z nich zmarła.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które w swoich statystykach nie rozróżnia bojowników i cywilów, w izraelskich bombardowaniach i atakach na Gazę zginęło ponad 38 200 osób, a ponad 88 000 zostało rannych.

___

Magdy meldowała się nam z Kairu.

___

Dowiedz się więcej o zasięgu AP na stronie https://apnews.com/hub/Israel-Hamas-War