29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem: Netanjahu mówi, że siły izraelskie przedostały się do Gazy

Wojna między Izraelem a Hamasem: Netanjahu mówi, że siły izraelskie przedostały się do Gazy

We wtorek krótko po północy armia izraelska ogłosiła, że ​​tak uczyniła Uderzyło Tunel, który pozwolił Hamasowi „przedostać się do Izraela przez morze”.

Podmorski tunel był niezwykły i wskazuje, że Hamas opracował nowe, śmiercionośne sposoby ataku na Izrael. Grupa bojowników ma kilometry tuneli pod Strefą Gazy – amerykański urzędnik porównał je do „miniaturowych miast” – ale wyjście znajdowało się na plaży.

Wśród możliwych przyczyn opóźnienia Izraela w wysłaniu wojsk do Gazy po ataku Hamasu z 7 października, zdaniem ekspertów wojskowych, jedna wyróżnia się: tunele.

Pod małym pasem przybrzeżnym liczącym ponad dwa miliony mieszkańców leży rozległa sieć podziemnych przejść, komór, komórek, a nawet tras pojazdów. Uważa się, że Hamas, który nadzoruje Gazę, ukrywa w podziemnych pomieszczeniach broń, bojowników, a nawet centra dowodzenia.

Armia izraelska podała, że ​​w sobotę wieczorem jej samoloty bojowe zbombardowały 150 podziemnych celów w północnej Strefie Gazy.

Dla sił izraelskich biorących udział w jakiejkolwiek inwazji lądowej na dużą skalę jednym z najbardziej zniechęcających wyzwań są tunele, nad którymi Hamas pracował latami. Dla ludzi żyjących nad tunelami jedną z najbardziej przerażających propozycji jest przetrwanie podziemnej wojny.

„Nie powinniśmy mieć złudzeń co do tego, jak wszystko się potoczy” – powiedział gen. Joseph Votel, były dowódca Centralnego Dowództwa USA odpowiedzialnego za Bliski Wschód. „To będzie krwawa i brutalna walka”.

Sieć tuneli będzie jednym z najtrudniejszych wyzwań dla sił izraelskich biorących udział w inwazji naziemnej.kredyt…Siergiej Ponomariew dla „The New York Times”.

W jednym z wywiadów wspominał ostatnie dni walk o irackie miasto Mosul, gdzie bojownicy ISIS Ukrył się w szeregu tuneli W 2017 r. „Nasi iraccy żołnierze usuwali za pomocą buldożerów bojowników ISIS, którzy zostali wykopani pod gruzami” – powiedział. „To było absolutnie brutalne”.

Tunele są częścią życia w Gazie od lat, ale ich liczba gwałtownie wzrosła po 2007 roku, kiedy Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy, a Izrael zaostrzył blokadę. W odpowiedzi Palestyńczycy zbudowali setki tuneli, aby przemycić żywność, towary, ludzi i broń.

Według izraelskiej armii tunele kosztowały Hamas około 3 miliony dolarów każdy. Niektóre są wykonane z prefabrykatów betonowych i żelaza i posiadają pomieszczenia medyczne, w których można udzielać pomocy rannym bojownikom. Inne mają przestrzenie 50 stóp pod ziemią, w których ludzie mogą ukrywać się miesiącami.

READ  Zełenski wzywa do wprowadzenia strefy zakazu lotów i zaostrzenia sankcji wobec Rosji podczas spotkania z amerykańskimi prawodawcami

W Izraelu ludzie często nazywają system tuneli „Dolną Gazą” lub „metrem”.

Yocheved Lifshitz, 85-letnia kobieta, która w tym miesiącu była przetrzymywana jako zakładniczka przez Hamas przez 17 dni, opisała, jak przeszła kilometrami przez „pajęczynę” tuneli. We wtorek powiedziała reporterom, że bojownicy Hamasu poprowadzili ją wilgotnymi podziemnymi przejściami do „dużej sali, w której stacjonuje około 25 porywaczy”.

Powiedziała, że ​​po dwóch, trzech godzinach umieścili pięć osób z jej kibucu w osobnym pomieszczeniu.

Na piątkowej konferencji prasowej admirał Daniel Hagari, rzecznik IDF, oskarżył Hamas o budowę tuneli i innych obiektów pod szpitalem Shifa w Gazie, największym centrum medycznym w Strefie Gazy. Odtworzył przechwycone nagranie audio i Pokazana jest ilustracja Z podziemnego kompleksu.

Generał Votel, który odwiedził tunel kontrolowany przez libańską milicję Hezbollah w pobliżu granicy z Izraelem, powiedział, że jest „zaskoczony poziomem wysiłku włożonego w stworzenie tych rzeczy”.

„To nie były tylko dziury w ziemi, to była konstrukcja architektoniczna” – powiedział. „Były połączone komorami i zbudowane w taki sposób, aby wytrzymać uderzenia w powierzchnię”.

Kiedy Hamas rozbudowywał system metra, ukrył wejścia do tuneli w domach i innych małych budynkach po egipskiej stronie granicy, powiedział Joel Ruskin, profesor geologii na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu, który badał tunele podczas swojego pobytu w Izraelu. armia. Tunele te umożliwiały przemyt towarów z Egiptu.

System tuneli rozciąga się aż do północnej granicy Izraela.

Dziesięć lat temu Egipt podejmował wysiłki, aby zniszczyć tunele wzdłuż swojej granicy, do niektórych zrzucając ścieki i zrównując domy, zasłaniając wejścia, powiedział Ruskin.

Dodał, że Izrael ma ograniczony pogląd na działalność tuneli po egipskiej stronie granicy. Wiele sieci kończy się na Synaju Północnym, ale rząd egipski rzadko zezwalał izraelskim badaczom lub urzędnikom rządowym na odwiedzanie tego obszaru, dlatego nie jest jasne, ile tuneli transgranicznych pozostało.

Palestyńczyk dezynfekuje tunel po tym, jak w 2013 roku władze egipskie wpompowały do ​​niego ścieki.kredyt…Ali Ali/Europejska Agencja Pressphoto

14 października Hamas Wydany Film pokazuje grupę bojowników wychodzących z tuneli i przeprowadzających pozorowany atak na izraelskie czołgi. Do muzyki, która mogłaby stanowić część ścieżki dźwiękowej „Call of Duty”, wojownicy następnie przeciągają i upuszczają rzekomych izraelskich więźniów wydobytych z czołgów, kierując się najpierw do tuneli, a następnie sami ześlizgują się do podziemnych przejść.

READ  Wybuchy wstrząsnęły stolicą Syrii, ale nie było natychmiastowych informacji o źródle ani celu ataków

„To właśnie czeka na ciebie, gdy wejdziesz do Gazy” – głosi końcowy film.

Daphne Richmond Barak, ekspertka ds. wojny w tunelach na Uniwersytecie Richman w Izraelu, stwierdziła, że ​​wątpi, czy ktokolwiek wiedział, ile mil tuneli ma Hamas. Niektórzy analitycy szacują tę liczbę na setki. Lider ruchu w Gazie, Yahya Sinwar, powiedział w 2021 roku, że w Gazie jest 500 mil tuneli.

W 2018 roku izraelska armia zniszczyła tunel Miał ponad milę długości.

Niektóre tunele zbudowano przy użyciu mechanicznego sprzętu do kopania, ale tunele, które według Hamasu wykorzystuje jako bazę wypadową do ataków na Izrael, są kopane ręcznie lub za pomocą łopat, jak twierdzą urzędnicy, aby uniknąć wykrycia. Piaszczyste podłoże ułatwia kopanie tuneli.

Eksperci twierdzą, że tunele, którymi poruszają się bojownicy Hamasu, mają zwykle sześć i pół stopy długości i trzy stopy szerokości. Wąska szerokość może być koszmarem dla żołnierzy, którzy muszą przez nie przechodzić gęsiego.

Palestyńczycy dokonują w czwartek przeglądu zniszczeń w swoich domach po izraelskim nalocie na Khan Yunis w Gazie. Większość tuneli zlokalizowana jest pod gęsto zaludnionymi obszarami.kredyt…Youssef Masoud dla „New York Timesa”.

„Ze względów obronnych stanowi to wyzwanie operacyjne dla IDF” – powiedziała pani Richmond Barak.

Żołnierze i oficerowie, którzy w przeszłości pracowali przy oczyszczaniu tuneli w Gazie, mówią, że armia zwykle wstrzymuje się od wysyłania ludzi do tych tuneli. „Hamas przygotował swoje tunele” – powiedziała pani Richmond Barak. – Prawdopodobnie są w pułapce.

Pułkownik Emir Ulu, były dowódca elitarnej jednostki inżynierii bojowej znanej jako Yahalom, która jest odpowiedzialna za demontaż tuneli, powiedział, że „nie ma możliwości” umieszczenia min-pułapek. Pułkownik Ulo brał udział w izraelskim wysiłku w 2014 r., nazwanym „Protective Edge”, którego deklarowanym celem było zniszczenie systemu tuneli w Gazie podczas dwutygodniowej inwazji lądowej.

Powiedział, że miny-pułapki – zazwyczaj bomby uruchamiane zdalnie lub eksplodujące, gdy coś przekroczy drut detonacyjny – są zawsze obecne. W 2013, Sześciu izraelskich żołnierzy zostało rannychJeden z nich został oślepiony, gdy eksplodowała mina-pułapka, gdy próbowali umieścić kamerę w tunelu Hamasu.

READ  Demokraci w Izbie Reprezentantów sprzeciwiają się ustawie GOP mającej na celu wyeliminowanie podatku dochodowego i podatku od sprzedaży

Żołnierze, którzy oczyszczali tunele, mówią, że wejście do jednego z tuneli to ostatnia rzecz, jaką chcą zrobić. „Korzystając z tuneli, wróg może nas otoczyć i zaatakować od tyłu” – powiedział w wywiadzie pułkownik Olu.

Ben Milch, Amerykanin pochodzenia izraelskiego, który oczyszczał tunele wraz z armią izraelską podczas wojny w Gazie w 2014 r., powiedział, że jego jednostka znalazła się pod powtarzającym się ostrzałem podczas pracy nad zniszczeniem około 13 tuneli.

Milch powiedział, że początkowo on i inni żołnierze nie byli pewni, gdzie szukać wejść, które często znajdowały się w gęsto zaludnionych obszarach w pobliżu meczetów i domów. Ale potem żołnierze zaczęli odkrywać oczywiste znaki, takie jak systemy krążków linowych obok budynków.

Przedstawiciele wojska powiedzieli, że naloty i zdalne czujniki mogą zniszczyć tunele, ale Izrael będzie w końcu musiał wysłać ludzi, jeśli chce mieć pewność, że sieć zostanie całkowicie zdemontowana.

„Zmierzenie się z taktyką drążenia tuneli wymaga sił lądowych” – według raportu RAND Corporation na temat wojny w Gazie w 2014 r. „Nawet po zakończeniu operacji Protective Edge siły zbrojne IDF stanęły przed prawdziwymi wyzwaniami technologicznymi w wykrywaniu, walce w tunelach i ostatecznym ich niszczeniu”.

Izraelska jednostka wojskowa zwana Samourem lub Łasicą specjalizuje się w działaniach wojennych w podziemiach i szkoli się w fałszywych tunelach w Izraelu.

Wejście do tunelu odkryte przez siły izraelskie w pobliżu Kissufim w Izraelu w 2017 r. Izraelskie wojsko regularnie szkoli piechotę w zakresie niszczenia tuneli.kredyt…Uriel Sinai dla „The New York Times”.

Izraelski żołnierz rezerwy na Zachodnim Brzegu powiedział, że inne jednostki piechoty również szkolą się w walce w tunelach.

Opisał technikę zwaną „fioletowymi włosami”, używaną do lokalizowania macek tunelowych. Siły izraelskie wrzucają bomby dymne do tunelu, a następnie obserwują, czy ze wszystkich domów w okolicy wydobywa się fioletowy dym. Żołnierz powiedział, że dym wskazuje, że dom jest podłączony do sieci tuneli i musi zostać zamknięty, zanim żołnierze zejdą do tuneli. Powiedział, że dym unosi się w całym systemie tuneli niczym kosmyki włosów.

Jednak pani Richmond Barrack stwierdziła, że ​​tunele podmorskie stanowią niebezpieczną przyszłość.

W 2018 roku Izrael zniszczył jeden z nich Które sięgały metrów do morzaByć może jest to pierwszy tego typu obiekt, jaki odkryto. Nurkowie Hamasu mogli niezauważenie skorzystać z tunelu i przedostać się na wody Izraela.

Po tym, jak izraelska armia ogłosiła we wtorek zniszczenie tunelu prowadzącego do morza, opublikowała wideo z kolejnego zdarzenia. Urzędnicy twierdzą, że zdjęcie przedstawia siły izraelskie bombardujące nurków Hamasu, którzy wyszli z tunelu wzdłuż wybrzeża Gazy i próbowali przedostać się do Izraela w pobliżu plaży Zikim.

„Hamas nieustannie wprowadza innowacje w dziedzinie wojny podziemnej i wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie w nowy i innowacyjny sposób” – powiedziała pani Richmond Barak.

Jeffreya Gittlemana I Gal Koblewicz Napisał reportaże z Jerozolimy.