- Ankieta Pew Research Center wykazała, że większość ankietowanych Amerykanów nie ma zbytniej pewności, że chiński prezydent Xi Jinping „postąpi właściwie w sprawach światowych”.
- Badanie wykazało, że 13% Amerykanów stwierdziło, że nigdy nie słyszało o Xi – odsetek ten wzrósł do 27% wśród uczestników w wieku od 18 do 29 lat.
- Jednak badanie wykazało, że ponad połowa osób w Stanach Zjednoczonych stwierdziła, że oba kraje mogą współpracować w zakresie polityki handlowej i gospodarczej oraz wymiany studentów.
Prezydent USA Joe Biden spotyka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na marginesie szczytu przywódców G20 na Bali w Indonezji, 14 listopada 2022 r.
Kevina Lamarcka | agencji Reutera
Większość ankietowanych dorosłych Amerykanów stwierdziła, że nie ma zbytniej pewności, że chiński prezydent Xi Jinping „postąpi właściwie w sprawach światowych”, wynika z sondażu Pew Research Center opublikowanego w środę.
Badanie wykazało, że pomimo tego pesymizmu ponad połowa ludzi w Stanach Zjednoczonych stwierdziła, że oba kraje mogą współpracować w zakresie polityki handlowej i gospodarczej.
Badanie, które obejmuje ponad 3500 dorosłych Amerykanów między 20 a 26 marca, ma miejsce, gdy napięcia między USA a Chinami nasiliły się do punktu ograniczonej interakcji dwustronnej. Wywieranie presji na Pekin jest jednym z nielicznych tematów cieszących się silnym ponadpartyjnym poparciem w Stanach Zjednoczonych
W międzyczasie Xi skonsolidował swoją władzę w Chinach i dąży do zwiększenia globalnych wpływów Chin.
W marcu Chiny pośredniczyły w przywróceniu stosunków dyplomatycznych między rywalami z Bliskiego Wschodu, Arabią Saudyjską i Iranem. Pekin jak dotąd odmówił potępienia niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę, jednocześnie wzywając do rozmów pokojowych.
Nie jest jasne, w jakim stopniu respondenci Pew są świadomi takich globalnych wydarzeń i wydarzeń.
Badanie wykazało, że 13% Amerykanów, którzy wzięli udział w ankiecie, stwierdziło, że nigdy nie słyszało o Xi – odsetek ten wzrósł do 27% wśród respondentów w wieku od 18 do 29 lat.
Jednak większość respondentów przyjęła pesymistyczny pogląd: prawie połowa, czyli 47%, stwierdziła, że „nie ma żadnego zaufania”, że Xi dobrze radzi sobie ze sprawami światowymi, podczas gdy kolejne 30% stwierdziło, że „nie ma zbytniego zaufania”.
W raporcie stwierdzono, że około trzy czwarte respondentów stwierdziło, że Chiny nie biorą pod uwagę interesów takich krajów jak Stany Zjednoczone i że Chiny ingerują w sprawy innych krajów.
Ponad połowa respondentów stwierdziła, że Chiny nie przyczyniają się do pokoju i stabilności na świecie.
To bezpośrednio przeczy narracji Pekinu, że przyczynia się do światowego pokoju i rozwoju gospodarczego.
Według danych Banku Światowego w ciągu ostatnich kilku lat Chiny odpowiadały za ponad 15% światowego PKB. W 2010 roku Chiny wyprzedziły Japonię, stając się drugą co do wielkości gospodarką świata, zaraz za Stanami Zjednoczonymi
W tym roku chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało dokumenty podkreślające zaangażowanie USA w tzw „Wiele wojen za granicą” i żądając sojuszy USA w regionie Azji i Pacyfiku Ma to na celu „zakłócenie pokoju”.
Współpraca między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w kwestiach gospodarczych była jednym z dwóch obszarów, w których respondenci Pew byli najbardziej optymistyczni.
Nieco ponad połowa stwierdziła, że oba kraje mogą współpracować w zakresie polityki handlowej i gospodarczej, bez szczegółowego pytania o konkretne polityki.
Pew stwierdził, że jedyną inną kategorią, w której ponad połowa respondentów stwierdziła, że oba kraje mogą współpracować, były programy wymiany studentów.
Liczba chińskich studentów w Stanach Zjednoczonych i amerykańskich studentów studiujących w Chinach gwałtownie spadła podczas pandemii Covid. Było to odzwierciedleniem ogólnego spowolnienia w podróżach dwukierunkowych, które jeszcze nie uległo znaczącej poprawie, Według raportu Został opublikowany w zeszłym tygodniu przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, ponadpartyjną organizację zajmującą się badaniem polityki i think tank z siedzibą w Waszyngtonie.
Współautorami raportu są Scott Kennedy, przewodniczący CSIS w China Business and Economics oraz Wang Jesse, założyciel i przewodniczący Instytutu Międzynarodowych Studiów Strategicznych na Uniwersytecie Pekińskim.
Podczas wizyt w Chinach w ciągu ostatnich 12 miesięcy Kennedy powiedział, że ludzie, których spotkał, powiedzieli mu, że Waszyngton jest całkowicie odpowiedzialny za pogorszenie stosunków amerykańsko-chińskich i że Chiny wciąż są na nieuniknionej drodze do zostania głównym mocarstwem.
Powszechnie oczekuje się, że w nadchodzących latach Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone jako największa gospodarka świata.
Jedna narracja głęboko zakorzeniona w Chinach i często cytowana przez Xi mówi, że rządząca Komunistyczna Partia Chin prowadzi kraj „po właściwej stronie historii” i wychodzi z XIX wieku. „upokorzenie” przez zachodnich imperialistów.
Respondenci Pew w większości nie widzieli obszarów potencjalnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Spośród pięciu obszarów uwzględnionych w ankiecie, w trzech ponad połowa respondentów wyraziła pesymizm: rozwiązywanie konfliktów międzynarodowych, polityka dotycząca zmian klimatu i radzenie sobie z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych.
„Nie wiem, co moglibyśmy z nimi zrobić. Na pewno nie z klimatem”, powiedział raport Pew, powołując się na bezimienną 25-latkę, która uczestniczyła w grupie fokusowej.
Administracja Bidena stwierdziła, że Stany Zjednoczone konkurują z Chinami i nałożyły zakaz eksportu krytycznej technologii półprzewodnikowej do Chin. Nastąpiło to w następstwie ceł nałożonych przez administrację Trumpa na chińskie towary i umieszczenia na czarnej liście chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.
Niedawna ankieta Pew wykazała, że prawie połowa ankietowanych w Stanach Zjednoczonych stwierdziła, że Chiny czerpią więcej z handlu dwustronnego, a ponad 80% stwierdziło, że rosnąca potęga technologiczna Chin jest poważnym – jeśli nie bardzo poważnym – problemem dla Stanów Zjednoczonych.
Xi i prezydent Joe Biden spotkali się osobiście w listopadzie po raz pierwszy od objęcia urzędu przez Bidena. Jednak według publicznych danych obaj przywódcy nie rozmawiali ze sobą od czasu zestrzelenia przez USA w lutym rzekomego chińskiego balonu szpiegowskiego w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.
Wypadek balonu spowodował, że sekretarz stanu USA Antony Blinken przełożył swoją podróż do Pekinu. Źródła poinformowały CNBC w zeszłym tygodniu, że wyżsi urzędnicy z Departamentu Handlu odwiedzą Chiny w ramach starań o przygotowanie gruntu pod potencjalną podróż sekretarz Giny Raimondo jeszcze w tym roku.
— Kayla Tosh z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy