2 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent UE von der Leyen obiecuje zreformować rynki energii

Prezydent UE von der Leyen obiecuje zreformować rynki energii

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​nadszedł czas, aby UE wprowadziła ograniczenie cen gazu w rosyjskich rurociągach.

John Theiss | AFP | Obrazy Getty

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że Unia Europejska rozpocznie „głęboką i kompleksową reformę” rynku energii elektrycznej.

W swoim corocznym orędziu o stanie Unii, które wygłosiła w budynku Parlamentu Europejskiego we francuskim Strasburgu, von der Leyen powiedziała, że ​​rynek jest zbudowany na zasadzie zasługi, a nie nadaje się do celu.

„Konsumenci muszą czerpać korzyści z tanich odnawialnych źródeł energii, więc musimy oddzielić dominację ceny gazu od ceny energii elektrycznej” – powiedziała.

Von der Leyen powiedziała również, że nastąpiło przejście od gazu rurociągowego do zwiększonego wykorzystania LNG, ale standard stosowany na rynku gazu, TTF, nie został dostosowany.

Powiedziała, że ​​komisja będzie pracować nad wypracowaniem bardziej reprezentatywnego standardu obrotu, który odzwierciedla tę zmianę, a także złagodzi presję płynnościową na dostawców energii poprzez zmianę zasad związanych z gwarancjami i podjęcie działań mających na celu zmniejszenie zmienności cen w ciągu dnia.

Kryzys energetyczny zarówno w zakresie dostaw, jak i cen w Europie osiągnął szczyt na początku tego miesiąca Rosja na czas nieokreślony wstrzymała przepływy gazu do Europy Przez główny rurociąg Nord Stream 1.

Ministrowie Energii UE Spotkanie w piątek dyskutować Plan pięciopunktowy Obejmuje to ograniczenie ceny rosyjskiego gazu, podatek nadzwyczajny od zysków dla firm paliw kopalnych, limit przychodów dla firm odnawialnych i jądrowych, obowiązkowy cel zmniejszenia zużycia energii w godzinach szczytu o 5% oraz awaryjne linie kredytowe na energię. firm.

Prezydent Rosji Władimir Putin zagrożony ignorowanie istniejących kontraktów i całkowite odcięcie dostaw energii do Europy po ogłoszeniu planu.

Von der Leyen mówiła o planach wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych zysków i dochodów z limitów, mówiąc, że chociaż zyski niekoniecznie są czymś złym, „nie jest złem otrzymywać nadzwyczajne rekordowe zyski i zyski, które czerpią korzyści z wojny i na plecach naszych konsumentów. „

READ  Najświeższe wiadomości z Rosji i wojny na Ukrainie

„W dzisiejszych czasach zyski muszą być dzielone i kierowane do tych, którzy najbardziej ich potrzebują”.

Powiedziała, że ​​miliony rodzin i firm w całej Unii Europejskiej cierpią z powodu wysokich cen i strachu o przyszłość.

Dodał, że podatek od zysków z paliw kopalnych pozwoli zaoszczędzić 140 miliardów euro (139,8 miliarda dolarów) do podziału między państwa członkowskie, aby wesprzeć rachunek za energię.

Von der Leyen powiedziała, że ​​priorytetem bloku powinno być zakończenie zależności od rosyjskiego gazu, przy czym import z tego kraju już spadł z 40% w zeszłym roku do 9% obecnie.

„Zgodziliśmy się na dołączenie do magazynowania, teraz osiągamy 84%, przekraczając nasze cele” – powiedziała.

Ale kontynuowała: „To nie wystarczy. Musimy zdywersyfikować z Rosji do wiarygodnych dostawców, takich jak Stany Zjednoczone, Norwegia, Algieria itp.”, a także więcej inwestować w odnawialne źródła energii i instalacje LNG.

Putin upadnie

Ukraińska Pierwsza Dama Olena Zelenska przybyła do Strasburga jako gość honorowy i otrzymała od parlamentarzystów owację na stojąco.

Zełenska napisała na Twitterze, że chce „osobiście podziękować” von der Leyen za jej wkład w kandydowanie Ukrainy do członkostwa w UE.

Von der Leyen, który wygłosił przemówienie nosząc żółto-niebieską flagę ukraińską, żarliwie komentował wojnę, mówiąc, że Ukraina stanęła w obliczu „twarzy zła” po rosyjskiej inwazji 24 lutego.

„Tyle jest zagrożona, nie tylko dla Ukrainy, ale dla Europy i całego świata” – powiedziała, chwaląc ofiary wojny, która, jak powiedziała, była również atakiem na gospodarkę, energię, wartości i przyszłość Europy. .

„Chodzi o tyranię przeciwko demokracji i stoję tutaj przekonany, że z niezbędną odwagą i solidarnością Putin upadnie, Ukraina i Europa wygra”.

„Odwaga ma dziś imię i to Ukraina. Odwaga ma twarz, a ta twarz jest twarzą ukraińskich mężczyzn i kobiet przeciwstawiających się rosyjskiej agresji”.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że światowa populacja osiąga 8 miliardów, ponieważ wzrost stawia przed planetą kolejne wyzwania

Siły kijowskie rekultywacja tysięcy kilometrów terytorium okupowanego przez Rosję w ostatnich dniach, co wywołało obawy o kolejny ruch Moskwy. Rosja wystrzeliła w sobotę pociski intensywne w rejon Charkowa.

Von der Leyen powiedziała również, że sankcje wobec Rosji są „wciąż” i że „jest to czas rozwiązania, a nie ustępstw”.

Trzy czwarte rosyjskiego sektora bankowego zostało odcięte od rynków międzynarodowych, prawie 1000 międzynarodowych firm opuściło kraj, ich produkcja samochodów spadła o 75% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ich „przemysł jest w strzępach” po tym, jak wojsko rozebrało się do domu urządzenia. W przypadku części z powodu braku półprzewodników, wskazała.

Dodała, że ​​chce rozszerzyć „bezproblemowy dostęp” do europejskiego jednolitego rynku na Ukrainę i w środę pojedzie do Kijowa, aby omówić tę sprawę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.