Władze weterynaryjne w Polsce badają doniesienia o dużej liczbie kotów umierających z powodu nieznanej choroby i ostrzegają właścicieli, aby trzymali swoje zwierzęta w domach. Wstępne badania Głównego Lekarza Weterynarii wykazały, że część martwych zwierząt była zarażona ptasią grypą.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w całej Polsce zgłoszono nagłe i niewytłumaczalne zachorowanie wielu zdrowych kotów, aw wielu przypadkach śmierć.
Mówi się, że dotknięte chorobą zwierzęta cierpią na objawy neurologiczne i oddechowe, w tym drgawki i trudności w oddychaniu. W związku z tym istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się niektórych rodzajów chorób zakaźnych.
Z przebadanych jedenastu funkcjonariuszy pobranych od martwych zwierztia w przypadku podejrzenia potwierdzono Wirusa ptasiej grypy.https://t.co/zENDTgkM8N
— tvn24 (@tvn24) 27 czerwca 2023 r
Jak mówi Paulina Grzelakowska, dyrektor Trójmiejskiej Przychodni Weterynaryjnej w Gdańsku, choroba zaczyna się nagle i bardzo szybko postępuje.
„Zwierzęta umierają w krótkim czasie” – powiedział na antenie TVN 24 – „Chorują koty w każdym wieku, rodowodowe i nierodowodowe, domowe i plenerowe, szczepione i nieszczepione przeciwko chorobom zakaźnym”.
Krzelakowska zauważyła, że objawy, na które cierpią zwierzęta – w tym stan zwany trombocytopenią i wysoki poziom enzymów wątrobowych we krwi – nie wskazują jednoznacznie, na co dokładnie cierpią. „Próbujemy wprowadzić różne plany leczenia, ale żaden z nich nie jest skuteczny”.
Główny Urząd Weterynaryjny Województwa Pomorskiego, na terenie którego położony jest Gdańsk, oraz Wojewódzka Izba Weterynaryjna ujawniły, że spośród 28 kotów przywiezionych do klinik w całym Gdańsku z takimi objawami w ciągu ostatnich dwóch tygodni, 25 zmarło.
W piątek Główny Inspektorat Weterynarii GIW poinformował, że podobne zgłoszenia pojawiły się w kilku miastach i że „uważnie śledzi rozwój sytuacji”.
Wczoraj GIW ogłosił, że spośród 11 próbek od kotów przebadanych do tej pory, dziewięć dało wynik pozytywny na grypę H5N1. Próbki te pochodziły z regionu północnego Trójmiasta, który obejmuje Gdańsk, ale także miasta Poznań i Lublin odpowiednio na zachodzie i wschodzie Polski.
📢!
Szczegóły ➡️https://t.co/nPXQTpV85j
— Główny Inspektorat Weterynarii (@WetGIW) 26 czerwca 2023 r
„Trwają dalsze szczegółowe testy materiału genetycznego wirusów” – powiedział GIW, dodając, że pochodzenie wirusa „który w ostatnich tygodniach wywoływał choroby u mew” jest nadal nieznane.
We wczorajszym oświadczeniu GIW poinformował, że „trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów i zebraniem szczegółowych danych na temat jej przebiegu i częstości występowania”.
Aby uniknąć ryzyka zarażenia, zaleca właścicielom kotów trzymanie zwierząt w pomieszczeniach, dokładne mycie balkonów i tarasów dostępnych dla kotów detergentami, zapobieganie kontaktowi kotów z dzikimi zwierzętami oraz karmienie kotów wyłącznie ze znanych źródeł. Umyj ręce i buty po powrocie do domu z zewnątrz.
Kot domowy jest klasyfikowany jako gatunek inwazyjny przez wiodącą polską organizację naukową.
Agencja Ochrony Środowiska zapewniła jednak zaniepokojonych właścicieli zwierząt domowych, że koty nie znajdują się na oficjalnej polskiej i unijnej liście gatunków inwazyjnych. https://t.co/5Ozf4tiPYy
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 lipca 2022 r
Tymczasem właściciele kotów łączą siły, aby zebrać informacje o tej chorobie. Grupa na Facebooku o nazwie „Tajemnicza choroba kota – grupa śledcza”.Tajemnicza choroba kotów – grupa dochodzeniowa) zgromadził 5300 członków w ciągu sześciu dni od jego powstania.
Grupa zaprasza „ludzi, którzy doświadczyli nowej tajemniczej choroby u swoich kotów” do podzielenia się tym, gdzie są w Polsce, co jadł ich chory zwierzak, jakie miał objawy i jakie leczenie otrzymał.
„Im więcej mamy danych, tym szybciej będziemy wiedzieć, co się dzieje. Powiązanie przypadków rzuci nowe światło” – wyjaśnia zespół. „Musi istnieć wspólny mianownik”.
Na Fb pojawi się grupa „Tajemnicza choroba kotów-grupa dochodzeniowa”. Stamtąd przeha lub wypelnianie ankiety (RT 🚨), zwłaszcza ijsło kot nie podstaw. Tak, to trudne, ale może pomóc. „Im więcej danych tym szybciej dowiemy się co się dzieje.” https://t.co/ZzuohxUqSo
Dodatkowo: pic.twitter.com/lyXSZNZtrP— Basiulowo (@basiulowo) 24 czerwca 2023 r
Źródło głównego obrazu: Stratman2/Flickr (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)
Anna Hackett jest zastępcą redaktora w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w Irish Independent News & Media Group.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com