14 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Więcej poparcia USA dla polskiej energetyki jądrowej

Więcej poparcia USA dla polskiej energetyki jądrowej

Amerykańska Izba Handlowo-Rozwojowa (USDDA) ogłosiła, że ​​sponsoruje Polską Elektrownię Jądrową Ltd ​​(PEJ) w celu przeprowadzenia wiodącego studium inżynieryjno-projektowego, które ma pomóc w budowie dwóch pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Wzmocnienie wysiłków na rzecz odchodzenia od paliwa węglowego i zapewnienia jego długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego.

W ramach grantu badanie zrealizują Westinghouse Electric Company i Bechtel Power Corporation. Grant USDDA był sponsorowany przez Departament Stanu USA ds. Europy i Eurazji oraz Departament Energii (DOE). Westinghouse i Bechtel przedstawią dodatkowe dowody na zakończenie badania.

„Poparcie USDDA dla tego projektu odzwierciedla połączenie wyjątkowych i znaczących okoliczności, w których przemysł i rząd USA znajdują się w krytycznym momencie rozwoju polskiego programu jądrowego” – powiedział dyrektor wykonawczy USDDA Eno de Ebong. „Dzięki temu projektowi mamy szansę utorować drogę amerykańskiej technologii do zaspokojenia cywilnych potrzeb nuklearnych Polski”.

Niniejsze opracowanie wspiera proces podejmowania przez polski rząd decyzji o utworzeniu dwóch reaktorów jądrowych, z których każdy składa się z trzech reaktorów. W sumie sześć reaktorów dostarczy do Polski ponad 6 GWe do 2043 roku. Niniejsze opracowanie zapewni PEJ, PEJ, które zainwestują w rozwój, budowę i eksploatację przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce. pierwsza elektrownia jądrowa; strategiczny plan licencjonowania; Harmonogram projektu; Oraz kosztorys budżetowy dystrybucji, budowy i uruchomienia pierwszej elektrowni.

Dotacja USTDA dla PEJ została zrealizowana poprzez realizację umowy między Stanami Zjednoczonymi a Polską o cywilnej współpracy jądrowej.

Piotr Nymski, Sekretarz Stanu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w Polsce, zauważył: „Cieszymy się, że nowa administracja USA wspiera polski cywilny program jądrowy, który zapewnia kompleksowe ramy dla tego badania i zaangażowania USDDA. pomoc polskiemu rządowi w podjęciu ostatecznej decyzji o strategicznym partnerstwie w budowie polskich elektrowni jądrowych dla systemu czystej energii.

Wstępne studium Westinghouse jest oparte na technologii AP1000 i zostanie przeanalizowane rok później przez polski rząd przy wyborze „najlepszego partnera” dla swojego programu jądrowego.

READ  Ważna decyzja dla freelancerów i przedsiębiorców

Prezes PEJ, Robert Ostrowski, zauważył: „Cieszymy się z zainteresowania czołowych amerykańskich i światowych firm jądrowych przeprowadzeniem tego ważnego badania, a także z silnego zaangażowania USA w finansowanie tej inicjatywy i oczekujemy nowego rozmachu w rozwoju cywilnej energetyki jądrowej w Polsce. program.

„Współpraca ta nie tylko pokazuje głębokie relacje strategiczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską, ale także pojawia się w krytycznym momencie w naszych wysiłkach na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu” – powiedziała Ann Kanser, wysoki rangą urzędnik USA w Departamencie Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Prewencji. „Polska znacząco przyczyni się do globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie czystej energii jądrowej o podstawowym obciążeniu”.

Polska dąży do rozwoju mocy jądrowej w zakresie 6000-9000 MWe w oparciu o wielkoskalowe reaktory jądrowe na sprężoną wodę konstrukcji III i III+. Pierwszy z sześciu proponowanych bloków reaktora jądrowego ma rozpocząć komercyjną eksploatację do 2033 roku. Warszawskie projekty energetyczne 2040 ograniczą dziś wytwarzanie energii z węgla o około 80% do 50%, stopniowo zmieniając zdolność emisyjną źródeł o zerowej emisji, takich jak energia jądrowa i odnawialne źródła energii.

Według Thomasa Novaky’ego, dyrektora Departamentu Energii Atomowej warszawskiego Ministerstwa Zmian Klimatu, celem Polski jest bycie strategicznym partnerem ambitnego programu jądrowego „na dziesięciolecia”, nie tylko w zakresie budowy, ale także eksploatacji i likwidacji. Polski rząd stwierdził jednak, że nie podjęto decyzji co do technologii, która zostanie zastosowana w nowym projekcie budowlanym.


Liderzy Westinghouse podpisują grant USTDA FEED w Polsce (fot. Westinghouse)