14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Keir Starmer twierdzi, że zaangażowanie w wydatki na obronę to „żelazne żelazo”, ale odmawia ustalenia harmonogramu

Keir Starmer twierdzi, że zaangażowanie w wydatki na obronę to „żelazne żelazo”, ale odmawia ustalenia harmonogramu

Skomentuj zdjęcie, Sir Keir Starmer wraz z żoną Victorią wsiadł do samolotu lecącego do Waszyngtonu we wtorek wieczorem

Premier Sir Keir Starmer powiedział, że Wielka Brytania „zdecydowanie angażuje się” w wydawanie 2,5% dochodu narodowego na obronność, ale nadal odmawia ustalenia harmonogramu spełnienia tej obietnicy.

Niecały tydzień po zwycięstwie w wyborach powszechnych Sir Keir udaje się do Waszyngtonu, aby wziąć udział w dorocznym szczycie NATO.

On i jego żona Victoria otrzymali zaproszenie do Białego Domu od prezydenta Joe Bidena.

Premier powiedział, że nowy rząd rozpocznie przegląd zdolności obronnych, których kraj będzie potrzebował w przyszłości, co ustali „mapę drogową” osiągnięcia celu 2,5%.

„W czasie, gdy stoimy w obliczu wielu zagrożeń w kraju i za granicą, musimy upewnić się, że jesteśmy przygotowani do obrony” – powiedział Sir Keir.

„Dlatego natychmiast zarządziłem kompleksowy przegląd, który zapewni brytyjskiej obronności na przyszłość”.

W komentarzach na krótko przed wyjazdem do Waszyngtonu sir Keir powiedział reporterom, że jest zobowiązany wydać 2,5% produktu krajowego brutto – miarę wielkości gospodarki – na obronę „w ramach naszych reguł fiskalnych”.

Dodał jednak: „Najpierw musi nastąpić przegląd strategiczny”.

To wskazuje, że nie nastąpi to szybko.

Podczas kampanii wyborczej konserwatyści zobowiązali się do osiągnięcia poziomu 2,5% do 2030 r. i krytykowali Partię Pracy za niewywiązanie się ze swoich zobowiązań.

Partia Pracy upierała się, że osiągnie cel, gdy pozwolą na to finanse kraju.

Oczekuje się, że 23 z 32 krajów członkowskich sojuszu osiągną ten cel w tym roku.

Wielka Brytania wydaje obecnie nieco ponad 2% swojego PKB na obronę.

Partia Pracy jest w pełni świadoma, że ​​partii często nie ufa się w kwestiach obronności i bezpieczeństwa narodowego – dlatego język wybrany przez nowych ministrów wyższego szczebla jest uderzający w jej przekonaniu, próbując podkreślić, że partia zmieniła się od czasu przywództwa Jeremy’ego Corbyna.

Healey powiedział, że „zaangażowanie Wielkiej Brytanii w NATO jest niezachwiane”, natomiast Lammy powiedział, że „NATO jest częścią brytyjskiego DNA”.

Podróż ta będzie także dla Premiera pierwszą okazją do spotkania się z innymi światowymi przywódcami zajmującymi jego nowe stanowisko.

Będzie to jego pierwsze spotkanie z prezydentem Bidenem.

Spotkał się wcześniej z innymi przywódcami państw członkowskich NATO, takimi jak prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.