1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wietnam i Polska korzystają z opcji EVFTA

Wietnam i Polska korzystają z opcji EVFTA

Nguyen Huu Nam, zastępca dyrektora Wietnamu ds. Handlu i Przemysłu w Ho Chi Minh City, powiedział, że tradycyjne stosunki między Wietnamem a Polską nadal konsolidują się w wielu dziedzinach, zwłaszcza w handlu i inwestycjach, odkąd oba kraje nawiązały dalsze stosunki dyplomatyczne. Siedem dekad temu.

Obecnie Polska jest wiodącym wietnamskim partnerem handlowym w Europie Wschodniej, natomiast Wietnam jest siódmym co do wielkości partnerem handlowym Polski poza UE. Dwukierunkowe obroty handlowe między dwoma krajami wzrosły w ubiegłym roku o 22% do prawie 2,6 mld USD w porównaniu z tym samym okresem od 2020 roku.

Warto zauważyć, że wietnamski eksport do Polski wzrósł o 17% rok do roku do ponad 2,1 mld USD, a wartość importu wzrosła o 49% do ponad 500 mln USD. Niektóre z głównych wietnamskich produktów eksportowych obejmują odzież i tekstylia, owoce morza, buty, zboża, kawę i inne produkty rolne.

Tymczasem Polska wysyła do Wietnamu szeroką gamę produktów, takich jak leki, nabiał, żywność świeża i przetworzona, owoce świeże i konserwowe, zagęszczone soki owocowe, wołowina, jagnięcina i wieprzowina, a wszystko to produkowane zgodnie ze standardami UE. .

Polska przez lata rozwinęła zaawansowane technologicznie rolnictwo, a Wietnam może wyciągnąć wnioski z polskich doświadczeń w unowocześnianiu technologii rolniczych, inwestując w specjalistyczne rolnictwo, nawozy i maszyny.

Obecnie Polska zintensyfikowała współpracę handlową i inwestycyjną z Wietnamem w zakresie importu i eksportu produktów rolnych oraz przetwórstwa spożywczego, starając się korzystać z motywacyjnej polityki taryf ustalanych na warunkach EVFTA.

Oczekuje się, że zniesienie przez UE 71% ceł po wejściu w życie umowy handlowej oraz pozostałych ceł w ciągu siedmiu lat stworzy korzystne warunki dla dalszej penetracji produktów wietnamskich do UE, w tym do Polski, w przyszłości.

Piotr Harasymowicz, główny przedstawiciel Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City, powiedział, że wietnamskie firmy koncentrują się na imporcie zaawansowanych maszyn i technologii, aby usprawnić lokalne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze, a Wietnam i Polska powinny zacieśnić współpracę. Siła Polski na tym polu.

READ  Kina Helios w Polsce wycofują z biletów status szczepionki na COVID-19 po publicznym oburzeniu

Oczekuje się, że to posunięcie zwiększy możliwości dla firm z obu krajów w zakresie zacieśnienia współpracy w tym sektorze.

Źródło: VOV