17 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wideo na żywo: Oglądaj start misji Chandrayaan-3 Moon w Indiach

Wideo na żywo: Oglądaj start misji Chandrayaan-3 Moon w Indiach

Pierwsza indyjska próba umieszczenia zrobotyzowanego statku kosmicznego na Księżycu trzy lata temu zakończyła się katastrofą i kraterem. Teraz jest gotowy do ponownej próby.

Misja, nazwana Chandrayaan-3, pojawia się w związku z ponownym zainteresowaniem eksploracją Księżyca, ale w ostatniej dekadzie Chinom udało się wylądować tam tylko w jednym kawałku. To może się wkrótce zmienić. Chandrayaan-3 to pierwsza z maksymalnie sześciu misji, które mogą z powodzeniem wylądować na Księżycu w nadchodzących miesiącach.

Rakieta LVM-3 niosąca misję wystartowała zgodnie z planem w piątek, 14 lipca, o godzinie 5:05 czasu wschodniego (była godzina 14:35 czasu lokalnego). Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych — indyjski odpowiednik NASA — transmituje relację z lotu na jej kanale YouTube, który kontynuuje w kierunku statku kosmicznego, który odłącza się od rakiety i rozpoczyna manewry, które będzie musiał wykonać, aby opuścić orbitę ziemską. Możesz go obejrzeć w odtwarzaczu wideo osadzonym powyżej.

Chandrayaan oznacza w języku hindi „rydwan księżycowy”. Po wystartowaniu rakiety z Chandrayaanem-3 moduł ciągu wyrzuci statek kosmiczny z orbity Ziemi, a następnie pozwoli misji wejść na orbitę księżycową.

Do modułu podłączony jest lądownik i łazik, które będą próbowały wylądować na powierzchni Księżyca w południowym regionie polarnym Księżyca.

Lądowanie zaplanowano na 23 lub 24 sierpnia, kiedy słońce wzejdzie w miejscu lądowania, i ma zakończyć się dwa tygodnie później, gdy słońce zajdzie. Na powierzchni lądownik i łazik zasilany energią słoneczną będą wykorzystywać szereg instrumentów do wykonywania pomiarów termicznych, sejsmicznych i mineralogicznych.

Chandrayaan-3 jest w zasadzie częścią misji księżycowej w 2019 roku. Po wystrzeleniu misja pomyślnie okrążyła Księżyc. Lądownik tej misji, Vikram, i łazik Pragyan podjęli próbę lądowania 6 września 2019 r. Jednak około 1,3 mili nad powierzchnią trajektoria łazika zboczyła z zaplanowanej ścieżki, a kontrolerzy misji w Indiach stracili kontakt z ziemią.

READ  Netanjahu twierdzi, że strajk, w wyniku którego zginęło 7 pracowników pomocy w Gazie, był niezamierzony: aktualizacje na żywo

Kilka miesięcy później amatorski badacz internetowy w Indiach wykorzystał zdjęcia ze statku kosmicznego NASA, aby znaleźć miejsce katastrofy sondy i łazika, co potwierdziła amerykańska agencja kosmiczna.

Podczas gdy Vikram i Pragyan zgubili się, trzeci segment Chandrayaan-2, orbitalny, odniósł sukces. Statek kosmiczny kontynuuje podróż wokół Księżyca, gdzie jego instrumenty są wykorzystywane do badań naukowych, i będzie służył jako przekaźnik komunikacyjny dla nowego lądownika Vikram i łazika Pragyan na Chandrayaan-3. Z tego powodu Chandrayaan-3 nie zawiera innego orbitera.

Indyjski program kosmiczny jest powodem do dumy narodowej, podobnie jak rosnąca w kraju kadra komercyjnych start-upów kosmicznych. Kiedy krajowy statek kosmiczny Mangalyaan wszedł na orbitę wokół Marsa w 2014 roku, dzieciom w całych Indiach kazano iść do szkoły o 6:45 rano, wcześniej niż zwykle, aby obejrzeć to wydarzenie w państwowej telewizji.

Narendra Modi, premier Indii, przebywał w centrum kontroli misji w Bengaluru i okrzyknął misję na Marsa „świecącym symbolem tego, do czego jesteśmy zdolni jako naród”.

Podczas próby lądowania na Chandrayaan-2 pan Modi był ponownie w centrum kosmicznym, ale później jego adres był znacznie cichszy. „Byliśmy tak blisko”, powiedział naukowcom, inżynierom i personelowi, „ale w nadchodzących czasach będziemy musieli objąć więcej obszarów”.

Pan Modi dodał później w swoim przemówieniu: „Podróż i wysiłek są równie ważne jak efekt końcowy. Mogę z dumą powiedzieć, że wysiłek był tego wart, podobnie jak podróż.”

W godzinach poprzedzających uruchomienie, panie Moody Użyj jego konta na Twitterze Aktualne informacje na temat Chandrayaan-3.

„Wzywam was wszystkich do dowiedzenia się więcej o tej misji i wielkich postępach, jakie poczyniliśmy w kosmosie, nauce i innowacjach” – powiedział. – Sprawiłaby, że wszyscy bylibyście ze mnie bardzo dumni.

Indie opracowują statek kosmiczny Gaganyaan, który ma przenosić astronautów na orbitę, co ma nastąpić nie później niż w 2025 r.

READ  Algierczyka zaginionego od 26 lat odnaleziono w piwnicy sąsiada Wiadomości kryminalne

Kraj zacieśnia współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie misji kosmicznych. Na początku tego roku Biały Dom ogłosił, że NASA zapewni szkolenie indyjskich astronautów „z myślą o wspólnych wysiłkach na rzecz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2024 roku”.