30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wielostronny pożyczkodawca z siedzibą w Pekinie zawiesza działania związane z Rosją

Wielostronny pożyczkodawca z siedzibą w Pekinie zawiesza działania związane z Rosją

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poinformował w czwartek, że zawiesił wszelkie operacje z Rosją i Białorusią, rzadkim przykładem banku wielostronnego z siedzibą w Pekinie, powołując się w swoich decyzjach na czynniki geopolityczne.

Wstrzymanie akcji kredytowej wydaje się odzwierciedlać raczej twierdzenie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jako instytucji wielostronnej z globalną bazą akcjonariuszy, niż oświadczenie potępiające wojnę. Chiński rząd ustanowił bank jako alternatywę dla wielostronnych pożyczkodawców wspieranych przez Zachód, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Chiny posiadają około 27% głosów w banku, który ma chińskiego prezydenta.

Bank Światowy zawiesił także swoje programy w Rosji i na Białorusi. Najwyższy chiński regulator bankowy powiedział w tym tygodniu, że Chiny nie przyłączą się do sankcji zachodnich wobec Rosji.

Sześcioletni Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych powiedział, że będzie „chronić dobrą kondycję finansową banku w kontekście rozwijającej się sytuacji gospodarczo-finansowej” Wyciąg na stronie banku.

Bank zatwierdził dwa rosyjskie projekty o łącznej wartości 800 mln USD, z łącznej liczby 168 zatwierdzonych projektów AIIB o wartości prawie 34 mld USD, zgodnie z ujawnieniem projektów inwestycyjnych na stronie internetowej banku. Dla Białorusi zaproponowano dwa projekty.

Rosja odgrywa ważną rolę w zarządzaniu bankiem. Posiada 6% głosów i jest trzecim największym udziałowcem po Chinach i Indiach. Jako jeden z 57 członków założycieli banku Rosja zasiada w radzie dyrektorów banku.

Jeden z pięciu wiceprezesów rosyjskiego banku Konstantin Limitowski jest jednym z dwóch wiceprezesów odpowiedzialnych za kredyty bankowe. Próby dotarcia do pana Limitowskiego nie powiodły się.

Scott Morris, starszy pracownik Centrum Rozwoju Globalnego w Waszyngtonie i doradca Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, powiedział w czwartek, że decyzja „odzwierciedla wielostronny charakter instytucji”, w tym znaczną siłę głosu członków NATO. Według Morrisa, członkowie NATO stanowią łącznie 23% głosów w banku. Stany Zjednoczone i Kanada nie są członkami Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Ani Japonii.

READ  Rosja twierdzi, że intensyfikuje swoje operacje, ponieważ na Ukrainę spada coraz więcej pocisków”

Jin Liqun, prezes założyciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych i były twórca polityki finansowej w chińskim rządzie, wielokrotnie wypowiadał się na temat wielostronnej własności banku i wielokrotnie odrzucał wszelkie sugestie, jakoby siedziba banku w Pekinie była uzależniona od chińskiej polityki politycznej .

„Pracujemy pod nadzorem rady dyrektorów. Chiny są tylko jednym członkiem” – powiedział Jin dla Wall Street Journal w 2020 roku. USA i Japonia Odmówił dołączenia do banku Kiedy został powołany z obawy, podkopałby rządzone przez Zachód instytucje, takie jak Bank Światowy.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poinformował w czwartek w oświadczeniu, że jest gotowy zapewnić finansowanie członkom dotkniętym wojną.