19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wniósł sprawę o dyskryminację przeciwko trenerowi NFL Brianowi Floresowi do sądu

Wniósł sprawę o dyskryminację przeciwko trenerowi NFL Brianowi Floresowi do sądu

NOWY JORK (AP) – trener NFL, Brian Flores, mógł złożyć pozwy o dyskryminację przeciwko lidze i trzem zespołom po tym, jak sędzia federalny w środę odmówił opcji arbitrażu, prawdopodobnie komisarzowi Rogerowi Goodellowi, i poczynił kilka kłujących uwag na temat stanu uprzedzeń rasowych w sport.

Pisemna decyzja sędziego z Manhattanu, Valerie Caproni, która otworzyła Floresowi drogę do wniesienia roszczeń do sądu, wymagała również poddania arbitrażowi dwóch innych trenerów, którzy dołączyli do pozwu. Liga podjęła próbę przekazania roszczeń zespołu Flores do arbitrażu, powołując się na kontrakty podpisane przez trenerów.

Flores pozwał ligę i trzy drużyny w zeszłym roku, twierdząc, że liga była „najeżona rasizmem”, szczególnie w zatrudnianiu i promowaniu czarnych trenerów.

Caproni napisał, że opisy trenerów dotyczące ich doświadczeń z dyskryminacją rasową w lidze z „długą historią systemowej dyskryminacji czarnych zawodników, trenerów i menedżerów – niesamowicie niepokojące”.

Sędzia powiedział, że „trudno zrozumieć”, jak w czasie, gdy Flores składał pozew w lidze składającej się z 32 drużyn, był tylko jeden czarny trener, a czarni gracze stanowili około 70% składów.

Sędzia powiedział, że Flores może pozwolić ławie przysięgłych rozstrzygnąć zasadność jego roszczeń o dyskryminację przeciwko lidze, Denver Broncos, New York Giants i Houston Texans, ale musi dochodzić swoich roszczeń przeciwko Miami Dolphins w drodze arbitrażu.

„Cieszymy się, że zbiorowe oskarżenia trenera Floresa o systemową dyskryminację NFL i wielu drużyn zostaną poruszone w sądzie, a ostatecznie przed ławą przysięgłych jego rówieśników” – napisał w e-mailu adwokat Douglas Wigdor.

Dodał: „Jesteśmy rozczarowani, że sąd musiał rozstrzygać wszelkie roszczenia przed panem Goodellem, ponieważ jest on wyraźnie stronniczy i nie ma kwalifikacji do orzekania w tych sprawach. Oczekiwalibyśmy, że powierzy te sprawy prawdziwie bezstronnemu arbitrowi z powodu podstawowej uczciwości”.

Rzecznik NFL Brian McCarthy powiedział, że uniwersytet jest zadowolony z orzeczenia Caproni, które „słusznie stwierdza, że ​​zdecydowana większość roszczeń w tej sprawie podlega ważnemu arbitrażowi przez komisarza na podstawie wiążących umów podpisanych przez każdego powoda”.

READ  Kevin Colbert: Na poziomie osobistym i zawodowym czas odejść na bok

Powiedział, że NFL planuje „natychmiast przystąpić do postępowania arbitrażowego zgodnie z zaleceniami sądu i dążyć do oddalenia pozostałych roszczeń”.

Dodał: „Różnorodność i integracja w NFL czynią nas lepszą organizacją. Zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze więcej do zrobienia i jesteśmy głęboko zaangażowani w to”.

Flores pozwał go po tym, jak Miami go zwolniło, prowadząc Dolphins do rekordu 24-25 w ciągu trzech lat.

Zgodnie z pozwem, właściciel Miami Dolphins, Stephen Ross, powiedział Floresowi, że zapłaci mu 100 000 $ za każdą porażkę w pierwszym sezonie trenera, ponieważ chciał, aby klub „zatankował”, aby mógł uzyskać najlepszy wybór w drafcie.

W pozwie zarzucano, że Ross następnie naciskał na Floresa, aby zwerbował najlepszego rozgrywającego, co stanowiło naruszenie zasad ligi dotyczących manipulacji. Kiedy Flores odmówił, jak stwierdzono w pozwie, został przedstawiony jako trudny „wściekły Murzyn” i wyśmiewany, dopóki nie został zwolniony.

The Dolphins odpowiedzieli na pozew, gdy został złożony, mówiąc, że stanowczo zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom dyskryminacji rasowej i był „dumny z różnorodności i integracji w całej naszej organizacji”.

Adwokaci zespołów nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz w środę.

Kiedy złożył pozew, Flores powiedział, że wiedział, że ryzykuje karierę trenerską, którą kocha, ale ma nadzieję, że dokona pozytywnych zmian dla przyszłych pokoleń, rzucając wyzwanie systemowemu rasizmowi w lidze.

Sędzia zauważył, że Flores został ogłoszony nowym koordynatorem obrony Minnesota Vikings na początku tego miesiąca.

Caproni orzekł, że roszczenia wniesione przez Steve’a Wilkesa i Raya Hortona, dwóch innych trenerów, którzy przyłączyli się do pozwu, powinny podlegać arbitrażowi.

W pozwie stwierdzono, że Wilkes był dyskryminowany przez Arizona Cardinals w 2018 roku, kiedy został zatrudniony jako „trener brydża”, ale nie dano mu realnej szansy na odniesienie sukcesu, podczas gdy Horton doświadczył dyskryminującego traktowania, gdy przeszedł fałszywą rozmowę kwalifikacyjną z Tennessee Titans. Stanowisko głównego trenera w styczniu 2016 r.

READ  Real Madryt 5, Liverpool 2: śmiech Ligi Mistrzów na Anfield

Jej zdaniem Caproni powiedziała, że ​​sprawa rzuciła „obojętne światło na praktyki zatrudniania drużyn National Football League”.

„Chociaż zdecydowana większość zawodowych piłkarzy to czarnoskórzy, tylko niewielki procent trenerów to czarnoskórzy” – napisała.

Przy ustalaniu, które roszczenia w pozwie powinny trafić do arbitrażu, a nie do sądu, sędzia powołał się na szczegóły dotyczące poszczególnych umów i tego, czy zostały one prawidłowo podpisane.

Orzekł również, że potencjalna rola Goodella jako arbitra nie unieważnia umów arbitrażowych. Caproni zauważył, że 2. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych odrzucił argument prawnika rozgrywającego Toma Brady’ego – w sporze dotyczącym opróżnionych piłek nożnych i zawieszenia na cztery mecze – że Goodell nie mógł legalnie rozstrzygać uczciwych roszczeń dotyczących postępowania ligi.

Caproni dodał jednak, że pozwolenie Goodellowi na bycie arbitrem stwarza ryzyko stronniczości i że „niepokojące” jest to, że oświadczenie NFL w dniu, w którym złożył pozew przeciwko Floresowi, mówi, że pozew był bezpodstawny.

Wskazał również, że zachowałby uprawnienia do przeglądu decyzji komisarza, gdyby był on arbitrem.