29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem: Służby zdrowia w Gazie twierdzą, że zginęło ponad 20 000 Palestyńczyków

Wojna między Izraelem a Hamasem: Służby zdrowia w Gazie twierdzą, że zginęło ponad 20 000 Palestyńczyków

RAFAH (Strefa Gazy) – Ponad 20 000 Palestyńczyków zginęło w Gazie podczas wojny Izraela z Hamasem, podali w piątek urzędnicy ds. zdrowia, co jest najnowszą oznaką wysokich kosztów konfliktu w związku z rozszerzaniem przez Izrael operacji wojskowych. Atak naziemny Dziesiątkom tysięcy ludzi nakazano opuszczenie domów.

Liczba ofiar śmiertelnych, w których zginęło około 1% przedwojennej populacji Strefy Gazy, to tylko jeden z mierników zniszczeń spowodowanych przez ponad 11-tygodniowy konflikt, który wysiedlił prawie 85% populacji Gazy i zrównał z ziemią duże połacie ziemi. Mała przybrzeżna enklawa.

Według raportu ponad pół miliona mieszkańców Gazy – jedna czwarta populacji – cierpi głód Do czwartkowego raportu Od Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych agencji opisujących kryzys spowodowany izraelskim bombardowaniem i blokadą tego obszaru w odpowiedzi na Hamas Atak 7 października.

Pomimo stanu wyjątkowego Rada Bezpieczeństwa ONZ głosuje nad dostarczeniem pomocy i warunkami zawieszenia broni Zostało ono ponownie przełożone na późny czwartekNastąpiło to po dniach negocjacji na wysokim szczeblu.

Stany Zjednoczone, które mają prawo weta, odrzuciły wezwania do natychmiastowego zawieszenia broni i przekazania Organizacji Narodów Zjednoczonych wyłącznej odpowiedzialności za kontrolowanie dostaw pomocy. Izrael upiera się, powołując się na względy bezpieczeństwa, że ​​musi mieć możliwość kontroli towarów wprowadzanych do Gazy.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że poprze zmienioną rezolucję wzywającą do „stworzenia warunków” do zawieszenia broni, a nie do natychmiastowego zaprzestania walk. Inne kraje popierają mocniejszy tekst i stwierdziły, że dyplomaci będą musieli skonsultować się ze swoimi rządami przed głosowaniem spodziewanym w najbliższy piątek.

Martin Griffiths, szef ONZ do spraw humanitarnych, wyraził ubolewanie z powodu braku działań świata.

„Pozwolenie, aby tak brutalny konflikt trwał tak długo – pomimo powszechnego potępienia, ofiar fizycznych i psychicznych oraz masowych zniszczeń – jest niezatartą plamą na naszym zbiorowym sumieniu” – napisał w poście na X. Platforma mediów społecznościowych znana wcześniej jako Twitter.

READ  Syn uwięzionego biznesmena Jimmy’ego Lai powiedział, że jego uwolnienie leży w najlepszym interesie Hongkongu

Izrael, który cieszy się ochroną Stanów Zjednoczonych, oparł się międzynarodowym naciskom, aby ograniczyć swój atak, i powiedział to Kliknę Dopóki Hamas, grupa zbrojna rządząca Gazą od 16 lat, nie zostanie zniszczona.

Armia stwierdziła, że ​​w południowej Gazie – obszarze gęsto zaludnionym przez zdecydowaną większość z 2,3 miliona mieszkańców enklawy, wielu z nich otrzymało rozkaz ucieczki z walk na północy we wcześniejszych fazach wojny. Armia stwierdziła, że ​​przed nami miesiące walk.

Od tego czasu wydano rozkazy ewakuacji Spychanie wysiedlonych cywilów na coraz mniejsze obszary Od południa siły skupiają się na mieście Khan Yunis, drugim co do wielkości mieście w Strefie Gazy. Armia oświadczyła późnym wieczorem w czwartek, że wyśle ​​więcej sił lądowych, w tym inżynierów bojowych, do Khan Yunis, aby zaatakować bojowników Hamasu naziemnych i w tunelach.

W piątek armia nakazała dziesiątkom tysięcy mieszkańców opuścić swoje domy w obozie dla uchodźców Bureij i okolicznych gminach, na obszarze, do którego Izrael pierwotnie prosił ludzi o ucieczkę.

Kampania powietrzno-naziemna również jest kontynuowana na północy, chociaż Izrael twierdzi, że jest w końcowej fazie Czystki bojowników Hamasu Tam.

Mustafa Abu Taha, palestyński robotnik rolny, powiedział, że w poważnie zniszczonej dzielnicy Shujaiya w mieście Gaza nadal trwają bitwy naziemne i naloty, dodając, że wiele obszarów stało się niedostępnych z powodu masowych zniszczeń spowodowanych nalotami.

„Uderzają we wszystko, co się rusza” – powiedział o siłach izraelskich.

Według dziennikarzy Associated Press, którzy widzieli ciała w szpitalu, w mieście Rafah, na granicy z Egiptem, w wyniku nalotu na dom zginęło sześć osób, w tym niemowlę. Rafah to jedno z niewielu miejsc w Gazie, któremu nie nakazano ewakuacji, ale niemal codziennie jest ono celem izraelskich ataków.

Ministerstwo Zdrowia w Gazie W piątek podała, że ​​udokumentowała 20 057 ofiar śmiertelnych w walkach. Nie rozróżnia śmierci kombatantów i ludności cywilnej. Wcześniej informowano, że prawie dwie trzecie zabitych to kobiety lub osoby nieletnie. Mówi się, że 53 320 Palestyńczyków zostało rannych.

Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych w izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy, w szpitalu Rafah na południe od Gazy, czwartek, 21 grudnia 2023 r. (AP Photo/Fatima Shbair)

Izrael obwinia Hamas za dużą liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów podczas tych ataków Intensywna kampania powietrzna i naziemnaWskazując, że organizacja wykorzystuje zatłoczone obszary mieszkalne do celów wojskowych.

Izrael wypowiedział wojnę po tym, jak bojownicy Hamasu wtargnęli na jego granice, zabijając około 1200 osób i porywając 240 innych. Armia izraelska twierdzi, że w ataku naziemnym zginęło 139 jej żołnierzy. Twierdzi, że zabiła tysiące działaczy Hamasu, w tym około 2000 w ciągu ostatnich trzech tygodni, ale nie przedstawiła żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Tymczasem usługi telefoniczne i internetowe stopniowo wracały późnym wieczorem w czwartek, po niedawnej 35-godzinnej przerwie w komunikacji.

Powtarzające się przerwy w komunikacji utrudniają dostarczanie pomocy w okresie bezprecedensowych potrzeb humanitarnych w Strefie Gazy.

Z czwartkowego raportu wynika, że ​​głód przyćmił nawet klęski głodu obserwowane w ostatnich latach w Afganistanie i Jemenie, w których ostrzegł, że ryzyko głodu „rosnie z każdym dniem” i obwiniał głód. – Nieodpowiednia pomoc nie dociera do Gazy.

„Sytuacja się nie pogarsza” – powiedział Arif Hussain, główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego ONZ. „Nigdy nie widziałem, żeby w Gazie wydarzyło się coś na taką skalę. Tak szybko”.

Wojna doprowadziła także do upadku sektora opieki zdrowotnej w Gazie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia tylko dziewięć z 36 placówek opieki zdrowotnej nadal częściowo funkcjonuje, a wszystkie znajdują się na południu.

Agencja doniosła o rosnącym wskaźniku chorób zakaźnych w Gazie, w tym pięciokrotnym wzroście przypadków biegunki, szczególnie wśród małych dzieci, w porównaniu z liczbami przedwojennymi. Powiedziała, że ​​wzrosła liczba przypadków infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wysypek skórnych, świerzbu, wszy i ospy wietrznej.

„W sytuacji stagnacji w systemie opieki zdrowotnej osoby stojące w obliczu śmiertelnego połączenia głodu i chorób nie mają wielu opcji” – dodał.

Pracownicy pomocy Światowej Organizacji Zdrowia zgłosili sceny, które miały miejsce „nie do zniesienia” w dwóch szpitalach, które odwiedzili w północnej Gazie: przykuci do łóżka pacjenci z nieleczonymi ranami wołający o wodę, nieliczni lekarze i pielęgniarki, którym zabrakło zapasów, oraz zwłoki ułożone w kolejce na dziedzińcu.

W ostatnich tygodniach siły izraelskie dokonały nalotów na szereg ośrodków zdrowia na północy, zatrzymując mężczyzn na przesłuchanie, a innych wydalając.

Stowarzyszenie podało, że w czwartek siły zaatakowały ośrodek pogotowia ratunkowego Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca w obozie dla uchodźców Jabalia i aresztowały ratowników medycznych oraz załogę karetek. W piątek Czerwony Półksiężyc poinformował, że armia zwolniła część lekarzy, w tym kobiety, ale ośmiu z nich pozostało w areszcie, a miejsce ich pobytu jest nieznane.

___

Magdy relacjonowała z Kairu.